Turbosprężarki czym są, do czego służą i jak są zbudowane?

Turbosprężarka to urządzenie mechaniczne, złożone z turbiny i sprężarki, osadzonych na jednej wspólnej osi. Jest częścią składową niejednego samochodu lub niejednej maszyny. Jej działanie i zastosowanie powinno być zagadnieniem przybliżonym niejednemu kierowcy.

Jak zbudowana jest turbosprężarka?

Składa się z dwóch części, wspomnianej już turbiny i sprężarki, inaczej są to części gorąca i zimna. W zależności od temperatury przepływających przez nią gazów, turbina to część gorąca a sprężarka to część zimna.

Obie części połączone są wspólnym wałem poprzez znajdujące się w niej wirniki. Całość zabudowana jest dwoma kadłubami, przypominającymi ślimaki. Dodać należy, że część gorąca turbosprężarki jest elementem wylotowym a część zimna dolotowym. Obie części są urządzeniem wchodzącym w skład silnika pojazdu lub maszyny.

Ponadto turbosprężarka składa się także z pierścieni uszczelniających, łożysk ślizgowych i oporowych oraz kanałów olejowych.

Jak działa turbosprężarka?

Napędzana jest przez gazy, które wylatują z silnika spalinowego, następnie przepływają one przez wirnik turbiny i wydalane są przez układ wydechowy. W wyniku czego ruch obrotowy wirnika turbiny przekazywany jest na wirnik sprężarki. W ostateczności sprężone powietrze jest przekazywane wprost do kolektora dolotowego.

W nowoczesnych samochodach stosowany jest już intercooler, który rozgrzane i sprężone powietrze od razu ochładza.

Po co potrzebna jest turbosprężarka?

Stosowanie jej w samochodach lub w maszynach powoduje zwiększenie mocy silnika spalinowego.Dzieje się tak poprzez wzrost ilości powietrza trafiającego do cylindrów w jednostce czasu. Dostarczane do silnika paliwo musi w jakiś sposób zostać spalone, potrzebuje do tego tlenu, który poprzez działanie turbosprężarki zostaje dostarczony.

Poprzez działanie turbosprężarki występują także efekty pośrednie, takie jak: redukcja emitowania szkodliwych substancji czy zmniejszenie spalania paliwa.

Turbosprężarki też się psują

Ta część silnika też se psuje i w takim wypadku, każdy posiadacz czterech kółek musi stanąć przed wyborem, czy kupić nową turbosprężarkę czy starą poddać regeneracji.

Czy warto regenerować turbosprężarki? Na czym polega regeneracja turbosprężarek?

Uważa się, że z zasady lepiej jest części regenerować niż kupować nowe, zwłaszcza takie w typie turbosprężarek.

Regeneracja turbosprężarek polega na przywróceniu im ich pierwotnych właściwości, w tym ich konkretnych parametrów. W trakcie każdej regeneracji turbosprężarki następuje całkowite rozłożenie urządzenia. Następnie poszczególne części czyści się, sprawdza a te, które są uszkodzone wymienia na nowe. Po kompletnym złożeniu turbosprężarki, poddaje się ją testowi szczelności, który jest jej egzaminem. Sprawdza on bowiem czy zregenerowana turbosprężarka działa prawidłowo. Regenerować turbosprężarki powinno się w profesjonalnym serwisie. Tylko taka regeneracja ma sens. Cały bowiem proces wymaga odpowiedniego i profesjonalnego sprzętu, jaki znajduje się tylko w odpowiednich serwisach.

________________________________________________________________________________________________________

Regeneracja turbosprężarek i nie tylko – AutoTarget Jaworzno

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *