Ubezpieczenie AC – w jakich sytuacjach jest przydatne?

Czy wiesz, jakie szkody pokrywa ubezpieczenie AC? Ten rodzaj polisy jest bardzo przydatny w wielu wypadkach losowych, gdy sam uszkodzisz pojazd lub powstają szkody nie z Twojej winy. Posiadając takie ubezpieczenie samochodu, unikniesz nadwyrężenia domowego budżetu, naprawiając szkody, które wyrządził np. nieznany sprawca, inny uczestnik ruchu albo zwierzę. Przeczytaj, co może zawierać taka polisa i jak znaleźć ofertę najlepiej dobraną do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie AC – podstawowe informacje

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco nie jest obowiązkowe. Ta dobrowolna polisa ubezpieczeniowa zabezpiecza pojazd w innym zakresie niż obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie AC ma za zadanie ochronić samochód w sytuacjach, gdy uszkodzi go inny uczestnik drogi lub nieznany sprawca. Ubezpieczenie to sprawia, że za tego rodzaju szkody nie trzeba płacić z własnego portfela.

AC – ubezpieczenie o zróżnicowanym zakresie ochrony

Oto kilka zdarzeń losowych, w których przyda się ubezpieczenie AC:

  • szkody parkingowe – kiedy stojący na parkingu samochód zostanie zarysowany, uderzony lub uszkodzony w inny sposób przez osoby trzecie,
  • szkody spowodowane przez zwierzęta – ubezpieczenie AC pokrywa koszty powstałych szkód, nawet gdy trudno ustalić właściciela zwierzęcia,
  • szkody, które spowodował sam ubezpieczony,
  • szkody powstałe w wyniku kolizji z innymi pojazdami,
  • szkody, które powstały w wyniku kolizji z przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem,
  • w przypadku kradzieży albo usiłowania kradzieży – dotyczy to także części i elementów wyposażenia dodatkowego,
  • szkody powstałe w wyniku pożaru albo wybuchu,
  • szkody powstałe w wyniku działania zjawisk atmosferycznych np. powódź, huragan, grad, uderzenie pioruna, lawina, osunięcie lub zapadnięcie się ziemi, zatopienie.

W takich sytuacjach, by uniknąć poniesienia dużych kosztów naprawy, warto mieć ubezpieczenie AC.

Czym różnią się od siebie polisy AC?

Na rynku dostępnych jest wiele polis ubezpieczeniowych AC. Ubezpieczenia te różnią się:

  • zakresem ochrony, czyli ilością zdarzeń ubezpieczeniowych,
  • wysokością proponowanych sum ubezpieczenia,
  • ceną za oferowaną ochronę.
  • formami rozliczania szkody:

1. kosztorysowa likwidacja szkody – firma ubezpieczeniowa wycenia szkody i wypłaca poszkodowanemu pieniądze na naprawę,

2. warsztatowa, czyli bezgotówkowa likwidacja szkody.

To zróżnicowanie sprawia, że przed wyborem tego właściwego, należy się zastanowić, w jakim zakresie warto chronić samochód, np.:

  • mieszkam w górach więc ubezpieczenie od zejścia lawiny czy uderzenia pioruna jest dla mnie bardzo ważne,
  • jestem przedstawicielem handlowym i dużo jeżdżę, a więc powinienem ubezpieczyć samochód na wypadek szkód parkingowych i innych zdarzeń drogowych, które dzieją się codziennie wokół mnie,
  • mieszkam nad morzem i powinienem mieć ubezpieczenie od zatopień, huraganów itp.

Gdzie znaleźć odpowiednie ubezpieczenie AC?

Firmy ubezpieczeniowe proponują wiele pakietów ubezpieczeniowych dla kierowców. Najskuteczniejszą i najszybszą metodą na znalezienie ubezpieczenia AC jest korzystanie z rankingów i porównywarek internetowych. Np. strona: https://przewodnikubezpieczeniowy.pl/ubezpieczenie-ac/ zestawia ze sobą oferty wybrane przez specjalistów z branży ubezpieczeniowej. Propozycje wybierają oni na podstawie wielu czynników, np. zadowolenia klientów z jakości usług, stosunku ceny do zakresu ochrony pojazdu, opinii o firmie i wielu innych. Co więcej, strona ta jest bezpieczna, ponieważ informuje klienta o tym, kto będzie przetwarzał i w jakim celu jego dane, pozostawione w formularzu.

Korzystanie z takich rankingów pozwala zaoszczędzić czas, a do tego nie trzeba wychodzić z domu, by skorzystać z tego rozwiązania. Warto jeszcze wiedzieć, że wypełnienie formularza do niczego nie zobowiązuje, więc możesz tam po prostu zajrzeć i zobaczyć, czy jest dostępna oferta AC, która odpowiada Twoim wymaganiom.

 

Jeden komentarz dla wpisu “Ubezpieczenie AC – w jakich sytuacjach jest przydatne?”

  1. Co myślcie o grawerowanych kartach USB na prezent dla klientów czy kontrahentów? Szukam fajnych drobiazgów, które można by dorzucać do zamówień w ramach prezentu, ale nie chciałbym powielać schematów typu długopisy czy kalendarze, bo tego jest aż nadmiar. Taki usbprezent może być fajny, b nie tylko jest nośnikiem reklamowym i dobrze się sprawdzi wizerunkowo, ale też jest po prostu przydatny. Nie wiem tylko, czy jest to opłacalne pod względem cenowym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *