Co wpływa na koszt domu z bali?

Większość ludzi wybiera chatę z bali, ponieważ podoba im się jej wygląd. Aby uzyskać odpowiedni wygląd, właściciele chat z bali muszą dokonywać wyborów projektowych, które wpływają nie tylko na wygląd, ale także na koszt. W związku z tym, nierzadko też zastanawiają się czy opłaca się kupić stary drewniany dom z bali.

Styl domu z bali

Spójrzmy prawdzie w oczy: wygląd Twojej chaty po jej zakończeniu jest priorytetem nr 1. A ponieważ większość firm zajmujących się obróbką drewna specjalizuje się w określonych stylach produkcji, proces eliminacji powinien rozpocząć się od preferowanego stylu bali. Producenci domów z bali dzielą się na dwie ogólne kategorie: producenci i rzemieślnicy. Obaj tworzą piękne, odporne na warunki atmosferyczne domy z bali, ale metody, których używają do wytwarzania swoich bali, różnią się, a zatem ich domy wyglądają zupełnie inaczej.

Produkowane domy z bali stanowią większość rynku (około 90%). Te kłody są frezowane do określonego „profilu” (lub kształtu) i mają zazwyczaj gładkie powierzchnie (chociaż niektóre mają bardziej szorstki, ociosany wygląd) i jednakową średnicę od końca do końca. Ponieważ praca jest wykonywana maszynowo, domy z frezowanych bali można szybko ciąć i montować.

Ręcznie robione domy z bali stanowią znacznie mniejszą część rynku domów z bali. Ze względu na robociznę i kunszt rzemieślniczy (te kłody są ręcznie ciosane w celu uzyskania teksturowanego wykończenia), produkcja każdego domu jest bardziej czasochłonna, a tym samym droższa. Sękate kłody postaci z jedynymi w swoim rodzaju wypukłościami i wyróżniającymi znakami są cechami charakterystycznymi ręcznie robionych domów z bali.

Gatunki drewna

Wielu kupujących postanowiło dowiedzieć się, która firma wykorzystuje najlepsze gatunki drzew, tylko po to, aby odkryć, że jest to bardziej nieuchwytne niż Święty Graal. Prawda jest taka, że ​​nie ma jednego najlepszego gatunku do budowy domów z bali. Domy z bali różnych gatunków stoją od wieków, a dzięki nowoczesnym środkom do pielęgnacji drewna prawie wszystkie kłody mają doskonałą tolerancję na owady, próchnicę i innych naturalnych wrogów. Nasza rada jest taka, aby podążać za swoim gustem – wybierz gatunek, który Ci się podoba pod względem estetycznym i który jest dostępny u Twoich ulubionych dostawców. Z pewnością zapytaj przedstawiciela każdej firmy, którą rozważasz: Jakie gatunki polecasz i dlaczego?

Systemy domków z bali

Dzisiejsze nowoczesne domy z bali obejmują różne systemy budowlane, które łączą zasady inżynierii z określonymi technikami wytwarzania, mocowania i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Zapytaj firmy, czy ich systemy budowlane są rozpoznawane przez lokalne przepisy budowlane. Czy do zatwierdzenia będzie wymagana pieczęć inżyniera, a jeśli tak, to jakim kosztem?

Zwykle architekt lub projektant, który tworzy dokumentację konstrukcyjną, określi, jak daleko od siebie powinny znajdować się łączniki między warstwami kłód. Elementy złączne obejmują kolce, wkręty, kołki wybijakowe i wkręty. Twój producent może zaoferować więcej niż jedną opcję mocowania lub użyć więcej niż jednego rodzaju na tej samej ścianie, w zależności od potrzeb konstrukcyjnych, lokalizacji okien i drzwi oraz wybranego gatunku drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *