Projekt układu magazynu wpływa na wszystkie procesy magazynowe, od przyjęcia po magazynowanie, kompletację i dostawę. Spośród wszystkich procesów magazynowych kompletacja zajmuje ponad 50% pracy magazynu. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że pomimo postępów technologicznych w magazynach w obszarach takich jak zautomatyzowane systemy składowania i wyszukiwania, kompletacja jest nadal w dużej mierze procesem prowadzonym przez człowieka.
W tym artykule wyjaśnimy, jak skonfigurować układ magazynu, aby zminimalizować czas kompletacji. Skupimy się na różnych układach regałów w przestrzeni magazynowej, za którymi stoi optymalizacja magazynu, która może przynieść finalnie wiele dobrego dla Twojego biznesu jako całości.
Po co skupiać się na tym zagadnieniu?
Koszty kompletacji stanowią 50% całkowitych wydatków na magazyn, a koszty magazynowania – 18%. Tak więc, myśląc o projekcie układu magazynu, logiczne jest myślenie o sposobach optymalizacji czasu kompletacji i wykorzystania przestrzeni magazynowej.
Projekt układu magazynu — rozważania dotyczące układu regałów
Istnieją trzy elementy związane z projektem układu magazynu, które mają wpływ nie tylko na efektywność kompletacji, ale także na procesy magazynowe związane z przemieszczaniem produktów. Chodzi o:
-
Rozmieszczenie regałów w całej przestrzeni magazynowej.
-
Przepływ ruchu magazynowego wzdłuż obszaru składowania.
-
Alokacja przestrzeni produktów.
Pierwszą zmienną, którą należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu układu magazynu, aby zoptymalizować czas podróży po odbiór, jest sposób rozmieszczenia regałów w całym magazynie. Istnieją cztery typowe układy powszechnie stosowane: w kształcie litery U, w kształcie litery L, w kształcie litery I i rybia ość.
Przepływ produktów w magazynie w kształcie litery U jest najczęstszym typem układu. W tej konfiguracji doki załadunkowe i odbiorcze znajdują się obok siebie, co umożliwia wspólne wykorzystanie zasobów doków, takich jak personel i sprzęt do obsługi materiałów. Taki układ minimalizuje również obsługę produktów, oferując wysoką zdolność do przeładunku kompletacyjnego.
Przepływ produktów w magazynie w kształcie litery I i L, znany również jako przepływ, jest podobny, ponieważ obszary wysyłki i odbioru znajdują się po różnych stronach magazynu. W rezultacie wymagają one więcej dostępnej powierzchni magazynowej niż układy w kształcie litery U. Te układy mogą być korzystne w przypadku niektórych operacji. Na przykład magazyny, które wymagają podwyższonego poziomu bezpieczeństwa, mogą korzystać z oddzielnych stref „wejściowych” i „wyjściowych”. Układy w kształcie litery I i L mogą również zapewniać większe obszary sortowania i przechowywania zarówno dla doków wysyłkowych, jak i odbiorczych, a także umożliwiają izolowane monitorowanie każdej funkcji.
Poprzednie układy opierają się na założeniu, że nawy półek są równoległe. Jednak wiele firm zdecydowało się przeciwstawić temu założeniu i pracować nad układem w kształcie litery V przypominającym strukturę rybiej ości, która w niektórych przypadkach zapewnia skrócenie czasu podróży nawet o 20%.