Jakie są skutki palenia tytoniu

Skutki palenia papierosów często kojarzone są tylko z tymi najgroźniejszymi schorzeniami. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż toksyczne i rakotwórcze związki zawarte w papierosach rozprowadzane są po całym ciele, przez co wywołują również choroby rzadziej kojarzone z paleniem papierosów. W tym artykule poznasz podstawowe, negatywne skutki palenia tytoniu. Zapoznaj się z tymi chorobami, które mam nadzieję, że skutecznie zniechęcą Cię do uciekania do tego jakże szkodliwego nałogu.

Wpływ palenia tytoniu na naszą cerę

Palenie papierosów ma przede wszystkim bardzo negatywny wpływ na naszą cerę. Znacznie wysuszają one skórę, a szkodliwe związki potrafią nawet powodować powstawanie bruzd na przykład na twarzy. Bardzo charakterystyczne są zmarszczki mimiczne – tzw. Zmarszczki palacza, które powstają w okolicach ust. Związane są one z często wykonywanym dzióbkiem podczas wydmuchiwania dymu tytoniowego. Negatywne związki zdecydowanie osłabiają włókna kolagenowe i elastynowe, które mają znaczny wpływ na jędrność i elastyczność naszej skóry. Jeżeli chcesz zachować młody wygląd jak najdłużej – zdecydowanie rzuć palenie! Choćby przy pomocy takich tabletek jak Nicorix https://inveni-krakow.pl/rzuc-palenie/

Rozległe choroby w naszym ciele

Palenie tytoniu bez wątpienia powoduje rozległe zmiany chorobowe w naszym ciele, które mogą być niewyleczalne i w konsekwencji tego prowadzić nawet do śmierci.

Szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym prowadzić mogą do astmy oskrzelowej. Bezpośrednio działają one na komórki błony śluzowej oskrzeli. Palenie papierosów powoduje aż 30 procentowe większe ryzyko wystąpienia tej choroby. Tak wykazały badania.

Bardzo groźną chorobą jest rozedma płuc. Jest to przewlekły stan zapalny płuc, którego objawy pojawiają się w już bardziej zaawansowanym stadium choroby. To właśnie dlatego jest ona szczególnie groźna dla zdrowia.

Pojawić się może również przewlekła obturacyjna choroba płuc. Pojawia się ona aż w 90 procentach w przypadku palaczy. Prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia płuc, a sama choroba rozwija się przez lata. Ostateczny etap powoduje śmierć chorego.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to również choroba, które jak najbardziej możemy się spodziewać paląc regularnie papierosy. Szkodliwe związki zwarte w dymie tytoniowym zdecydowanie podrażniają nabłonek oskrzeli, prowadząc do stanów zapalnych.

U każdego palacza prędzej czy później pojawia się problem żółtych zębów. Pojawiają się ciemne przebarwienia, które zdecydowanie są nieestetyczne – zwłaszcza dla kobiet. Zęby ulegają żółknięciu, gdyż substancje smoliste i związki zawarte w papierosach po prostu je zabarwiają.

Innymi bardzo groźnymi schorzeniami są choroby sercowo-naczyniowe. Papierosy są jednym z głównych czynników, które powodują powstawanie ryzyka zawału serca czy udaru mózgu. Związki zawarte w papierosach zmniejszają stężenie tlenu zawartego we krwi. Z tego właśnie powodu uszkodzone zostają ściany naczyń krwionośnych.

Innym przykładem skutków palenia tytoniu są problemu związane z erekcją. Mężczyźni, którzy regularnie palą papierosy od wielu lat znacznie bardziej podatni są na ten problem. Dotyczy to także bezpłodności, którą może wywołać dym tytoniowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *