Samochody używane – co przed ich zakupem sprawdzają specjaliści?

Jeżeli mamy w planach zakup samochodu używanego, warto zdecydować się na jego sprawdzenie przez profesjonalistów. Taką usługę oferuje firma Mobilekspert. Czemu jednak warto się na nią zdecydować i co właściwie zostanie sprawdzone przez ich pracowników?

Zacznijmy od tego, że dzięki takiej usłudze możemy być po prostu pewni, że nie zostaniemy oszukani przez sprzedających i będziemy dokładnie wiedzieli, jaki samochód kupujemy. Każdy z nas zna historie, gdy sprzedający ukrył przed kupującym mniej lub więcej istotnych informacji o stanie pojazdu – w obecnych czas jest to chyba smutny standard a przekłamania nie obejmują już tylko cofania liczników.

Raport z oględzin i jak to właściwie działa?

Kiedy zdecydujemy się na dany samochód, zgłaszamy chęć jego sprawdzenia pracownikom firmy. Usługa taka kosztuje już od 259 zł, w zależności od wybranego przez nas pakietu. Następnie, w ciągu maksymalnie 48 godzin, otrzymujemy raport od pracownika firmy. Jednocześnie mamy możliwość porozmawiać z nim telefonicznie na temat sprawdzanego samochodu, odkrytego przez niego informacji oraz ogólnych rad co do jego zakupu. Pamiętajmy – pracownicy to prawdziwi profesjonaliści (należą do nich chociażby rzeczoznawcy), którzy mają wiele lat doświadczenia w swoim zawodzie. Co jednak zawiera sam raport?

Informacje podstawowe

Na samym początku raportu znajdują się oczywiście podstawowe informacje na temat samochodu, takie jak przebieg, moc silnika, data ostatniego przeglądu czy pierwszej rejestracji (tej ogólnej lub tej w Polsce). Większość z nich jest dostępna w ogłoszeniach lub po prostu możemy o nie dopytać sprzedawcę, jednak warto je mieć pod ręką w przypadku decydowania o zakupie danego pojazdu lub rezygnacji z niej.

Kontrola zewnętrzna

Kolejnym aspektem, który jest sprawdzany przez eksperta, jest właśnie kontrola zewnętrzna. Składa się ona z trzech części – kontroli grubości lakieru, kontrola szyb oraz kontrola stanu ogumienia. Dzięki dwóm pierwszym aspektom możemy stwierdzić, czy samochód miał wypadek. Może to wynikać z faktu chociażby zbyt grubej warstwy lakieru czy nieoryginalnych szyb. Stan ogumienia mówi nam natomiast, czy w obecnym stanie samochód nadaje się do jazdy i czy na samym początku dodatkową inwestycją nie okaże się zakup nowych opon.

Co ważne, pracownicy zdają sobie sprawę, że podanie grubości lakieru nie każdemu coś mówi, dlatego każda część raportu jest podsumowywana oraz omawiana, wymieniane są w niej również wszystkie wady oraz ich potencjalne powody, oraz konsekwencje.

Kontrola wewnętrzna

W kolejnym etapie eksperci skupiają się na kontroli wnętrza pojazdu. Osoba zamawiająca raport otrzymuje informacje o każdym jego detalu. Tyczy się to oczywiście m.in. tapicerki, oświetlenia samochodu czy innych elementów, takich jak np. radio, klimatyzacja, centralny zamek, szyberdach, kierownica, klakson i wiele, wiele innych.

Silnik oraz bagażnik

Kolejnym etapem sprawdzania samochodu jest sprawdzenie samego silnika oraz wnętrza bagażnika. Pracownik sprawdza m.in. poziom oleju i płynu chłodniczego, wycieki oleju, obecność koła zapasowego oraz wiele innych.

Jazda próbna

Osoba sprawdzająca dany samochód oczywiście przeprowadza również jazdę próbną. To kolejny element w raporcie, który otrzymuje klient. Dowiaduje się on m.in. o potencjalnych problemach z samym uruchomieniem pojazdu, zmianą biegów, tempomatem, hamowaniem, przyśpieszaniem czy problemach z zawieszeniem. Co ważne, pracownicy Mobilekspert działają na terenie całego kraju – dzięki temu wykonają taka jazdę za nas, co ważne jest w przypadku, gdy np. interesuje nas samochód z innego krańca naszego kraju.

Sprawdzenie samochodu w warsztacie

Jeżeli wykupiliśmy odpowiedni pakiet, wybrany przez nas samochód będzie sprawdzony w warsztacie. Tyczy się to przede wszystkim sprawdzenia na kanale jego podwozie oraz potencjalnych błędów poprzez kontrolę komputerową. Trzeba pamiętać, że dokonanie samemu sprawdzenia podwozia często może okazać się trudne, dodatkowo w takich przypadkach często mamy do czynienia z „pomocą” pracowników okolicznych warsztatów, którzy następnie okazują się osobami znajomymi dla osoby, która dany samochód nam sprzedaje. W przypadku Mobilekspert i ich oferty mamy pewność, że mamy do czynienia z ekspertem niezależnym.

Podsumowanie

Raport posiada oczywiście podsumowanie, informacje o dokumentach oraz liczne zdjęcia pojazdu, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W podsumowanie znajdziemy tak ważne informacje, jak fakt, czy sprzedający przedstawił wszystkie usterki (czyli po prostu, czy miał w planach nas oszukać, czy też nie), czy stan pojazdu faktycznie wskazuje na jego przebieg i czy sam ekspert zaleca nam zakup danego samochodu, czy też nie.

Jak widać, jest to idealne rozwiązanie dla osób, które na samochodach znają się po prostu średnio lub też słabo. Skorzystanie z takich usług może oszczędzić nam znacznie większych kosztów, wynikających z ukrytych przez sprzedawcę wad.

Zapraszamy również na stronę internetową firmy Mobilekspert, gdzie można zobaczyć przykładowy raport! Jesteśmy pewni, ze ich oferta okaże się niezwykle okazyjna i pomocna dla nie jednego kierowcy zainteresowanego zmianą samochodów!

mobilekspert.pl

Jeden komentarz dla wpisu “Samochody używane – co przed ich zakupem sprawdzają specjaliści?”

  1. Czy ktoś myślał o tym, aby zbudować sobie w garażu… kuchnię? Nie, bo niby po co? Ale przecież majsterkowicze byliby na pewno bardzo zadowoleni, gdyby mogli więcej czasu spędzać w ukochanym garażu nawet wtedy, gdy będą głodni. Mogą przecież podejść do własnej” kuchni w garażu i “coś tam” skonsumować. Ale przede wszystkim warto dobrze ją zaprojektować. Można skorzystać z usług np. projekt kuchni Jasło, zamówić projekt, poznać pomysły fachowców i zrealizować je w kuchni garażowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *