Ubezpieczasz samochód firmowy? Sprawdź czy należą Ci się zniżki

Ubezpieczenie samochodów firmowych jest po wieloma względami podobne do tego, jakiemu podlegają indywidualni, prywatni kierowcy. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma jednak nieco inne podejście do samochodu służbowego, może więc przedstawić zupełnie inną ofertę ubezpieczeniową.

Definicja samochodu służbowego wcale nie jest jednoznaczna. Nie oznacza on bowiem jedynie samochodu, którym porusza się właściciel firmy. W takiej definicji samochodów służbowych byłoby naprawdę sporo – wiele jest przecież osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i wrzucają sobie koszty paliwa w koszty prowadzenia działalności. To jednak nie wystarczy, aby samochody uznać za flotę służbową – w perspektywy organów podatkowych zapewne tak, jednak z perspektywy ubezpieczycieli to nie wystarczy. Chodzi przede wszystkim o wykluczenie tych pojazdów, które służbowe są tylko z nazwy, a są używane niemal wyłącznie do celów prywatnych.

Kiedy auto jest służbowe?

Według większości towarzystw ubezpieczeniowych samochód może być traktowany jako służbowy wtedy, gdy służy do wykonywania pracy zarobkowej, gdy jeździ nim nie tylko właściciel, ale również pracownicy firmy, a także gdy nazwa firmy znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Dopiero wtedy takie auto może podlegać ubezpieczeniu auta firmowego.
Właściciele firm często obawiają się, że ich stawki ubezpieczeniowe na samochody służbowe będą wyższe niż na auto prywatne. Związane jest to z oczywistym faktem, że samochody służbowe pokonują o wiele więcej kilometrów. Tymczasem w rzeczywistości stawki składki, ryzyko szkody czy wysokość ubezpieczenia są dosyć zbliżone w przypadku samochodów prywatnych i służbowych.

Kiedy można liczyć na zniżki?

Podobnie jak w przypadku samochodów prywatnych, również ubezpieczenie samochodów służbowych umożliwia otrzymanie różnego rodzaju zniżek, które sprawią, że ubezpieczenie będzie sporo tańsze niż standardowe. Na spore zniżki mogą liczyć przede wszystkim właściciele dużych firm, posiadających sporą flotę samochodową. Marża jest wtedy o wiele niższa, a co za tym idzie – kwota płaconej składki również. Na spore zniżki mogą również liczyć stali klienci, którzy od wielu sezonów korzystają z oferty ubezpieczeniowej konkretnej firmy. Ale nie jest to reguła – czasem na nowych klientów w innej firmie ubezpieczeniowej czeka równie ciekawa i korzystna oferta.

Dobrze wybierz ubezpieczyciela

Jeśli poszukujesz dobrego i sprawdzonego ubezpieczenia samochodu firmowego lub jakiegokolwiek innego mienia, warto dobrze rozejrzeć się na rynku i poznać ofertę różnych firm ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie auta czy ubezpieczenie domu i mieszkania z ubezpieczdom.pl umożliwi Tobie poznanie różnych ofert i porównanie ich w jednym miejscu. Pamiętaj, by nie brać pod uwagę jedynie ceny polisy, ale również wszystkie warunki ubezpieczenia. Im niższa składka, tym większa pewność, że wyłączeń z ubezpieczenia będzie sporo. A co za tym idzie, ochrona ubezpieczeniowa będzie dosyć niepełna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *