Może się zdarzyć, że tuż przed sprzedażą samochodu wypadnie termin zakończenia ochrony OC. W takiej sytuacji – jako wciąż jeszcze właściciel pojazdu – będziesz musiał przedłużyć ubezpieczenie, z którego już wkrótce nie będziesz korzystał. Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy? Dowiedz się, czy istnieje możliwość wypowiedzenia OC przed sprzedażą oraz jak odzyskać pieniądze!
Zrzeczenie się OC przed lub po sprzedaży – czy to możliwe?
Zgodnie z prawem o ciągłość ochrony OC musi zadbać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Do momentu sprzedaży za wykupywanie ubezpieczenia odpowiedzialny jesteś Ty. Ciąży na Tobie także obowiązek przekazania auta nowemu właścicielowi wraz z ważnym OC. Podsumowując: nie możesz wypowiedzieć umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym przed sprzedażą pojazdu.
Niestety nie możesz tego zrobić również po sprzedaży. Nabywcy przysługuje prawo do korzystania z zastanego OC przez tak długi okres, jaki opłaciłeś. W tym czasie powinieneś skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i zgłosić fakt sprzedaży samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, pod zakończeniu okresu ochrony OC automatycznie się odnowi, a koszt składki zostanie podzielony równo pomiędzy Ciebie jako właściciela polisy i nowego właściciela auta.
Jak odzyskać pieniądze z OC po sprzedaży samochodu?
W artykule pt. Jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta? pojawiło się kilka sprytnych sposobów na to, jak mimo niemożności wypowiedzenia OC odzyskać wydane na ochronę pieniądze. Pierwszy to ustalenie z nowym właścicielem, że po nabyciu i przerejestrowaniu auta na siebie wypowie zastane OC i wykupi swoje. Dzięki temu ubezpieczyciel odda Ci pieniądze za niewykorzystany okres ochrony: od dnia wypowiedzenia do dnia opłaconego czasu. Pamiętaj jednak, że takie ustalenia są wyłącznie kwestią zaufania. Może się okazać, że po przejęciu samochodu nowy właściciel uzna, że jednak nie zrzeknie się OC.
Korzystniejszym i bezpieczniejszym dla Ciebie rozwiązaniem jest doliczenie do ceny samochodu opłaconej składki OC. W ogłoszeniu powinieneś napisać, dlaczego koszt auta jest wyższy oraz na jak długi okres ma ochronę. Wówczas nowy właściciel będzie korzystał z ochrony tak długo, jak zechce, bez straty dla Ciebie. Możecie też umówić się, że wypowie OC, a Ty oddasz mu środki, które ubezpieczyciel przeleje Ci na konto. Wówczas to nowy właściciel musi zaufać Tobie, nie Ty jemu.
Czy możliwe jest przeniesienie OC?
Przed sprzedażą wielu kierowców poszukuje informacji, czy możliwe jest przeniesienie OC na inny posiadany samochód. Choć byłoby to korzystne z punktu widzenia sprzedawcy auta, niestety nie jest możliwe. Po pierwsze i tak musisz przekazać pojazd wraz z ważnym OC nabywcy. Po drugie ubezpieczenie OC jest wykupywane dla konkretnego samochodu, nie zaś na osobę.
Aby nie przepłacić na polisie wykupywanej tuż przed sprzedażą auta, posłuż się internetową porównywarką OC. Wpisz dane właściciela (wciąż jeszcze swoje) i pojazdu w formularzu. Porównywarka wygeneruje dla Ciebie listę ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zwróć uwagę na te górne, czyli najtańsze. Nie przejmuj się brakiem dodatków i udogodnień – w tym momencie ochrona ma być podstawowa i atrakcyjna cenowo.
Polecamy:
– W jaki legalny sposób pozbyć się niepotrzebnego auta?