Sprzedaż lub zakup motocykla – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Kupno wymarzonego motocykla to dla wielu osób spełnienie marzeń i oczywiście spory wydatek, dlatego też warto wiedzieć, na co być przygotowanym i jak szukać dobrego, sprawdzonego pojazdu. Jeszcze lepiej, aby skorzystać z pomocy osoby, która zna się na jednośladach i wie, w jaki sposób je sprzedawać lub kupować. Takie fachowe wsparcie przyda się obu stronom transakcji, zarówno sprzedającemu, jak i kupującemu.

Sprzedaż lub zakup motocykla pod wieloma względami nie różni się od transakcji zakupu i sprzedaży samochodu. Jeśli interesuje nas nowy motor, wystarczy wybrać się do odpowiedniego salonu i rozejrzeć w ofercie. Oczywiście, warto już na wstępie mieć określone oczekiwania, między innymi wiedzieć, do czego konkretnie motor będzie nam potrzebny – czy interesuje nas ścigacz do pędzenia po szosach z wiatrem we włosach, czy raczej bardziej motocykl turystyczny, do którego można podpiąć sporo bagaży i którym można robić sobie wycieczki na kilkaset kilometrów.

Gdy kupujemy motor z drugiej ręki

Jeśli chcemy kupić motocykl na rynku wtórnym, warto na samym wstępie rozejrzeć się w ofercie różnych motocykli oraz sprawdzić, w jakich cenach są one sprzedawane. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zapłacimy za motocykl o wiele więcej niż jest on realnie warty. Dobrym pomysłem jest kupowanie motocykla w towarzystwie kogoś, kto zna się na jednośladach i mógłby z nami pojechać na miejsce, obejrzeć motor i ocenić, w jakim on jest faktycznie stanie i czy nie ma jakichś wad czy uszkodzeń, o których sprzedający nie wspomniał w ogłoszeniu. Dzięki temu można uniknąć niewłaściwych decyzji zakupowych czy kupienia motoru, w który trzeba włożyć sporo czasu, pieniędzy i wysiłku, aby w ogóle można było nim jeździć na większe dystanse.

Bez umowy nie kupuj

Dobrze skonstruowana umowa kupna-sprzedaży motocykla to obowiązkowy element transakcji, o którym powinny pamiętać obie strony, zarówno sprzedający, jak i kupujący. Umowa chroni interesy obu stron umowy i bez takiego dokumentu lepiej nie kupujmy motocykla nawet wtedy, gdy trafi się wyjątkowo tania oferta. To właśnie takie tanie oferty powinny nam się wydawać najbardziej podejrzane. Dobra umowa kupna-sprzedaży musi być właściwie skonstruowana, aby w ogóle była ważna. Jeśli ktoś chce sprzedać motocykl, powinien jeszcze przed umówieniem się na spotkanie z potencjalnym kupującym zaopatrzyć się w dobry wzór umowy, który w razie potrzeby wystarczy tylko wypełnić.

W internecie można znaleźć sporo takich wzorów, dzięki czemu nie trzeba takiego dokumentu tworzyć kompletnie od zera. Warto jednak nawet, jeśli mamy wzór umowy, dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że cała umowa będzie taka, jaka być powinna. Jest to bowiem dokument, który w razie czego będzie nam służył chociażby w sądzie podczas ewentualnej sprawy sądowej.

Polecamy:
W jaki legalny sposób pozbyć się niepotrzebnego auta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *