Ubezpieczenie OC i AC – czym się różnią?

Ubezpieczenie samochodu to kwestia, którą – chcąc poruszać się autem – należy załatwić jak najszybciej. Obecnie mówi się o dwóch głównych typach ubezpieczeń w kontekście pojazdów – są to ubezpieczenia OC oraz AC. W dzisiejszym artykule przedstawimy cechy każdego z nich i zastanowimy się, czym się między sobą różnią.

Ubezpieczenie OC to, krótko mówiąc, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu wobec szkód, które potencjalnie może spowodować, użytkując swój samochód.

Ubezpieczenie AC natomiast dotyczyć będzie szkód wyrządzonych nam – a raczej naszemu pojazdowi i jego wyposażeniu.

Jest to pierwsza i główna różnica pomiędzy tymi dwoma typami ubezpieczeń komunikacyjnych. Każdy kierowca powinien jednak znać również pozostałe z nich.

O jakich mowa?

OC i AC – czy oba są obowiązkowe?

Pierwsze pytanie, jakie zadają sobie świeżo upieczeni kierowcy, którzy nie posiadają jeszcze pełnej wiedzy dotyczącej spraw urzędowych związanych z posiadaniem samochodu, skupia się na kwestii obowiązku posiadania polisy ubezpieczeniowej. Czy musimy ją wykupować? A jeśli tak – to czy zarówno OC jak i AC są ubezpieczeniami obowiązkowymi?

Odpowiedź jest krótka i pewnie dla wielu zadowalająca – w Polsce jedynie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jest to bowiem forma ochrony finansowej związana bezpośrednio z odpowiedzialnością cywilną kierowcy. W momencie, gdy z jego winy nastąpi szkoda, następuje wypłata odszkodowania osobie poszkodowanej.

Ubezpieczenie komunikacyjne AC to natomiast kwestia dobrowolna. Warto jednak zastanowić się nad jej wykupieniem, by nie musieć przejmować się losowymi wypadkami, które czasami się przecież zdarzają, i ich finansowymi konsekwencjami.

OC i AC – czy kosztują tyle samo?

Kwestia kosztów, jakie należy ponieść, wykupując polisę ubezpieczeniową na samochód, jest drugą bardzo istotną sprawą. Wysokość składek uiszczanych przez kierowców na OC jest zwykle niższa niż tych związanych z autocasco. Ma to związek między innymi z zakresem szkód, jakie obejmują oba typy ubezpieczeń. Skoro AC jest dobrowolne i bardzo elastyczne (kierowca może zdecydować, jakie zdarzenia i wypadki będzie ono obejmowało), to będzie się ono wiązało również z wyższymi składkami.

Dobrą praktyką jest w tym wypadku wykupowanie pakietów ubezpieczeniowych, które zawierają w sobie zarówno polisę OC, jak i AC. Wówczas możemy liczyć na korzystne zniżki.

Szacując koszty, jakie będziemy musieli ponieść, wykupując polisę, warto użyć specjalnej porównywarki ubezpieczenia samochodowego, który z pewnością znajdziemy w Internecie.

OC i AC – co obejmują?

Jak można się spodziewać – obowiązek lub dobrowolność zakupu polis a także ich ceny są wypadkowymi zakresu, jaki obejmują poszczególne typy ubezpieczeń.

Skoro ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, to zakres jego obejmowania ustalany jest z góry – przez państwo.

OC w każdym wypadku będzie aktywne, kiedy używając pojazdu, wyrządzimy szkodę innym:

  • zniszczymy ich pojazd lub inną własność,
  • spowodujemy uszczerbek na zdrowiu (lub uszkodzenie ciała) osoby poszkodowanej w wypadku,
  • osoba poszkodowana w wypadku poniesie śmierć.

Autocasco, które dotyczy naszego samochodu oraz jego wyposażenia, będzie natomiast obejmować wszystko to, na co zdecydujemy się, wybierając wariant polisy u ubezpieczyciela. Wśród skutków zdarzeń losowych podlegających AC, wymienić możemy na przykład:

  • kradzież pojazdu lub jego wyposażenia,
  • zniszczenia powstałe w wyniku działania zwierząt, ludzi lub innych pojazdów,
  • szkody powstałe w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych – takich jak wichura czy powódź,
  • pożar samochodu lub jego wybuch
  • i inne.

Podsumowanie

Decydując się na zakup samochodu, należy pamiętać o jego ubezpieczeniu. Zgodnie z obecnymi zasadami – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą kary finansowe. Polisa AC natomiast jest dobrowolna. Różnice pomiędzy nimi zauważyć możemy ponadto również w cenach jak i zakresie obejmowania szkód. Każdy kierowca powinien je znać, by móc świadomie wybrać odpowiedni dla siebie wariant ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *