Szkoły jazdy dla kobiet – czy mają sens?  

Wokół tego jakimi kierowcami są kobiety krąży wiele opowieści. Usłyszeć można na przykład, że kobiety są za bardzo emocjonalne i mają gorszy refleks, co przeszkadzać ma w skupieniu się na drodze i właściwej ocenie sytuacji, że są sprawczyniami większej ilości wypadków. Bardzo często przewija się temat parkowania (większość pytanych mężczyzn widząc krzywo zaparkowany samochód, obwini za to płeć przeciwną), prędkości (wolniej jadącym samochodem NA PEWNO kieruje baba), umiejętności korzystania z nawigacji, używania lusterek (kobiety zaglądają do nich tylko, gdy poprawiają makijaż).  Ile w tym prawdy?

Mity kontra fakty

W powyższych opowieściach nie ma krzty prawdy. Temat na tyle okazał się frapujący i interesujący, że przeprowadzono wiele badań i okazało się, że…Kobiety nie mają gorszego refleksu, potrafią ocenić sytuację na drodze i zachować zimną krew, parkują tak samo dobrze, a może nawet lepiej niż mężczyźni, i nie boją się prędkości, a jedynie unikają ryzykownych zachowań, stąd też powodują znacznie mniej wypadków niż panowie. Przytoczone wyżej opowieści są bardzo dużymi uogólnieniami, a wynikają z cech indywidualnych, a nie z płci.

Skoro tak, to dlaczego powstają szkoły jazdy dla kobiet?

Tak, szkół jazdy dedykowanych paniom, z kobietami instruktorami, z samochodami w kolorze różowym i komfortowymi salami np. typu glamour powstaje coraz więcej. Skoro jest podaż, musi istnieć popyt. Nie wynika on jednak z konieczności specjalnego traktowania płci pięknej. Szkoły jazdy dla kobiet powstają, by zaoferować inny sposób nauczania – bardziej przyjazny, bardziej spokojny, nienacechowany wspomnianymi stereotypami, szowinizmem. Gdy kobieta kobietę wprowadza w tajniki jazdy, stres (a wszyscy wiemy, że w trakcie kursu uczącym się towarzyszy) jest zdecydowanie mniejszy – tu nie ma miejsca na krzyki, na przekleństwa, na wstyd (na kurs dla pań zapisują się także starsze osoby, które marzą o tym by jeździć, ale do zwykłej szkoły „z młodzikami”) nie maja odwagi pójść. Szkoła jazdy dla kobiet prowadzi naukę jazdy dla osób początkujących oraz dla osób pragnących się doszkolić lub odświeżyć umiejętności. W takich komfortowych warunkach wszystko przychodzi to znacznie szybciej i łatwiej.

Tak długo, jak kobiety będą chciały mieć wybór, tak długo szkoły jazdy dla kobiet będą miały sens. Ciekawym jest fakt, że w szkołach, gdzie kursanci mają do wyboru instruktora kobietę i mężczyznę, coraz częściej wybierana jest właśnie kobieta. To dowód na to, że nie wszyscy uważają, że są marnymi kierowcami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *