Tankpad – czy to tylko ozdoba? Jakie funkcje pełni?

Tankpady są nieodłącznym elementem nie tylko motocykli sportowych, ale również wielu odmian turystycznych. Czy są tylko ozdobą? Odpowiadamy w tym artykule!

Czym są tankpady?

Są to naklejki, często akcesoryjne, przyklejane na bak motoru. Ich wielkość i kształt są z reguły podyktowane modelem pojazdu, pod jaki są projektowane. Mogą obejmować jedynie górną część zbiornika, jak również jego boki.

Jakie mają zadania?

Podstawowym celem naklejania tankpadów jest ochrona jednego z najbardziej podatnych na uszkodzenia fragmentów motocykla. Dlaczego naklejamy je akurat na bak? To właśnie tutaj lakier ma najczęstszy kontakt z metalowymi elementami, które mogą go zarysować. Są nimi zamek od spodni lub kurtki i klamra od paska. Ze względu na materiał, potrafią w bardzo łatwy sposób zdrapać farbę. Ponadto, kierując motocyklem, często zmieniamy pozycję, co może dodatkowo negatywnie wpływać na powierzchnię poprzez wzmożone tarcie. Drugim zadaniem tankpadów jest zwiększenie wizualnej atrakcyjności pojazdu. Aktualnie w ofercie jest niezwykle dużo bogatych wzorów i kształtów, dzięki czemu w łatwy sposób można wyrazić swój charakter.

Jaki wybrać?

Wybór na rynku jest niezwykle pokaźny. Dostępne są nie tylko różnorakie kolory, ale również materiały, z jakich wykonany jest produkt. Warto zwrócić uwagę na renomowaną firmę. W przypadku zakupu markowego tankpada będziemy mieli pewność, że nie zżółknie on z czasem oraz tego, iż będzie odporny na wilgoć oraz pyły. W aktualnej ofercie można znaleźć też naklejki fluorescencyjne oraz takie robione na zamówienie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Tankpad czy torba?

To pytanie, które może nam się nasunąć, kiedy jesteśmy posiadaczami sprzętu turystycznego. Bak jest przecież miejscem, w którym bardzo często montuje się dodatkowy bagaż. Nie warto jednak w takim przypadku wybierać między tankpadem a sakwą, ponieważ bez problemu można zastosować oba te rozwiązania. Dzięki temu nasz bak zawsze będzie chroniony. Dodatkowo, zastosowanie naklejki może zwiększyć stabilność montażu toreb poprzez większą przyczepność pomiędzy materiałem sakwy a tym, z którego wykonany jest tankpad.

A co na klasyczny pojazd?

Tutaj sytuacja jest nieco inna, ponieważ ze względu na styl, choppery oraz cruisery rzadko są wyposażone w tankpady. Jednak również w motocyklach tego typu bak bardzo łatwo ulega uszkodzeniom, właśnie dlatego w ich przypadku stosuje się krawaty. Są to skórzane, często ćwiekowane pasy, które są wiązane na obu końcach zbiornika. Stanowią one nie tylko ochronę dla lakieru, ale również pełnią funkcję ozdobną.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty na: https://www.motosati.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *