Wiosenna wyprawa w Tatry? Sprawdź płyny w samochodzie!

Nadejście wiosny zawsze wywołuje tęsknotę za przygodą. Po miesiącach siedzenia w domu i poruszaniu się po mokrych lub oblodzonych drogach, błękitne niebo i ciepła pogoda są wystarczającym powodem, aby załadować swój samochód i uderzyć w autostradę. Wiosenna wyprawa samochodem do Zakopanem to dobry pomysł. Jednak nawet, jeśli uważasz że masz już wszystko przygotowane i wybrałeś najlepszy  hotel w Zakopanem w centrum – skorzystanie z tego wszystkiego nie będzie możliwe, jeśli nie będziesz mógł polegać na swoim samochodzie.

Przygotowanie się na codzienne dojazdy to jedno, ale co, jeśli Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa na jakimś pustkowiu? Pielęgnacja samochodu jest potrzebna przez cały rok, ale przede wszystkim przed długą podróżą. Zerknij na wyżej wymienione podstawowe zadania konserwacyjne, by upewnić się że jesteś dobrze przygotowany na wiosenną podróż do Zakopanego.

Płyny są siłą napędową każdego samochodu. Okresy międzyprzeglądowe sześciu podstawowych płynów w Twoim samochodzie zazwyczaj zależą od przebiegu, więc zastanów się, jak stan Twojego samochodu maluje się w tej kwestii oraz jak daleko planujesz jechać w podróż, aby zdecydować, co wymaga uwagi.

Płyny samochodów – sprawdź przed podróżą!

Olej

Nie musisz być ekspertem od samochodu, aby wiedzieć, że olej ma kluczowe znaczenie dla silnika. Nawilża ruchome elementy, takie jak tłoki, wał korbowy i wałek rozrządu, dzięki czemu mogą poruszać się płynnie bez tarcia. Olej należy wymieniać co 3000 do 5000 km. Jeśli zaliczyłeś zmianę oleju w tym zakresie, użyj miernika, aby sprawdzić stan oleju i poziom napełnienia. Jeśli jest czarny, ziarnisty lub poniżej minimum, od razu go wymień, bez cienia wątpliwości.

Płyn chłodnicy

Silniki wytwarzają dużo ciepła, a chłodnica utrzymuje chłód. Płyn w chłodnicy działa w celu wydobycia ciepła z silnika i rozproszenia go przez chłodnicę. Niski poziom płynu chłodzącego prawdopodobnie doprowadzi do przegrzania, dlatego sprawdź jego ilość i w razie potrzeby uzupełnij.

Płyn hamulcowy

Kiedy naciskasz pedał hamulca, płyn ten działa wewnątrz przewodów hamulcowych, zmuszając klocki hamulcowe do zaciskania się na wirnikach – tym samym spowalniając samochód. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości w hamowaniu – płyn może być zanieczyszczony. Pamiętaj, aby w razie potrzeby go uzupełnić i przepłukać.

Płyn do wspomagania układu kierowniczego

Nowoczesne samochody wykorzystują wspomaganie kierownicy, dzięki któremu można z łatwością obracać kierownicę przy każdej prędkości, ale płyn ten może również ulec zanieczyszczeniu, co sprawia, że kierownica nie reaguje tak jak powinna. Dlatego przed podróżą w stronę polskich Tatr również powinieneś sprawdzić swój układ hamulcowy.

Jak widać, aby uniknąć wszelkich niemiłych niespodzianek na trasie warto wykorzystać treść tego artykułu i po kolei sprawdzić wszystkie płyny w swoim samochodzie, ich poziom i stan. Oczywiście, nie jest to jedyna rzecz, jaką należy skontrolować przed podróżą – niemniej jednak jest to dobrym pomysłem do sprawdzenia na początek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *