Serwis klimatyzacji samochodowej należy odwiedzić co najmniej raz na rok. Po co?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja samochodowa jest podstawową funkcją auta: nie wyobrażamy sobie samochodu bez “klimy”. Duża liczba pojazdów, które posiadają klimatyzację zaskutkowała tym, że pojawia się coraz więcej warsztatów twierdzących, że serwisują układy klimatyzacji.

Jest to duży postęp. Kilka lat temu w autoryzowanych serwisach, przychodząc z pytaniem o przegląd klimatyzacji, odpowiedź była negatywna.

Po co nam serwis klimatyzacji?

Dawniej używane układy napełniane były freonem (R12). Działały one bezawaryjnie, interwencja mechanika była wymagana tylko wtedy, gdy wystąpiła jakaś awaria. Od kiedy wprowadzono nowy czynnik (R13a) sytuacja się zmieniła. Środek, który miał być bardziej ekonomiczny, posiada znaczącą wadę: szybko znajduje drogę ucieczki z układu, łatwo przedostaje się przez pory gumy.

Chcąc zaradzić temu problemowi wprowadzono kilka nowych modyfikacji, np.: zmieniono przewody gumowe, uszczelnienia, jednak i tak w ciągu roku z klimatyzacji ucieka 10-15% czynnika, a im jest go mniej, tym większe ryzyko awarii. Dlatego przynajmniej raz w roku powinno odwiedzić się serwis klimatyzacji samochodowej.

Czy to się opłaca?

Naprawa klimatyzacji może kosztować dość sporą ilość pieniędzy, dochodzącą nawet do kilku tysięcy złotych, więc starajmy się chociaż raz na rok wybrać się na przegląd układu. Jeżeli nasza klimatyzacja chodzi normalnie, bądź chłodzi troszkę słabiej, warto skorzystać z usług dowolnego warsztatu. Jednak jeśli podczas pracy układu słychać metaliczny dźwięk, najlepiej udać się do najbliższego serwisu. Nabijanie uszkodzonej instalacji nie ma żadnego sensu i jest stratą pieniędzy.

Czym grozi ignorowanie problemów?

Jeżeli zaniedbamy klimatyzację zacznie ona śmierdzieć. W układzie skrapla się duża ilość wody, która wraz z pyłkami i kurzem tworzy wręcz bagienny mikroklimat. Takie miejsce jest świetnym środowiskiem do rozwoju grzybów, pleśni i drobnoustrojów: przykry zapach jest jedynie efektem ubocznym. Przebywanie w miejscu, gdzie występują grzyby, grozi atakami duszności, alergiami, po dłuższym czasie nawet nowotworami. Czyszczenie mechaniczne jest bardzo utrudnione. Aby pozbyć się grzybów stosuje się środki grzybobójcze, które są aplikowane przez dysze układu wentylacyjnego. Niestety niektóre mogą okazać się groźne dla elektroniki.

Fachowcy, którzy naprawiają klimatyzacje twierdzą, że układy montowane w samochodach z roku na rok są coraz gorszej jakości. Na szczęście pojawiła się większa ilość części zastępczych. W serwisie klimatyzacji w Krakowie mamy dostęp do zamienników w rozsądnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *