Transport zwłok z Anglii – jak to się robi?

W czasach, gdy ludzie żyją i pracują w różnych krajach, bardzo często zdarza się, że także śmierć następuje na obczyźnie. Najczęściej rodzina zmarłego chce wtedy pochować bliską osobę w kraju, w rodzinnym grobie czy na cmentarzu, na którym grób można by odwiedzać często, a nie raz na kilka lat. Aby jednak pochować zmarłego w Polsce, trzeba najpierw sprowadzić jego ciało z zagranicy. Związane jest to z wieloma formalnościami i koniecznością spełnienia wielu wymagań.

Transport zwłok z Anglii to spore wyzwanie, przed którym musi stanąć rodzina zmarłego w bardzo trudnym dla niej czasie. Aby sprowadzić ciało osoby zmarłej, trzeba przede wszystkim wystąpić z wnioskiem do starosty czy burmistrza w mieście, w którym zmarły ma być pochowany o pozwolenie na przewóz ciała z zagranicy. Z takim wnioskiem może wystąpić jedynie najbliższa rodzina zmarłego. Do wniosku trzeba dołączyć kilka dokumentów, przede wszystkim przetłumaczony akt zgonu. Konieczne jest też dostarczenie zaświadczenia, że śmierć nie nastąpiła z powodu choroby zakaźnej. We wniosku należy również wskazać, w jaki sposób ciało zmarłego zostanie sprowadzone do kraju.

Zgoda konsulatu i zabezpieczenie trumny

Zgoda w kraju jest jednak niewystarczająca. Gdy polski urząd wyda pozytywną decyzję, trzeba wystąpić o zgodę do polskiego konsula w Anglii. Wniosek wygląda dosyć podobnie do polskiego, jednak w przeciwieństwie to niego, trzeba za niego zapłacić. Jeśli wszystko zostanie odpowiednio załatwione, a decyzje będą pozytywne, trumna z ciałem zmarłego musi być przez pracowników konsulatu odpowiednio zapieczętowana i zabezpieczona, aby rodzina zmarłego w Polsce mogła mieć pewność, że przetransportowano właściwe ciało i że chowa swojego bliskiego.

Trzeba jednak pamiętać, że sprowadzenie ciała bliskiej osoby do kraju wiąże się ze sporymi kosztami, szczególnie związanymi z transportem. Osoby, których na to nie stać, raczej nie mają innego wyjścia, jak tylko pochować bliskiego w kraju, w którym nastąpiła śmierć. Wtedy pogrzeb odbywa się na koszt gminy czy innej jednostki administracyjnej i jest realizowany zgodnie z obowiązującymi w danym kraju zwyczajami.

Przewóz ciała zorganizowany przez zakład pogrzebowy

Sprowadzenie ciała osoby bliskiej z zagranicy wiąże się z wieloma nie tylko formalnościami, ale również stresami i problemami. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług zakładu pogrzebowego, który kompleksowo zajmie się pogrzebem, wraz ze wszystkimi formalnościami związanymi z przewozem ciała do Polski. Wtedy przewóz zwłok z Anglii do Polski realizowany jest przez zakład pogrzebowy na podstawie upoważnienia przekazanego przez bliskich zmarłego. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu osoby po niedawnej stracie nie muszą martwić się składaniem wniosków, gromadzeniem dokumentów czy innymi formalnościami. Mogą natomiast skupić się na odpowiednim przygotowaniu do ostatniego pożegnania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *