Transport międzykontynentalny – nowe wyzwania, nowe możliwości

transport-miedzykontynentalny

Transport to dziedzina gospodarki stale poszukująca nowych rozwiązań. Przewóz towarów na dużych odległościach może być kłopotliwy, jednak dzięki nowoczesnym narzędziom staje się coraz prostszy, a przede wszystkim – szybki.

Jak wygląda transport na dużych odległościach?

W przewozie towarów na duże odległości coraz częściej wybierany jest transport multimodalny. Pozwala on na wykorzystanie w jednym zleceniu dwóch lub więcej środków transportu. Do wyboru jest przewóz samochodowy, kolejowy, morski czy lotniczy. Każdy z nich oferuje inny czas dostawy jednocześnie generując różnorodne koszty.

Transport multimodalny pozwala zoptymalizować koszty przewozu towarów względem czasu dostawy. Zastosowanie wybranych środków transportu uzależnione jest od oczekiwanego czasu przewozu oraz jego kosztów.

Najpopularniejsze połączenia wśród transportu multimodalnego to:

transport kolejowo – samochodowy,

transport morsko – samochodowy.

Przewóz lotniczy w tym względzie jest mniej popularną opcją, ponieważ generuje największe koszty oraz umożliwia przewóz stosunkowo niewielkiej ilości towaru.

Zaletą korzystania z transportu multimodalnego jest podpisanie tylko jednej umowy z przewoźnikiem na kompleksowy przewóz towarów na całej trasie przewozu. Dużym ułatwieniem jest usługa door-to-door, w ramach której firma spedycyjna organizująca transport zajmuje się kompleksowym przewozem towaru – odbierając go od klienta,  samodzielnie załatwiając potrzebne cła, dokumenty, przewożąc produkty i finalnie dostarczając w określonym czasie towar bezpiecznie w określone miejsce wskazane przez zleceniodawcę. Osoby zlecające taką usługę cenią ją nie tylko za optymalizację czasu przewozu i ograniczenie kosztów, ale także za przekazanie szeregu czynności organizacyjnych, które mogą, szczególnie dla małych i średnich firm, być problematyczne dla personelu nieprzygotowanego do realizacji takich wyzwań.

Nowy Jedwabny Szlak

Dynamicznie rozwijający się handel z Chinami powoduje, że przedsiębiorcy stale poszukują nowych rozwiązań umożliwiających efektywny transport towarów. Doskonale w tym względzie sprawdza się Nowy Jedwabny Szlak. Jej trzon tworzą połączenia kolejowe łączące kraje europejskie z Państwem Środka.

Ekspresowe pociągi towarowe wykorzystywane są do przewożenia kontenerów. Ten rodzaj transportu pomiędzy centrami multimodalnymi sprawia, że zasadniczo obniżono czas przewozu pomiędzy Chinami a Europą. Co więcej, transport multimodalny, którego oś centralną stanowi kolej, jest nie tylko szybki, ale także stosunkowo niedrogi. W efekcie powala na zoptymalizowanie wydatków czyniąc korzystające z niego firmy bardziej konkurencyjnymi na rynku. Transport multimodalny wykorzystujący ze spedycji koleją ekspresową jest zdecydowanie krótszy, niż przewóz towarów drogą morską – jest szybszy więcej niż 2 razy.

Nowy Jedwabny Szlak łączy z Chinami kraje europejskie – nie tylko Polskę, ale także Niemcy, Wielką Brytanię czy kraje Środkowej i Południowej Europy. Dzięki ekspresowym pociągom towarowym podróż towarów z Państwa Środka do Londynu trwa 18 dni. Co więcej, pociągi funkcjonujące na Nowym Jedwabnym Szlaku służą nie tylko do przywozu towarów z Chin. Są także wykorzystywane do eksportu towarów europejskich.

Ekspresowe pociągi umożliwiają przewóz bardzo szerokiej gamy towarów. Krótki czas przewozu oraz możliwość zastosowania różnorodnych kontenerów dostosowanych do potrzeb różnych produktów (np. chłodnie, do towarów sypkich, cysterny, z wieszakami itp.) sprawiają, że można za ich pomocą przemieszczać zarówno produkty spożywcze, także nabiał, jak i ubrania, produkty sypkie czy płynne.

Nowe rozwiązania transportowe poszukiwane są przez przedsiębiorców działających w handlu międzynarodowym. Transport multimodalny daje szansę na przyspieszenie przewozu towarów na dużych odległościach dzięki czemu zwiększa się konkurencyjność działania korzystających z niego firm, które mogą bardziej elastycznie reagować na zapotrzebowania rynku.

Więcej informacji: Symlog – Spedycja międzynarodowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *