Prędzej czy później każdy przedsiębiorca staje w obliczu dylematu związanego z zakupem samochodu. Niemniej jednak nie zawsze dysponuje niezbędnymi zasobami finansowymi na jego nabycie. Leasing, oferowany na stronie https://eskafinance.pl/services/leasing-of-trucks/ przychodzi z pomocą przedsiębiorcom. Pozwala to wykorzystać ten główny aktyw w okresie podanym w umowie, w zamian za płatność rat. Różne ruchomości, czy to nowe czy używane, mogą być wynajmowane. Mogą to być wspomniane wcześniej środki transportu, maszyny, wyposażenie, sprzęt komputerowy, sprzęt medyczny, a także nieruchomości. Sprawdź, czy leasing samochodu ciężarowego lub osobowego jest opłacalny i jak to powinno być uregulowane!
Definicja samochodu ciężarowego
Gdy przychodzi do wynajmu samochodu ciężarowego, ważne jest określenie, czy pojazd może być zakwalifikowany jako samochód ciężarowy. Musisz sprawdzić, czy spełnia on wymagania stawiane ciężkim pojazdom samochodowym zgodnie z ustawą o opodatkowaniu.
Skutki leasingu samochodu – jakie konsekwencje?
Aby pojazd, którego konstrukcja wyklucza użytkowanie prywatne, był uważany za samochód ciężarowy, trzeba spełnić następujące warunki:
- dodatkową ekspertyzę techniczną, która musi zostać przeprowadzona i potwierdzona certyfikatem regionalnego stanowiska kontroli technicznej;
- dowód rejestracyjny zawierający informację, że spełniono zwiększone wymagania.
Rodzaje leasingu
Należy pamiętać, że sposób ujęcia leasingu samochodu ciężarowego i osobowego różni się, więc przed rozpoczęciem wynajmu trzeba upewnić się, że pojazd jest zdecydowanie uważany za samochód ciężarowy.
Istnieją dwa rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny – samochód jest własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy leasingowej, a on ponosi odpowiedzialność za amortyzację. Leasing finansowy – samochód jest uznawany za środek trwały leasingobiorcy i on ponosi odpowiedzialność za amortyzację.
W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może obejmować całą wartość płatności początkowej (opłata pobierana przy zawieraniu umowy leasingowej), raty leasingowe i koszty związane z zakupem paliwa oraz innymi kosztami eksploatacyjnymi związanymi z pojazdem. Ten rodzaj leasingu będzie korzystny dla leasingobiorcy, który chce zaangażować najmniejszą ilość pieniędzy przy zawieraniu umowy, ponieważ podatek jest pobierany stopniowo z każdej transzy, a nie od razu od pierwszej, jak ma to miejsce w przypadku leasingu finansowego.