Wpływ opon na zużycie paliwa

original

W obecnych czasach nasz wzrok skierowany na tablicę z cenami paliw wywołuje raczej atak gęsiej skórki niż uśmiech na ustach. Kto więc nie chciałby tego zmienić? Każdy polski kierowca szuka choć najmniejszych oszczędności w eksploatacji swojego samochodu. Te oszczędności są coraz częściej rozkładane na czynniki pierwsze i brane są pod uwagę najmniejsze szczegóły i niuanse.

CO MA WPŁYW NA ZUŻYCIE PALIWA?

Być może fakt ten wyda się szokujący, ale rodzaj naszych opon również ma znaczenie i oddziaływanie na zużycie paliwa w samochodzie. Za wszystkim stoi siostra królowej nauk – fizyka. Na oponę działa kilka sił fizycznych, do których pokonania potrzebna jest energia z układu napędowego, czyli z paliwa. Siły grawitacji, oporu otoczenia czy bezwładności zabierają nam sporą część mocy. Kupując nowe opony musimy liczyć się z tym, że zużycie paliwa może być większe z racji lepszej przyczepności, a co za tym idzie – z większej siły, która jest potrzebna do pokonania oporu jaki stawia opona względem podłoża. Jednak producenci starają się te dwa elementy jakoś wypośrodkować. Liczy się skład chemiczny opony, użyte materiały, ale także jej masa i grubość. Dużo zależy od tego jaki opona ma kształt, grubość i ułożenie bieżnika. Istotną sprawą jest też sposób w jaki opona została wytworzona – temperatura, materiały i ich gęstość chemiczna. Jeżeli chodzi o szerokość opon to też ma to spore znaczenie. Jeżeli średnica opony wzrośnie, to jej opór toczenia się zmniejszy. Jednak, aby zmniejszyć opór aerodynamiczny, należałoby zmniejszyć samą szerokość opony. Tutaj następują proporcja – o ile centymetrów zmniejszymy, to tyle procent oporu straci nasza opona.

JAK ZMNIEJSZYĆ ZUŻYCIE PALIWA DZIĘKI OPONOM?

Oczywistym wydaje się, że stan ogumienia też ma ogromne znaczenie. Jak już było wcześniej wspomniane, nowe opony stawiają większy opór niż te zużyte. Różnice w oporze pomiędzy takimi oponami mogą dochodzić nawet do 20%. Jednak nie jest to najlepszy argument, żeby jeździć na starych oponach. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze. Na zużycie opon mają wpływ ich jakość oraz czynniki zewnętrzne takie jak np. temperatura. W tym przypadku spadkom tarcia sprzyja wyższa temperatura, która sprawia że elementy i składniki chemiczne szybciej osiągają optymalną temperaturę pracy oraz ciśnienie, które powinno być w miarę wysokie. Kiedy ciśnienie jest odpowiednio wysokie, to opory i tarcie jest mniejsze.

Pewnym jest, że chcąc zaoszczędzić na kosztach paliwa, należy wybierać te posiadające jak najlepszą klasę określającą opor toczenia, czyli A. Pod uwagę należy wziąć również cenę jaki i szybkość zużycia samej opony. Przykładowo, opony Kumho posiadające bardzo atrakcyjną cenę, są niemal tak trwałe jak droższe Micheliny. Popularne opony Continental nie należące do tanich, cechują się bardzo szybkim zużyciem co sprawia, że ich eksploatacja jest nadzwyczaj droga.

(cyt. http://ladnefelgi.pl/)

Producenci opon włączyli do produkcji opony, które pomagają zmniejszyć zużycie energii.  Takie opony są coraz bardziej popularne i bardzo dobrze się sprawdzają. Takie ogumienie kierowane jest do klientów, którzy preferują spokojny styl jazdy. Fani wyścigów czy ruszania z piskiem opon powinni sobie takie opony darować, dlatego że przy takiej jeździe mogą się one bardzo szybko wyeksploatować. Dodatkowo w przypadku ostrego i gwałtownego stylu jazdy, opony tego rodzaju mogą nie zapewniać takiego bezpieczeństwa jak te tradycyjne. Oczywiście nie ma mowy tutaj o kilometrowej drodze hamowania, tylko o szczegółach i niuansach, które jednak bardzo często mają ogromne znaczenie. Jeżeli jednak cenimy sobie oszczędność oraz spokojną jazdę to spokojnie możemy wybrać tego rodzaju opony. Sprawi to, że koszty eksploatacji naszego auta będą niższe i dodatkowo nie wpłyną one tak negatywnie na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *