Nie tylko zero waste – czyli jak być eko właścicielem samochodu?

W kraju tak rozległym jak Polska posiadanie samochodu może wydawać się koniecznością. Nasze samochody zabierają nas tam, gdzie musimy jechać, oszczędzają czas i zapewniają poczucie wolności, które jest pożądane. Jeśli chcesz być jak najbardziej ekologicznym właścicielem samochodu, możesz dokonać wielu wyborów, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko i zminimalizować koszty jazdy, jednocześnie oszczędzając pieniądze! Oczywiście mocno pomoże Ci sklep zero waste w osiągnięciu tych celów – ale nie tylko to. Sprawdź jeszcze inne nasze wskazówki!

1. Unikaj wyrządzania szkody ziemi podczas mycia samochodu

Możesz pomyśleć, że mycie samochodu w domu to najlepsza rzecz dla środowiska – ale tak nie jest. Kiedy myjesz samochód na podjeździe lub ulicy, ścieki i mydło często trafiają prosto do kanalizacji deszczowej. Mydło może zawierać chemikalia, które szkodzą życiu morskiemu, a woda, którą prowadzisz do ścieków, może również zawierać:

  • resztki benzyny,
  • olej,
  • spaliny,
  • a nawet metale ciężkie.

Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zwalczyć ten problem. Dostępne są mydła biodegradowalne, które nie zawierają silnych detergentów i są mniej szkodliwe dla środowiska niż ich tradycyjne odpowiedniki. Mycie samochodu na trawniku lub na żwirze pomaga, ponieważ pozwala wodzie zanurzyć się w glebie, która działa jak naturalny filtr – a mydło do mycia samochodu nie powinno uszkadzać trawnika. Jeszcze lepszą opcją jest użycie bezwodnej myjni samochodowej lub wizyta w myjni samochodowej, w której wykorzystana woda zostanie uzdatniona i ponownie wykorzystana.

2. Utrzymuj ładunek jak najlżejszym, aby zmniejszyć emisję

Im więcej waży Twój samochód, tym więcej gazu zużywa, więc świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy i środowiska jest upewnienie się, że nie zabierasz ze sobą niepotrzebnych rzeczy. Badania wykazały, że zmniejszenie ciężaru samochodu o 10% może zmniejszyć zużycie paliwa o 6% lub więcej. Producenci coraz częściej koncentrują się na stosowaniu lżejszych materiałów przy produkcji samochodów, dlatego warto zastanowić się, czy szukasz nowego pojazdu.

3. Używaj ekologicznych opon i utrzymuj je we właściwy sposób

Jeśli chcesz wymienić opony, rozważ zastąpienie ich opcją ekologiczną, która może zwiększyć oszczędność paliwa. Mogą być nawet wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu! Zapewnienie prawidłowego napompowania opon ma również wiele zalet – co najważniejsze, możesz uzyskać większy przebieg dzięki odpowiednio napompowanym oponom, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych nawet o 1,5 tony rocznie. W niektórych miejscach możesz nawet bezpłatnie zwrócić stare opony w ramach realizowanego w tym celu programu i zostaną one poddane recyklingowi w innowacyjny sposób, na przykład przyjmą po tym procesie formę bieżni sportowych, boisk z nawierzchni syntetycznej i wielu innych obiektów.

A ty jaki masz sposób na dbanie o środowisko jako właściciel samochodu? Zrób coś inspirującego i podziel się nim w komentarzach pod tym artykułem. Ziemia będzie Ci wdzięczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *