Jak sprowadzić auto z USA? Pięć najważniejszych kroków

Sprowadzania samochodów z USA stało się jedną z metod na zakup nietuzinkowego samochodu w atrakcyjnej cenie. Jak sprowadzić auto z USA?

Auta sprowadzane z USA są coraz częstszymi gośćmi na polskich drogach. Posiadanie samochodu zza oceanu to dla jednych spełnienie motoryzacyjnych marzeń, dla innych chęć wyróżnienia się, a dla jeszcze innych sposób na wejście w posiadanie wysokiej klasy auta w rozsądnej cenie. O czym warto pamiętać, decydując się na import samochodów z USA?

1. Nie sprowadzaj auta sam. Skorzystaj z usług importera.

Wyjazd na poszukiwania samochodu, koszty transportu i mnóstwo formalności potrafią skutecznie odstraszyć od zakupu samochodu z Ameryki. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sprowadzaniem samochodów z USA. W większości przypadków firma sama znajdzie w Stanach interesujący nas model samochodu i jeśli tylko zdecydujemy się na niego, załatwi wszystkie formalności związane z jego zakupem oraz uregulowaniem opłat celnych. Oczywistym jest też fakt, że importer samochodu zajmie się załatwieniem jego transportu przez Atlantyk. Samodzielny import samochodu to spory kłopot i na ogół kosztuje zdecydowanie więcej pieniędzy.

2. Auta z USA nieuszkodzone są droższe od tych po małych stłuczkach

Nie bójmy się szukać samochodów po niewielkich stłuczkach. Amerykanie słyną z tego, że nawet po drobnej kolizji zostawiają auto firmie ubezpieczającej, sami zaś kupują nowe. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie naprawiają tych samochodów, lecz wystawiają na aukcje. Te bardzo często okazują się nie lada gratką. Niekiedy uszkodzony samochód udaje się kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, która nawet po doliczeniu kosztów naprawy sprawia, że możemy mówić o prawdziwej okazji. Warto być świadomym, że najlepsze firmy zajmujące się importem samochodów z USA zapewniają dostawę wszystkich niezbędnych do naprawy samochodu części. Mało tego, zagwarantują też wykonanie samej usługi. Klient odbiera więc w pełni sprawne i jeżdżące auto.

3. Dobrze oblicz koszt sprowadzenia auta z USA

W tym przypadku na końcową cenę samochodu wpływać będzie wiele różnych czynników. Podstawowym kosztem będzie oczywiście sama cena zakupu samochodu, ale to nie wszystko. Należy pamiętać także o opłacie celnej oraz akcyzie. Nie bez znaczenia jest cena frachtu morskiego. Nie warto jednak się zniechęcać. Importer już na wstępie poinformuje o kosztach dodatkowych. Zresztą te można sobie wyliczyć samodzielnie, korzystając ze specjalnego kalkulatora umieszczonego na stronie importera aut ze Stanów. Dzięki niemu końcowa cena zakupu auta nie będzie niespodzianką.

4. Pamiętaj o dostosowaniu samochodu do polskich warunków

Choć najlepsi importerzy samochodów z USA w ostateczną cenę zakupu auta wliczają koszty związane z dostosowaniem go do europejskich przepisów, to przy indywidualnym imporcie nie można zapomnieć o tych wartościach.
Europejskie przepisy nakładają na producentów samochodów nieco inne wymogi niż ustawodawca amerykański. Przede wszystkim trzeba będzie zmienić oświetlenie. Ogniskowa reflektorów amerykańskich jest niezgodna z europejską normą. Pod żadnym pozorem auto wyposażone w amerykańskie lampy nie otrzyma polskiego dowodu rejestracyjnego. Ponadto w Europie samochód jest dodatkowo doposażany w światła przeciwmgielne, które w USA nie są wymagane. Na starym kontynencie samochód musi mieć też żółte, a nie czerwone kierunkowskazy.

5. Zastanów się, czy nie warto refinansować zakupu auta

Zakup amerykańskiego samochodu kojarzy nam się najczęściej z niezbyt tanią zabawą. Wszystko oczywiście zależy od modelu oraz wieku wybranego pojazdu. Warto jednak pamiętać, że nawet używany samochód dzięki nowoczesnym narzędziom finansowym oferowanym przez importerów można refinansować. Najpopularniejszym narzędziem jest w tym przypadku leasing zwrotny. Jeśli już nawet kupiliśmy auto, możemy refinansować jego zakup. Leasingodawca zwróci nam kapitał zainwestowany w samochód, a w zamian otrzymywać będziemy co miesiąc fakturę leasingową, którą można oczywiście wrzucić w koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *