Sprowadzane samochody i ich jakość

03

Samochody z USA

Jak wszędzie na świecie, i w Polsce samochody amerykańskie mają grono swoich zwolenników. Jednak jeszcze parę lat wstecz było to grono dosyć wąskie, skupiające raczej pasjonatów i entuzjastów motoryzacji aniżeli ludzi szukających wygodnego środka transportu do codziennego użytku. Koronną przyczyną jest tu zapewne fakt, iż ekonomika nigdy nie była domeną samochodów z USA.

Natomiast przeciętny polski nabywca właśnie tego na pierwszym miejscu oczekuje od swojego nabytku. Wiele osób miało także obawy co do dostępności części zamiennych do tego typu aut. Jednak ostatnimi czasy udział samochodów amerykańskich w polskim rynku motoryzacyjnym notuje tendencje wzrostowe.

Trudno jest jednoznacznie podać tu powód tego zjawiska. Na pewno wiele do rzeczy ma fakt, że pojazdy te, pomimo iż wciąż im daleko pod tym względem do europejskiej i japońskiej konkurencji, zużywają coraz mniej benzyny. Po drugie dostęp do części i materiałów eksploatacyjnych jest w Polsce coraz lepszy.

Po trzecie koszty sprowadzenia takiego samochodu wciąż kształtują się na atrakcyjnym poziomie. Wreszcie nie bez znaczenia jest to, że na samochody z USA po prostu panuje u nas moda. Należy też zauważyć, że bądź co bądź żyjemy w coraz to większym dobrobycie. To wszystko sprawia, że auta zza oceanu coraz częściej możemy spotkać na rodzimych ulicach.

I dobrze. Bo w końcu nikt nie odmówi im stylu, tak jak mało kto zobaczywszy takie cudo na ulicy jest w stanie nie zatrzymać na nim wzroku. Choćby na moment.

02

Jakość części samochodowych

Jeszcze nie tak dawno, gdy poddawano ocenie samochody różnych producentów, duże znaczenie miała marka samochodu, kraj jego pochodzenia i w ogóle myśl inżynieryjna. Jeżeli ktoś oceniał markę Volkswagen miał na myśli pojazd marki niemieckiej. Samochody te były uważane za bezawaryjne, tanie w eksploatacji i solidnie wykonane do najmniejszego detalu. Ktoś kto jeździł Volkswagenem czuł się bezpiecznie w swoim samochodzie i wiedział, że w razie usterki każdy mechanik poradzi sobie z naprawą jego samochodu.

Takie samo uczucie mógł mieć kierowca Chryslera – tego amerykańskiego producenta znanych na całym świecie szybkich i wydajnych samochodów osobowych, znanych również z produkcji efektywnych Vanów rodzinnych. Amerykańskie samochody choć nie tak bardzo popularne w Europie i tak były uważane przez nas za szczyt marzeń. Ktoś kto miał tak zwanego “amerykańca” był kimś. Miał oryginalny samochód których na drogach praktycznie się nie widywało.

Praktycznie rzecz biorąc to każda marka samochodu miała swoje modele które przeszyły do historii pod różnymi względami. Najczęściej pod tymi dobrymi. Niestety ten cza powoli się kończy o ile już się nie zakończył. Cóż z tego że Chrysler jest niby amerykański skoro po wykupieniu go przez europejskiego FIAT-a jego amerykańskość się spłaszczyła do poziomu włoskich samochodów. Weźmy czołowy pojazd Chrysler Voyager choćby, teraz pod egidą FIAT-a a właściwie koncernu LANCIA produkowany jest właśnie jako Lancia Voyager. Jakość tych samochodów znacznie podupadła. Ale nie jest to domena tylko amerykańców. Słynne niemieckie Volkswageny również nie są już tymi samymi samochodami co kiedyś. Teraz koncerny samochodowe się połączyły i na przykład Škoda jest w grupie Volkswagena, Chrysler to FIAT, Seat również to Volkswagen a całość tych marek i tak należy do głównego General Motors który z resztą zbankrutował ale ktoś go już wykupił. Jak widać w tym ostatnim zdaniu, w motoryzacji panuje ogólna rozpierducha. Chodzi o to, żeby nikt nie nie wiedział albo wiedział jak najmniej. Aby nikt z nic nie odpowiadał a reklamacje i problemy techniczne rozwiązują dealerzy lokalni.

Dawniej gdy każdy odpowiadał za swoją markę, dbał o to by opinie były o niej jak najlepsze. Dlatego aby opinie były najlepsze jakość samochodów musiała być najwyższej klasy. Nikt nie pozwolił sobie na wypuszczenie bubla na rynek samochodowy.

Niestety teraz panuje zasada, że co rok-dwa zmieniamy zawieszenie, zmieniamy części – tak aby kupować wszystko w ASO a nie u handlarzy. Produkuje się części na parę lat. Potem trzeba wymienić na nowe części. Kiedyś dajmy na to Volkswagen Golf miał przez 3 generacje te same łożyska w tylnych kołach. I były dobre.

Ogólnie nikomu nie zależy teraz na jakości części. Mechanicy są zadowoleni bo mają pracę. Sprzedawcy są zadowoleni bo mają obrót. Nie jest zadowolony tylko kierowca swojego samochodu bo to on za wszystko płaci.

02

Planowe serwisowanie samochodu i wymiana części

W samochodzie którym jeździsz na co dzień do pracy, szkoły, na zakupy ogólnie panuje cisza. Słychać tylko szum silnika, normalne odgłosy pracy podzespołów które przyczyniają się właśnie do tego, że twój samochód jedzie. Wytrawny kierowca potrafi wyczuć każdy nowy dźwięk który pojawi się podczas jazdy w samochodzie.

Każdy nowy dźwięk lub modyfikacja starego znanego już odgłosu pracy elementu pojazdu najczęściej spowodowana jest jego powolnym zużyciem lub co również się często zdarza – jego uszkodzeniem. Jeżeli na przykład jedziemy samochodem i słyszymy lekkie wycie w kole (najczęściej przy prędkości powyżej 80 km/h) może to oznaczać pierwsze symptomy uszkodzenia łożyska w kole.

Łożyska lub piasty samochodowe właśnie tak oznajmiają nam, że czas na ich wymianę. Jeżeli zignorujemy taki objaw jakim jest wycie, szumy w kole naszego dajmy na to Hyundai Santa Fe, to narażamy się na powolne zużywanie się pozostałych części naszego samochodu które mogłyby przecież pracować jeszcze wiele kilometrów. Koszt wymiany na przykład łożyska w kole waha się między 50 a 200 zł. To koszt samej wymiany łożyska, do tego należy doliczyć kosz łożyska lub piasty.

Te oczywiście różnią się już budową, wielkością, jakością no i oczywiście ceną. W starych samochodach montowano łożyska koła w sposób bardzo prosty, piasty były pierwszej generacji i montowano na piastę 2 łożyska stożkowe. Później nastąpiła zmiana i produkowano już części – łożyska drugiej generacji czyli łożyska dwu-rzędowe.

Obecnie montuje się najczęściej piasty zintegrowane, szczególnie w większych pojazdach. Oczywiście jest duża liczba osób które wybierają części niskiej klasy, tak zwane łożyska chińskie, koreańskie itp. Piasty samochodowe tej produkcji są owszem dużo tańsze, nawet 3-4 razy tańsze od markowych produktów takich jak SKF, SNR, FAG, NTN itd, ale ich jakość jest również dużo niższa.

Zdajmy sobie sprawę z tego, że oszczędność na łożysku tanim jest tylko pozorna, ponieważ samochód zamiast pracować poprawnie przez 100 tys. kilometrów, rozsypuje się po 2 tys. z powodu właśnie naszej wadliwej części na której oszczędziliśmy. Teraz koszty trzeba pomnożyć.

Decydując się na posiadanie samochodu, musimy mieć na uwadze koszty związane z jego utrzymaniem, dlatego jeżeli Cię nie stać na jego opłaty związane z częściami samochodowymi i przeglądami technicznymi to nie decyduj się na drogie samochody. Kup sobie lepiej jakiś tani samochód za 1-2 tysiące złotych, taki abyś jeździł nim do “zajechania”. Jeżeli jednak chcesz mieć samochód ze średniej półki lub wyższej, to inwestuj tylko w sprawdzone i markowe części samochodowe.

Części samochodowe

W dzisiejszych czasach samochód musi mieć mnóstwo elementów, które są niezwykle potrzebne do tego, aby poprawnie on funkcjonował. Bez nich nic nie byłoby możliwe, a więc warto bliżej przyjrzeć się z całą pewnością tematyce części do samochodów, która jest bardzo popularna w wielu zakątkach świata.

Nie ulega wątpliwości to, że takie części będą różnorodne, dlatego trzeba się na tym znać, a więc jest to naprawdę ważna sprawa, bo tylko wtedy będziemy mieć pewność tego, że zakupimy odpowiedni sprzęt. Ogólnie rzecz biorąc, takie części są bardzo zróżnicowane, a więc będą to na pewno opony, wycieraczki, silnik, maska samochodowa, drzwi, szyby, bagażnik, opony, i wiele, wiele innych.

Naprawdę jest to istotna sprawa, gdyż tylko dzięki tym elementom nasz samochód będzie poprawnie działał. Nie jest tajemnicą to, że samochód jest w dzisiejszych czasach niezbędnym elementem życia wielu ludzi na całym świecie, dlatego właśnie warto się przede wszystkim zainteresować tematyką części do samochodu, gdyż jest to niezwykle istotne.

Z całą stanowczością można stwierdzić, że takie części nie kosztują zbyt dużo pieniędzy, choć zależy to głównie od tego, co konkretnie w danym momencie kupujemy, bo niektóre kosztują naprawdę sporo pieniędzy.

Przygotować się więc należy na to, że czeka nas w tym zakresie niezły wydatek, ale raz na jakiś czas dla dobra własnego samochodu, z całą pewnością można oczywiście zainwestować w tego typu części. Można je nabyć w bardzo wielu sklepach o tym zakresie tematycznym lub też serwisach, dlatego problemów z tą kwestią nikt mieć nie powinien, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem dla wszystkich ludzi z całego społeczeństwa.

Nie ulega wątpliwości to, że takie części trzeba umieć zamontować w odpowiednie miejsca, tak aby nasze auto było w pełni gotowe do użytku, a więc musi się tym zająć niewątpliwie profesjonalista, tak aby wszystko było w jak najlepszym porządku. Każdy z nas dobrze wie, że części do samochodu są nieodłącznym elementem każdego auta, więc każdy kierowca prędzej, czy później będzie je musiał nabyć, tak aby wszystko działało bez zarzutu w naszym wozie i nikt nie miał do tego żadnych zastrzeżeń.

Sprawdź również Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Jeden komentarz dla wpisu “Sprowadzane samochody i ich jakość”

  1. Sprowadzanie gratów już dawno się skończyło. Wysokie podatki a także wiedza kierowców czego nie kupować robią swoje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *