Smartfon vs komputer — kto wygra?

Przewidywania nie tylko ekspertów, ale również zwykłych użytkowników, mówiące o tym, że smartfony zastąpią komputery PC, są z nami już od kilku dobrych lat, ale jeszcze się nie spełniły. Faktem jest, że ludzie coraz rzadziej zamawiają komputery do swojego domu, ale nie wynika to z samego spadku zainteresowania tymi urządzeniami na rzecz smartfonów, ale ze stabilizacji tego rynku, który kilka lat temu dosłownie eksplodował.

Ludzie kochają mobilność, jaką dają im telefony, ale wielu z nich tęskni też za komfortową klawiaturą i dużym ekranem, na którym oglądanie filmów i gra w ulubione tytuły prezentuje się zdecydowanie lepiej. Niemniej jednak, dowody oparte na ostatnich danych wydanych przez specjalistów mówią nam, że sprzedaż smartfonów podwoiła się w okresie pięciu lat, a głębsza analiza danych wskazuje, że liczby te nie zagrażają komputerom stacjonarnym, które nadal cieszą się olbrzymią popularnością. 

W tym artykule porównamy urządzenia mobilne z komputerami stacjonarnymi i przeanalizujemy czy smartfony rzeczywiście są konkurencją dla sprzętu, który pozwolił nam się niesamowicie rozwinąć w ostatnich kilkunastu latach. Miłego czytania!

Wykorzystanie smartfonów

Większość z nas używa swojego smartfona na co dzień do wielu ważnych czynności, bez których obycie się, byłoby niekomfortowe albo uciążliwe. Poniżej znajdziesz najczęstsze wykorzystanie smartfonów:

  • surfowanie po Internecie;
  • sprawdzanie poczty;
  • granie w gry;
  • oglądanie filmików;
  • robienie zdjęć;
  • czytanie wiadomości;
  • kontaktowanie się ze znajomymi;
  • planowanie spotkań.

Jak widzisz, wszystkie te czynności są kluczowe w naszej codziennej egzystencji, bo chyba nie wyobrażasz sobie, że gdy będziesz chciał skontaktować się ze swoimi rodzicami, którzy mieszkają 200 km od Ciebie, będziesz pisał listy? Kiedyś tak było, więc nie ciężko sobie zwizualizować jaki postęp zanotowaliśmy w ciągu kilkunastu lat. Smartfony dość drastycznie, ale pozytywnie zmieniły nasze życie.

Zastosowanie komputera

Komputer odgrywa istotną rolę podobnie jak smartfony. Używamy go regularnie do różnych celów w zależności od stylu życia danej osoby. W dzisiejszym cyfrowym świecie do życia niezbędne jest posiadanie w domu przynajmniej jednego komputera. Poniżej znajdziesz najczęstsze zastosowania tego urządzenia w naszym codziennym życiu.

  • Biznes — Komputery i Internet zmieniły sposób, w jaki ludzie prowadzą interesy. Teraz łatwiej jest wprowadzić pomysł w życie i rozpocząć działalność gospodarczą. Komputery ułatwiły prowadzenie, zarządzanie i rozwój firmy. Google, Facebook i Amazon to najlepsze przykłady.
  • Bankowość — Banki codziennie korzystają z komputerów, aby dostarczać usługi szybciej i precyzyjniej. Używają ich do przechowywania danych klientów, przetwarzania wpłat i wypłat pieniędzy. Maszyny pomagają bankom w obniżeniu kosztów infrastruktury i poprawie wydajności.
  • Edukacja — Korzystamy z komputerów w szkołach i uczelniach na całym świecie. Technologie komputerowe są ważne, aby uczyć uczniów i studentów cyfrowo i kreatywnie poprzez wizualizację danych. Wiele szkół wyższych i uniwersytetów oferuje programy studiów online. Biorąc pod uwagę sytuację kryzysową związaną z koronawirusem na całym świecie, większość zjazdów odbywa się zdalnie przy pomocy aplikacji dostępnych na komputerach.
  • Zakupy — Ludzie używają komputerów nie tylko do rozrywki, ale również do robienia zakupów online. W obecnych czasach wiele restauracji i sklepów oferuje swoje usługi zdalnie, więc jest to jedno z najbardziej kluczowych zastosowań.

Co mogłoby napędzać podział rynku?

Zastanawiając się, co mogłoby napędzić przejście z komputerów stacjonarnych na smartfony, należałoby wziąć pod uwagę cenę. Urządzenia mobilne oferują lepsze możliwości komunikacyjne takie jak połączenia lub SMS-y niż komputery stacjonarne i laptopy a kosztują zdecydowanie mniej. Dla osób, które mają dokładnie sprecyzowane oczekiwania co do użytkowania danego sprzętu może być to doskonały argument.

Chociaż może wydawać się to dziwne, dużo ludzi nigdy nie potrzebowałoby skorzystać z komputera — kupowali jednostkę tylko po to, by mieć dostęp do Internetu. Mamy na myśli osoby, które są boomersami, a do korzystania z komputera często były zmuszane przez swoje dzieci. To właśnie ta grupa ludzi byłaby skłonna zrezygnować z komputerów PC na rzecz smartfonów i tabletów, ponieważ byłoby to wystarczające, aby kontaktować się ze znajomymi lub zdobywać najnowsze informacje ze świata.

W opozycji znajdą się osoby, które nie wyobrażają sobie korzystania tylko i wyłącznie ze smartfonów, a komputer to coś, bez czego ich biznesy nie byłyby w stanie funkcjonować.

Bezpośrednia konfrontacja

Wiele zadań obsługiwanych przez komputer można również wykonać na smartfonie lub tablecie. Dla porównania moc obliczeniowa flagowego smartfona na ogół dorównuje wielu starszym laptopom i komputerom. Oczywiście komputer nie funkcjonuje samodzielnie tylko w komplecie z monitorem i pomimo tego, że często jest starszy, to korzystanie z niego może wiązać się z większym komfortem. Jeśli zastanawiasz się, czy i jaki produkt będzie dla Ciebie lepszy, powinieneś przeanalizować kilka czynników.

Moc

Jeżeli zależy Ci na wysokiej wydajności, to zdecydowanie komputer będzie pierwszym wyborem. Sercem każdego komputera jest procesor, który jednocześnie zużywa dużo energii elektrycznej. Dzięki tej wydajności maszyna będzie w stanie poradzić sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami tj.: renderowanie filmów czy wysokiej jakości rozgrywka. 

Smartfony i tablety działają na bateriach, co oznacza, że muszą być co jakiś czas ładowane. Biorąc pod uwagę ustawienia telefonu, w większości przypadków jest on ustawiony na maksymalnych obrotach, więc okres użytkowania znacząco się skróci. Nie jest możliwe, by osiągnąć taką samą moc procesora na smartfonie jak na komputerze stacjonarnym. Urządzenia mobilne z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej wydajne, ale tradycyjne komputery zawsze będą miały przewagę wydajności, dzięki dostępowi do większej ilości energii elektrycznej. 

Koszt 

Ceny komputera mogą się znacznie różnić w zależności od jego możliwości, pamięci masowej, procesora i innych funkcji. Komputer klasy średniej zazwyczaj kosztuje w przedziale od 3000 do 4500 złotych, a część tych kosztów można zrekompensować, jeśli posiadasz już urządzenia peryferyjne, takie jak monitor, klawiatura czy myszka. Wydajne komputery potrafią zaspokoić najbardziej wymagających użytkowników, ale ich koszt również jest większy. Są one dostępne w sklepach od około 5000 złotych. Poniżej w tabeli znajdziesz kilka najpopularniejszych komputerów na rynku.

 

Model Cena
Dell Vostro 3681 SFF 3099,00 zł
Acer Nitro 50 4699,00 zł
x-kom G4M3R 500 5750,00 zł
Lenovo IdeaCentre Gaming 5 6399,00 zł
HP Pavilion Gaming R7 4349,00 zł

Cena smartfona różni się tym od ceny komputera, że z miesiąca na miesiąc jest coraz mniejsza. Spowodowane jest to pojawianiem się na rynku coraz to nowszych modeli, podczas gdy starsze mogą nie być już wspierane przez producenta. Średniego smartfona można zakupić już od 700 złotych w najbardziej popularnych sklepach z elektroniką. Ceny bardziej pożądanych marek tj.: Apple czy Samsung, cieszą się większym zainteresowaniem i zdecydowanie wyższą ceną. Porządne urządzenia od tych firm mogą kosztować ponad 5000 złotych.

Rozmiar ekranu

Komputery stacjonarne nie mogłyby funkcjonować samodzielnie. Aby z nich korzystać, należy również posiadać monitor, oczywiście nie mówimy tutaj o laptopach, które tego nie potrzebują. Z racji tego, że jeden komputer może być podłączony do kilku monitorów jednocześnie, sam możesz zadecydować, ile pieniędzy na nie przeznaczysz. Daje to olbrzymią przewagę nad ekranem smartfona, który jest kilkanaście razy mniejszy, niż przeciętny monitor. Cena takiego sprzętu oscyluje w okolicach 1000 złotych.

Ekrany smartfonów są wykonane w najwyższej jakości, ale nierozsądne byłoby ich porównywanie z wielkością monitora. Nie jest możliwe, by w tym porównaniu znaleźć jakąkolwiek przewagę smartfona nad komputerem.

Mobilność

Komputery stacjonarne są zwykle ciężkie i aby je przenieść, należy włożyć w to trochę wysiłku. Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, że do pełnego funkcjonowania komputera potrzebne są również inne podzespoły, to w bezpośrednim porównaniu nie ma on żadnych szans pod względem mobilności ze smartfonami, nawet tym z niższej półki.

Smartfony są lekkie i zmieszczą się w kieszeni lub torebce. Zostały zaprojektowane tak, aby można było je zabrać ze sobą wszędzie. Z samej definicji urządzenia mobilne, charakteryzują się właśnie łatwym przenoszeniem. Jeżeli łatwość dostępu i mała waga są dla Ciebie istotne, to z pewnością nigdy nie zastąpisz telefonu nawet laptopem.

Pamięć

Pojemność dysków twardych w komputerach stacjonarnych jest olbrzymia, a rozmiary sięgają nawet kilku terabajtów. Jeżeli do tego pomyślimy o wspieraniu się z zewnątrz innymi dyskami zewnętrznymi, które będą podłączone do komputera, to liczby te mogą być absurdalnie duże. Obecnie nawet podstawowy komputer jest wyposażony przynajmniej w dysk o pojemności 500 gigabajtów. Dotyczy to zarówno komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Poniżej znajdziesz nazwy najlepszych marek produkujących dyski dla komputerów stacjonarnych:

  • Samsung;
  • Adata;
  • Kingston;
  • Silicon Power;
  • Patriot;
  • Gigabyte.

Większość smartfonów i tabletów posiada przestrzeń dyskową na poziomie od 8 do 128 gigabajtów. W niektórych przypadkach może być dostępne dodatkowe gniazdo na kartę pamięci, która odrobinę zwiększy pamięć konkretnego urządzenia. Pomimo zastosowania dodatkowych rozwiązań, smartfony mają zdecydowanie mniejszą pamięć niż komputery, a ich komponentów nie można modyfikować z taką łatwością, jak w przypadku komputerów.

Połączenie z siecią

Komputery stacjonarne są zazwyczaj wyposażone w Ethernet, albo moduł NIC odpowiadający za sieć bezprzewodową. Większość komputerów nie obsługuje Wi-Fi, natomiast jest, to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Biorąc pod uwagę dużą liczbę urządzeń, która nie posiada odpowiedniego modułu, korzystanie z Internetu wiąże się z połączeniem jednostki z modemem za pomocą kabla. Warunkuje to jednocześnie ustawienie komputera w domu, ponieważ gniazdka zazwyczaj znajdują się określonych częściach budynku.

Smartfony bez żadnego problemu mogą łączyć się z sieciami Wi-Fi w celu uzyskania dostępu do Internetu. Smartfony mogą również łączyć się z siecią danych komórkowych, co daje większe możliwości i uzyskanie dostępu do sieci nawet poza domem. Warto mieć na uwadze, że dane mobilne są płatne i mogą nieznacznie podwyższyć wartość Twojego rachunku.

System operacyjny

Systemy operacyjne przeznaczone dla komputerów są w pełni funkcjonalne. Zostały one zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu szybkich procesorów, dużej ilości miejsca na dysku i dużej ilości pamięci RAM. Ponadto wykorzystują funkcje nowoczesnych chipsetów, które nie są dostępne na większości urządzeń mobilnych.

Mobilne systemy operacyjne Android i iOS są wyspecjalizowane dla określonych urządzeń. Domyślnie nie oferują one pełnego dostępu do sprzętu systemowego. Mają też bardziej rygorystyczne wymagania sprzętowe, ponieważ ekosystem aplikacji i urządzeń mobilnych jest silnie powiązany z określonymi funkcjami sprzętowymi. Innymi słowy, nie można uruchamiać najnowszych aplikacji na starszym systemie, a najnowszy system nie będzie działał na znacznie starszym urządzeniu.

Klawiatura

Komputer stacjonarny używa zewnętrznej klawiatury, która jest bardzo wygodna, ale posiada znacznie większy rozmiar niż smartfon. Dzięki temu można zdecydowanie szybciej wprowadzać dane, a podczas dłuższej pracy, dłonie nie są zmęczone.

Smartfony są z kolei wyposażone w ekranową klawiaturę dotykową, która jest zdecydowanie mniejszych rozmiarów. Mniejsza klawiatura może być bardziej problematyczna dla użytkowników, którzy mają większe dłonie, ponieważ trafianie w małe literki staje się sporym wyzwaniem.

Podsumowanie

Rozważając pytanie znajdujące się na początku artykułu, nie trzeba analizować całej historii obu urządzeń, aby uzyskać sensowną odpowiedź. Idąc dalej, niepotrzebne jest porównywanie tych urządzeń, ponieważ oba znakomicie spełniają swoje funkcje i są przydatne dla każdego użytkownika w zależności od określonego zadania. Każde z nich ma swoje zalety, jak i wady, a pod niektórymi względami komputery i smartfony z wzajemnością nad sobą górują. 

Zdecydowanie pewnych barier nie można przeskoczyć i nierozsądne wydawałoby się porównywanie procesorów obu urządzeń, ponieważ komputer zdecydowanie lepiej sprawdzi się w pracy czy podczas rozrywki, a smartfon ze względu na swoje domyślne właściwości nie zostanie zastąpiony przez komputer podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Co więcej, istnieje już wiele aplikacji, które synchronizują dane i dobra te bez problemu mogą funkcjonować razem, zwiększając jeszcze bardziej możliwości użytkownika. Warto posiadać zarówno smartfona, jak i komputer, ponieważ urządzenia te posiadają wiele wspaniałych funkcji, bez których funkcjonowanie byłoby zdecydowanie trudniejsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *