Ubezpieczenia niestandardowe dla kierowców rajdowych – czym się różnią?

Kierowcy rajdowi ponoszą zdecydowanie wyższe ryzyko podczas prowadzenia pojazdów, dlatego też powinni posiadać odpowiednie ubezpieczenie. To, które chroni wszystkich kierowców, nie obejmuje bowiem swoim zakresem zdarzeń, które mają miejsce podczas wyścigów rajdowych.

Jednym z najpowszechniejszych obowiązkowych ubezpieczeń w Polsce jest OC, które musi posiadać każdy kierowca. Ubezpieczenie to chroni kierowcę podczas każdego zdarzenia drogowego, dzięki czemu w trakcie stłuczki czy wypadku nie musi on obawiać się zarówno o koszty naprawy pojazdu, jak i koszty własnego leczenia. Niestety, klasyczne ubezpieczenie OC wyklucza udział kierowcy w takich wydarzeniach, jak jardy czy inne wydarzenia, w których ryzyko wypadku jest o wiele większe. Jazda w rajdach nie jest jednak standardowym poruszaniem się po drogach – stłuczka czy wypadek w takiej sytuacji nie będą mogły powodować wypłaty odszkodowania z OC.

Kierowcy rajdowi powinni więc pomyśleć o wykupieniu niestandardowego ubezpieczenia, przeznaczonego dla tej grupy zawodowej. Jest ono dla zawodowców jeżdżących w rajdach korzystne z wielu względów, ale nie każdy kierowca decyduje się na takie dodatkowe ubezpieczenie. Przede wszystkim warto pamiętać, że samochody rajdowe to zwykle pojazdy o dosyć dużej wartości w porównaniu do statystycznych aut, które poruszają się po polskich drogach. Zdarzenia podczas rajdów również mogą być o wiele poważniejsze w skutkach niż zwykłe zdarzenia na drodze.

Osoby, które rozważają wykupienie niestandardowej polisy dla kierowców rajdowych, mają do wyboru ofertę co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Warto dobrze się zapoznać z tymi polisami i wszystkimi zawartymi w nich warunkami. Kalkulator ubezpieczeń na życie w ubezpieczenienazyciekalkulator.pl to dobry sposób na porównanie wielu kluczowych warunków ubezpieczenia i wybór najlepszej na rynku oferty. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie niestandardowe ubezpieczenia należą do produktów bardzo drogich. Specjaliści z branży podkreślają, że warto o ubezpieczeniu rajdowym pomyśleć dopiero wtedy, gdy auto ma wartość co najmniej 50 tysięcy złotych. W przypadku mniej wartościowych aut taka niestandardowa polisa może okazać się bezużyteczna i nieopłacalna. Może się bowiem okazać, że naprawa auta we własnym zakresie będzie tańsza niż utrata zniżek ubezpieczeniowych.

Decydując się na ubezpieczenie dla kierowcy rajdowego, warto wybrać takie towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma duże doświadczenie w temacie, a co za tym idzie – jest w stanie zaoferować kierowcy kompleksowo przygotowaną ofertę. Jest to taki typ ubezpieczeń, których oferty tworzy się indywidualnie i dopasowuje do indywidualnych potrzeb konkretnego klienta. Trzeba również bardzo dokładnie zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To konieczne, by mieć pewność, że faktycznie ubezpieczenie obejmuje wszystkie zdarzenia, od których ubezpieczyć się chcemy. W przeciwnym razie bardzo droga polisa może w praktyce okazać się bezużyteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *