Transport na Bali: poznaj plusy i minusy różnych opcji

Transport na Bali ma różne oblicza, niektóre bardziej przyjazne turystom niż inne. Jeśli nie polegasz na swoim hotelu, aby cię tu wyręczył – możesz poruszać się po mieście pieszo, na wypożyczonym rowerze lub motorze lub przez bemo.

Jeśli chcesz przejechać między miastami, możesz złapać się jazdę publicznym bemo (autobusem), prywatnym bemo, taksówką, wynajętym samochodem z kierowcą bądź bez. Ze względu na dużą i spontanicznie regulowaną branżę turystyczną, w Bali znajduje się nieskończona liczba przedsiębiorców transportowych krótko- i dalekobieżnych, którzy weszli w ten biznes. Niektórzy z nich są uczciwymi pośrednikami, niektórzy nie. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, aby upewnić się, że nie zostaniesz oszukany przez pozbawionych skrupułów balijskich dostawców transportu. A jeśli rozważasz czy jechać na Bali czy jednak do Tajlandii – polecamy artykuł http://duabenua.com/pl/blog/bali-czy-tajlandia/.

Taksówki

Jazda taksówką na Bali działa tak samo jak wszędzie indziej: przywołujesz taksówkę, taksówka zatrzymuje się, by cię zabrać i odjeżdża. Niestety, niektórzy taksówkarze są nieuczciwi. Dwie ulubione sztuczki są takie iż twierdzą, że mają zepsuty licznik lub wybierają naprawdę długą drogę. Niebieskie taksówki oznaczone jako “Bali Taxi” (znane jako Blue Bird) są najbardziej uczciwe, aż tak bardzo, że inni operatorzy taksówek próbują sprawiać kłopoty tym kolesiom.

Plusy: Najlepszy sposób poruszania się po Bali – szybki i dostępny wszędzie

Minusy: Ograniczony głównie do South Bali, więc jeśli planujesz wybrać się do Kintamani lub gdzieś dalej, nie masz szczęścia

Auta do wynajęcia

Jeśli masz gotówkę, możesz wynająć samochód na Bali, z opcją samodzielnego prowadzenia. Jeśli wynajmujesz samochód od renomowanej firmy samochodowej, możesz czerpać korzyści z prowadzenia własnego pojazdu do mniej turystycznych obszarów na Bali, a twój zasięg jest ograniczony jedynie budżetem na paliwo.

Nie zawracaj sobie tym głowy, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do prowadzenia samochodu z kierownicą po prawej stronie lub panikujesz, gdy inni kierowcy łamią przepisy drogowe. Ruch na Bali jest zarówno chaotyczny, jak i niebezpieczny. Wynajmij samochód z kierowcą, jeśli nie jesteś gotowy.

Zasięg: W dowolnym miejscu na Bali można prowadzić samochód, o ile pozwoli na to twój budżet na gaz.

Plusy: Świetny sposób na odkrywanie Bali na własną rękę. Pozwala stworzyć własny plan podróży i zabrać ze sobą znajomych / bliskich.

Minusy: drogi sposób poruszania się, dostępne tylko pojazdy z kierownicą po prawej stronie, niezalecany dla kierowców początkujących, nieużywanych na chaotyczne warunki jazdy na Bali

Wynajem motocykli i skuterów

Wspomnieliśmy już o złych drogach na Bali, które powinny dać ci chwilę do namysłu, zanim weźmiesz pod uwagę samodzielne wynajęcie motocykla lub skutera. Jeśli jesteś naprawdę dobrym jeźdźcem, to koniecznie wypożyczyć motocykl i spróbuj jeździć po drogach Bali. Jednak bądź bardzo defensywnym kierowcą, upewnij się, że masz ubezpieczenie podróżne i bądź bardzo, bardzo ostrożny.

Jeden komentarz dla wpisu “Transport na Bali: poznaj plusy i minusy różnych opcji”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *