Norma ISO 9001 w swej ogólnej postaci wprowadzała szereg obostrzeń i wymagań, dzięki którym istotnie poprawiono jakość obsługi Klienta. W 2016 roku pojawiło się jej uzupełnienie, które było ukierunkowane wyłącznie na branżę motoryzacyjną. Dziś norma IATF 16949:2016 jest standardem potwierdzającym jakość realizowanych usług z zakresu produkcji części samochodowych.
Dlaczego warto się szkolić?
Nowa norma pociągnęła za sobą wymóg wdrażania zupełnie nowych rozwiązań, które wymagały intensywnego procesu szkoleniowego. Regulacje wprowadzone w 2016 roku przez IATF (International Automotive Task Force) są co prawda zgodne z ISO, ale jednocześnie są one o wiele bardziej restrykcyjne. Ich zastosowanie wymaga szerokiego przeszkolenia nie tylko samych pracowników, ale przede wszystkim kadry zarządzającej wyższego i niższego szczebla. Co więcej, szkolenie IATF 16949:2016 powinno się realizować w sposób cykliczny, zgodnie z wewnętrznym harmonogramem firmy.
Co obejmuje nowa norma?
Szkolenie IATF 16949:2016 obejmuje szereg zagadnień, wśród których najważniejszym jest wykorzystanie zapisów normy w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Jej wdrażanie można podzielić na kilka działów, wśród których najistotniejszymi są:
– Planowanie jakości, polegające na ustaleniu standardów, w myśl których wpłynie się na jakość procesu produkcyjnego.
– Zatwierdzanie wyrobów do dalszej produkcji, w ramach którego unowocześnia się regulacje dotyczące badania jakości produktów.
– Eliminacja błędów już na etapie planowania, która obejmuje wprowadzenie szeregu czynności minimalizujących odsetek wyrobów brakowych.
– Realizacja specyficznych i wygórowanych oczekiwań Klientów i to zarówno na etapie produkcji wyrobu, jak również jego transportu do odbiorcy.
Podsumowanie
Szkolenie IATF 16949:2016 nie jest wydarzeniem jednorazowym. To raczej proces, w którym głównym elementem jest dyskusja i czynności operacyjne. Dzięki niemu kadra może stale się rozwijać, korzystnie wpływając na potencjał danej firmy i możliwości jej pracowników.