Gdzie sprawdzić auto przed kupnem w Olsztynie i okolicach?

Sprawdzenie samochodu używanego przed zakupem jest absolutnie konieczne, jeżeli chce się mieć pewność co do tego, czy samochód jest w odpowiednim stanie technicznym. W innym przypadku może okazać się, że pojazd, prezentowany jako sprowadzony do Polski ideał, jest wrakiem, który będzie wymagał naprawdę pokaźnego wkładu finansowego już na początku jego użytkowania, by można było się nim w ogóle bezpiecznie poruszać po drogach i ulicach.

Niestety, cały czas wielu sprzedawców oszukuje osoby, które kupują u nich samochody. Pojazdy prezentują jako modele bez skazy czy wypadku na swoim koncie. Niestety, historia okazuje się zupełnie inna – wiele samochodów sprzedawanych w komisach ma na swoim koncie wypadki i kolizje, są one jednak skrzętnie ukrywane. Nie są one również bez wad technicznych – wiele z nich jest ukrywanych przed kupującymi, wszystko po to, by samochód sprzedać szybko i tanio. W końcu wiele osób cały czas szuka okazji, by dobry samochód kupić w jak najniższej cenie, i sprzedawcy bez skrupułów to wykorzystują.

Jak sprawdzić historię samochodu przed zakupem?

Zanim zdecydujemy się na oględziny samochodu, warto, przynajmniej w podstawowym zakresie, sprawdzić historię danego samochodach. Często jest to możliwe nawet za darmo, dlatego tym bardziej warto to zrobić – nie jest to nawet proces długi czy skomplikowany, wystarczy znaleźć platformy, które umożliwiają otrzymanie niektórych danych zupełnie za darmo.

Aby dane z pomocą tych platform uzyskać, potrzebny będzie numer VIN danego samochodu, dodatkowo jednak warto wyposażyć się w datę pierwszej rejestracji oraz obecne numery rejestracyjne. Wszystkie te informacje mogą być dostępne w danym ogłoszeniu, a jeżeli czegoś brakuje, nie bójmy się dopytać o nie osobę sprzedająca dany samochód.

Sprawdzenie historii jest naprawdę kluczowe. To tutaj dowiemy się, czy samochód został zgłoszony jako kradziony, czy ma jakieś wypadki na swoim koncie, ile wyniosły jego szkody, ile kilometrów do tej pory przejechał itd. Niektóre z tych danych mogą być dostępne jedynie za opłatą – warto je sprawdzić, jednak płacić rekomendujmy dopiero po oględzinach, gdy okaże się, że danym samochodem naprawdę jesteśmy zainteresowani. W innym przypadku, przy dużej liczbie oglądanych samochodów, może to generować niepotrzebne koszty.

Jednak sama informacja na temat tego, czy samochód ma na swoim kocie wypadki, czy kolizje, czy nie – nawet bez detali na ich temat, bo często tylko takie dane dostępne są zupełnie za darmo – jest ważną informacją. Jeżeli samochód ma wypadki na swoim kocie, warto zapytać o to osobę sprzedającą. Jeżeli będzie się ona ich wypierać, w takim razie mamy informacje o tym, że nie jest ona prawdomówna, a w takim przypadku należy zakładać, że również w innych przypadkach może ona mijać się z prawdą.

Gdzie sprawdzić samochód używany w Olsztynie i okolicach?

Sprawdzenie auta przed kupnem w Olsztynie jest możliwe, korzystając z jednej z firm, która oferuje takie usługi – jest nią Motocontroler. Działa ona również na terenie całej Polski. To idealny wybór dla osób, które chcą sprawdzić stan techniczny danego samochodu, jednak nie są one przekonane co do swojej wiedzy i umiejętności w tej materii. Nie trzeba jednak być mistrzem we wszystkim, dlatego tak wiele osób właśnie oględziny i jazdę testową zleca profesjonalnym firmowym. Koszty rzędu 300-400 zł zwracają się w tym przypadku bardzo szybko. Dobrze zainwestować taką kwotę, by upewnić się, że samochód, którym jesteśmy zainteresowani, naprawdę wart jest naszej uwagi.

Korzystając z podobnych usług, ma się gwarancję nie tylko tego, że oględzinami zajmie się osoba z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem (osoby zatrudnione w firmie Motocontroler, również działające na terenie Olsztyna i okolic, to m.in. byli rzeczoznawcy), ale sama firma przesyła gotowy raport, drogą elektroniczną, w ciągu 48 godzin. Dzięki temu szybko można podjąć słuszną decyzję co do zakupu samochodu.

Sam raport, który się otrzymuje, jest naprawdę bardzo dokładny. Zawiera on konkretne informacje na temat poszczególnych elementów samochodu. Będą one się różnić w zależności od wybranego pakietu, np. w przypadku jedynie najdroższego z nich dostępne jest podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego, jednak już w tańszych zostanie dokładnie sprawdzone także podwozie pojazdu.

Raport zawiera również bardzo wiele zdjęć. Są to zdjęcia realne, które znacznie lepiej oddają mankament danego samochodu. Często są one skrzętnie ukrywane na zdjęcia w ogłoszeniach sprzedaży i są wykonywane w taki sposób, by ukryć to, co niewygodne dla sprzedającego. Często przychodzą one również dodatkowy retusz. Nierzadko zdarza się, że samochodu używane dobrze prezentują się w ogłoszeniu, a na miejscu są one zakurzone i ustawione gdzieś na placu.

Najważniejszy jest jednak fakt poinformowania osoby zamawiającej raport o tym, czy samochód warto w danej cenie kupić, czy też nie. Samochody używane mają wady, i to jest normalne, nie można oczekiwać od nich stanu jak z salonu. Jednocześnie jednak sprawdzający poinformuje nas, czy w danej cenie samochód wart jest zakupu, czy też nie. Ewentualnie, zasugeruje on negocjacje ceny na podstawie konkretnych problemów samochodu – to sprawia, że w przypadku zakupu samochodu – koszty samego sprawdzania samochodu przez profesjonalistów błyskawicznie zwracają się, i to ze sporą nawiązką.

Polecamy:
Jak wybrać masę uszczelniającą do samochodu?
Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów ubezpieczeń?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *