Sporty samochodowe kontra wegetarianizm

leilanimunter

Wegetarianizm to w obecnych czasach bardzo popularny sposób żywienia. Mimo to wciąż żywe są różnego rodzaju stereotypy na jego temat. Wielu osobom wydaje się, że pozbawiona mięsa dieta nie może być zdrowa, energetyczna ani racjonalna, choć specjaliści przekonują, że jeśli jest dobrze zbilansowana, może być doskonałym rozwiązaniem. Niezależnie od tego jednak, niektórzy skłonni są uważać, że dieta ta może być bezpiecznie stosowana tylko przez osoby, które nie poddają się zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu. Jest to jednakże jeden z wielu stereotypów funkcjonujących na temat wegetarianizmu, który nie jest sprawiedliwy.

Dieta wegetariańska jest zdrowa!

W społeczeństwie ciągle funkcjonuje przekonanie, że największy bilans energetyczny posiada mięso, a zatem osoby, które go nie spożywają, narażone są na szereg różnorakich problemów, wśród których prym wiedzie brak energii, permanentne osłabienie i niechęć do podejmowania wszelkiej aktywności. Nie jest to jednak prawda i wystarczy odrobina wysiłku poświęcona na zdobycie odpowiedniej wiedzy, by się o tym przekonać. Przeciwnie nawet – to spożywanie dużych ilości mięsa, zwłaszcza czerwonego, może mieć zły wpływ na zdrowie człowieka, jego samopoczucie i aktywność fizyczną.

Takie mięso jest bowiem tłuszcze, a złogi tłuszczu odkładają się w narządach wewnętrznych, obciążając je i zmniejszając ich wydajność działania. Odkładają się też w naczyniach krwionośnych, zmniejszając ich światło, co powoduje zmiany miażdżycowe, co jest bardzo groźne dla zdrowia. Czasem więc warto zrezygnować z mięsa, co lekarze zalecają zwłaszcza osobom z problemami układu sercowo-naczyniowego.

Wegetarianizm a zwiększony wysiłek fizyczny

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy dieta pozbawiona mięsa jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które ciężko pracują fizycznie albo na przykład uprawiają ekstremalne, wyczerpujące sporty. Trzeba jednak uświadomić sobie, że za dostarczanie do organizmu kalorii przetwarzanych w energię odpowiadają węglowodany, które obecne są w cukrach i ziarnach, a nie białko pochodzenia zwierzęcego. Jeśli więc dieta wegetariańska obfituje w zdrowe pokarmy, pełne ziarna w postaci ciemnego pieczywa, makaronu i ryżu, posiada wiele warzyw strączkowych dostarczających białko, jest doskonałym sposobem żywienia i nie ma żadnych powodów, dla których można zastanawiać się, czy jej stosowanie jest dobrym rozwiązaniem.

Osoby stosujące taką właśnie dietę dostarczają swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników – białka, węglowodanów, makro- i mikroelementów, witamin oraz cennego błonnika. Dobrze urozmaicona dieta wegetariańska jest znakomitym sposobem na zachowanie zdrowia, szczupłej sylwetki, energii i doskonałego samopoczucia.

Często nawet osoby takie czują się znacznie lepiej niż ci, którzy spożywają mięso, gdyż mięsne potrawy są ciężkostrawne i mogą odbierać energię. Ponadto złogi tłuszczu zmniejszają wydajność narządów wewnętrznych oraz obciążają naczynia krwionośne, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych.

Jeżeli zainteresował Cię temat wegetarianizmu odwiedź sklep dla wegan na Vegemoda.pl

Jeden komentarz dla wpisu “Sporty samochodowe kontra wegetarianizm”

  1. Wegetarianie mają więcej energii niż mięsożercy 😀 Jestem na to dowodem 🙂 Odkąd nie jem mięsa, czuję się o wiele lepiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *