Prowadzenie dobrze prosperującego warsztatu samochodowego wymaga nie tylko umiejętności w zawodzie mechanika, ale również odpowiedniej lokalizacji. Im będzie lepsza i bardziej atrakcyjna, tym większa pewność, że klienci chętnie będą korzystać z usług warsztatu.
Warsztat samochodowy powinien być przede wszystkim odpowiednio duży, do naprawy aut potrzebna jest bowiem spora powierzchnia. Im więcej miejsca, tym więcej samochodów można naprawiać jednocześnie. Oprócz części przeznaczonej do pracy konieczna jest również część biurowa oraz magazynowa, w której składowane będą wszelkie części zamienne, niezbędne do codziennego wykonywania prac naprawczych.
Na początek wynajem, później można pomyśleć o kupnie
Na warsztat samochodowy doskonale sprawdzają się takie obiekty jak hale stalowe lub budynki, które powstały w celach przede wszystkim przemysłowych. Takie obiekty są przede wszystkim tańsze zarówno pod względem zakupu, jak i wynajmu. Jeśli planujemy otworzyć warsztat, ale do tej pory nie prowadziliśmy żadnego biznesu, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na wynajem. Przede wszystkim, wiąże się to z niższymi kosztami. To ważne w przypadku nowej firmy, która dopiero startuje na rynku i nie ma pewności, że sobie na nim poradzi. Wynajem jest więc dobry na starcie. Po latach, gdy okaże się, że warsztat przyjął się na lokalnym rynku i doskonale prosperuje, można pomyśleć o kupnie obiektu – albo tego, który dotychczas jest wynajmowany, albo innego, ale najlepiej, aby znajdował się w bliskiej lokalizacji dotychczasowej siedziby warsztatu. Klienci bowiem przyzwyczajają się nie tylko do marki, ale również do lokalizacji.
Najważniejsza jest dobrze skonstruowana umowa najmu
Wynajmowanie powierzchni pod warsztat samochodowy wiąże się z wypełnieniem wielu formalności. Umowy najmu mieszkania czy innych obiektów to podstawa, od której trzeba zacząć. Nie można zaczynać działalności, jeśli nie zostały wypełnione kwestie formalne. Umowy między właścicielem a najemca regulują praktycznie wszystkie kwestie, a także są zabezpieczeniem dla obu stron. W umowie znajdują się również różnego rodzaju zapisy dotyczące możliwych do przeprowadzenia prac remontowych. To ważne, gdy wynajmujący będzie chciał nieco odmienić wnętrze. W umowach najmu znajduje się również czas ich trwania. W przypadku przedsiębiorców najbardziej popularny jest wynajem długoterminowy. Nikt przecież nie chce wynajmować pomieszczeń jedynie na kilka miesięcy. Każdy, kto planuje otworzenie firmy, nastawia się przecież na długotrwałą działalność. W umowie najmu zawsze znajduje się również długość okresu wypowiedzenia – im będzie on dłuższy, tym lepiej dla wynajmującego. Nawet bowiem, gdy właściciel wypowie umowę, będzie sporo czasu na to, by znaleźć nową lokalizację. W przypadku, gdy okres wypowiedzenia jest za krótki, może powodować sporo problemów związanych z szukaniem nowej lokalizacji w pośpiechu.
Artykuł zredagowano we współpracy z serwisem, w którym dowiesz się między innymi jak wyglądają poprawnie opracowane umowy najmu mieszkania