Sprawdź jak usprawnić proces ważenia

Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze efektywniej możesz usprawnić swoją firmę, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Procesy takie jak przeładowanie, czy ważenie samochodów dostawczych często wiążą się z ogromnym nakładem czasowym. Może on prowadzić do opóźnień, a więc i strat finansowych. Na szczęście istnieją odpowiednie rozwiązania usprawniające ten proces, jak wagi osiowe.

Wagi osiowe – opłacalna inwestycja

Wysokie kary za przeładunek samochodu, powodują szybki zwrot kosztów inwestycji w wagi osiowe. Stanowią również tanią alternatywę dla stacjonarnych wag samochodowych, wykorzystywanych w przemyśle. Do ich zalet można zaliczyć także niski koszt zabudowy i niewielki rozmiar 3000x800x300 m. Wagi przejazdowe posiadają stalową konstrukcję, a ich nośność wynosi od 10 do 15 ton. Jest to oczywiście wartość orientacyjna, uzależniona od parametrów producenta.

Wyposażone są w cztery przetworniki, z których sygnał wysyłany jest do sumatora z tensometrów. Ten przesyła szczegółowe informacje o obciążeniu do miernika wagowego. Poza wyznaczeniem masy pojazdu służą również do pomiaru jego nacisku na oś jezdni. Wagi osiowe są oczywiście wagami stacjonarnymi. Do ich prawidłowego działania niezbędne jest wykonanie odpowiedniego fundamentu.

Przy fundamencie konieczne jest również odwodnienie, utwardzenie i co najważniejsze wypoziomowanie podłoża. Wagi przejazdowe umożliwiają pomiar na dwa sposoby.

  1. Statyczny, kiedy auto z załadunkiem zatrzymuje się na wadze.
  2. Dynamiczny, kiedy pojazd przejeżdża przez wagę osiową, a pomiar dokonywany jest w trakcie.

Dokładność pomiaru w obu przypadkach wynosi około 2%.

Szybsze i łatwiejsze ważenie

Wagi przejazdowe to nowoczesne rozwiązania umożliwiające dynamiczny pomiar masy pojazdu. Jedynym procesem, jaki musimy wykonać, jest przejechanie po wadze osiowej. System wyświetla wynik bez wykorzystania komputera za pomocą pamięci miernika lub przesyła je na komputer w bardziej szczegółowej formie. Komputer pokazuje dodatkowo takie dane jak nacisk każdej osi. Wyświetla również informacje o szybkości pojazdu, datę pomiaru, a nawet numer rejestracyjny.

Częstym rozwiązaniem jest również wyświetlanie nazwy firmy, przypisanej do konkretnego numeru rejestracyjnego. Takie usprawnienia przyczyniają się do szybszego i łatwiejszego sporządzania raportów. Te z kolei pomagają zaoszczędzić sporo czasu, a więc i pieniędzy. Warto również zaznaczyć, że pomiary wag przejazdowych wykonywane są w technologii umożliwiającej wysoką dokładność. Margines błędu na poziomie 2% pozwala oszacować sumaryczną masę pojazdu. Doskonale radzi sobie również z obliczeniem danych każdej osi.

Ciekawymi dodatkami do wag osiowych są takie komponenty jak szlabany, czy sygnalizacje. Ich wykorzystanie oraz odpowiednie zaprogramowanie znacząco podniesie efektywność pomiaru. W przypadku gdy przez wagę przejedzie pojazd o większej masie, system nas o tym poinformuje. Takie blokady występują również często w postaci syreny alarmowej. Warto dodać, że wagi przejazdowe są jednym z najtańszych sposobów ważenia pojazdów. Ich ceny wahają się między 18 a 25 tysięcy złotych netto.

Sprawne zarządzanie danymi

Szybkość i łatwość dokonywania pomiarów to zaledwie początek korzyści, jakie niosą wagi osiowe. Dzięki dedykowanym systemom możemy równie sprawnie przetwarzać oraz magazynować zgromadzone dane. Takie inteligentne zarządzanie prowadzi do znacznie lepszych wyników i większych przychodów. Analiza statystyczna danych, raporty oraz fakturowanie nigdy nie było tak proste.

System zarządzania wysyła potrzebne informacje za pomocą integracji danych lub ich transmisję. Urządzenie dedykowane, będące elementem systemu zarządzania odbiera je i pozwala dowolnie wykorzystać. Takie rzetelne prowadzenie dokumentacji doskonale usprawnia i przyspiesza cykl produkcji. Łatwo dostępne i czytelne dane prowadzą również do oszczędności i przejrzystych transakcji.

Jeden komentarz dla wpisu “Sprawdź jak usprawnić proces ważenia”

  1. Jeśli ktoś z Was zastanawia się, dlaczego warto inwestować, warto pamiętać, że pieniądze leżące na koncie po prostu tracą na wartości. Kapitał powinien pracować i generować dodatkowy zysk, w przeciwnym razie nawet, jeśli jest go tyle samo, to z roku na rok kupimy za niego mniej. Ja od pewnego czasu staram się nadwyżkę gotówki wkładać w różne formy inwestowania i póki co bardzo dobrze na tym wychodzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *