Hale udojowe – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie na szeroka skalę w gospodarstwach zachodzi proces automatyzacji. Zwiększona wydajność, zaoszczędzony czas, większa opłacalność. To tylko niektóre aspekty, które warto wziąć pod uwagę, planując montaż hali udojowej. Automatyzacja rolnictwa wpływa na ciągły rozwój branży mleczarskiej. Jedną z takich dziedzin jest udój. Dojarnie stają się coraz popularniejsze i to nie bez powodu.

Najważniejsze informacje o halach udojowych

Hale udojowe (dojarnie) to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie przy licznych stadach bydła mlecznego. Dojarnia jest oddzielnym pomieszczeniem, w którym odbywają się wszystkie czynności związane z mechanicznym udojem. Hale udojowe zapewniają zwierzętom swobodę ruchu, zmniejszają ilość kontuzji, ograniczają stres w trakcie udoju, ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Wyróżnia się kilka rodzajów hal udojowych, dzięki temu można je dostosować do danego gospodarstwa.

Rybia ość – ten typ składa się z dwóch rzędów stanowisk z aparatami udojowymi. Krowy ustawiają się w jodełkę po obu stronach korytarza udojowego. Korytarz jest obniżony względem stanowisk udojowych krów, dojarz może pracować wyprostowany, mając ramiona na wysokości wymion. To na pewno pozytywnie wpływa na jego zdrowie. Aparaty zakłada się z boku lub pod tylnymi nogami. System ten bardzo dobrze sprawdza się przy stadach do 50 osobników. Gdy stado liczy więcej krów, warto zaopatrzyć się w program, który identyfikuje krowy dojące się wolniej.

Bok w bok – tutaj zwierzęta są ustawione równolegle do siebie, a prostopadle do kanału udojowego. Aparaty zakłada się od tyłu, a zwierzęta widzą przed sobą otwartą przestrzeń, co ogranicza produkcje hormonów stresu i tym samym zwiększa wydajność mleczną stada.

Tandem – najczęściej wybierany dla niewielkich stad. Krowy ustawione są wtedy jedna za drugą na własnych stanowiskach. Dojarz ma dostęp do wymion z boku. Ten rodzaj hali udojowej jest bardzo długi i wymaga dużej przestrzeni, ponieważ w jednym rzędzie nie może być więcej, niż cztery stanowiska.

Karuzela – krowy są ustawione na obrotowej platformie, która działa według ustalonego cyklu. To bardzo dobre rozwiązanie dla stad powyżej 100 osobników. Układ stanowisk można dowolnie dostosować. Ten rodzaj jest najdroższy, ale najchętniej wybierany przez większe gospodarstwa mleczarskie.

Podsumowanie

Jak przekonują się klienci firmy CentrumRolnictwa.pl hale udojowe bez wątpienia wpływają na rozwój gospodarstwa pod względem ekonomicznym. Mają pozytywny wpływ na podnoszenie standardu życia bydła mlecznego. Każdy dobry hodowca wie, że tylko zdrowa krowa, która ma zaspokojone wszystkie swoje potrzeby, jest naprawdę wydajna. Hale udojowe to kosztowne inwestycje, ale warte przemyślenia. Większość hal można wyposażyć w dodatkowy sprzęt usprawniający pracę i zwiększający bezpieczeństwo zwierząt. Korzystanie z usług firm oferujących hale udojowe oraz ich montaż jest dobrym posunięciem. Firmy te często mają duże doświadczenie w branży mleczarskiej i oferują fachową pomoc.

Polecamy:
Nie mieszaj. Używaj gotowych lakierów samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *