Wszystko, co warto wiedzieć o zachowku

Po śmierci bliskiej osoby, uporządkowanie jej spraw może być niekiedy czasochłonne i skomplikowane. Zdarza się, że wiele emocji budzą sprawy spadkowe. W tym artykule odpowiemy na pytania komu i kiedy należy się prawo do zachowku oraz w jakiej sytuacji owo prawo się traci.

CZYM JEST ZACHOWEK?

Zachowek ma być swoistą ochroną spadkobierców ustawowych. Mowa tu o małżonku, rodzeństwu, dzieciach, wnukach, itd. Spadkodawca sam może zadecydować o tym, komu po jego śmierci przekazane zostaną jego dobra finansowe i materialne. Wystarczy zamieścić odpowiednie zapisy w testamencie. Osoby z najbliższej rodziny, które nie zostaną w nim ujęte mogą poczuć się pokrzywdzone. Właśnie dla nich ustawodawca przewidział prawo do uzyskania zachowku. Bliscy zmarłego otrzymują zachowek od osób, którym w udziale przypadł spadek po zmarłym. To świadczenie ma charakter pieniężny. Prawo do zachowku nie przysługuje tylko w kilku szczególnych przypadkach: jeśli zostali wydziedziczeni, uznani przez sąd za niegodnych lub sami zrzekli się dziedziczenia albo odrzucili spadek. We wszelkich spornych kwestiach pomoże Państwu prawnik Wrocław.

ZACHOWEK NALEŻY SIĘ JEDYNIE NAJBLIŻSZYM

Ustawodawca przewidział, że zachowek należy się tylko zstępnym zmarłego. Mowa tu o dzieciach, małżonku i rodzicach spadkodawcy. Zawsze w takiej kolejności. Świadczenie to nie należy się osobom spoza tego kręgu. Nie mogą się o nie ubiegać więc kuzyni, partnerzy, teściowie czy przyjaciele spadkodawcy. Co ważne, zachowku może nie otrzymać również małżonek, który w chwili śmierci spadkodawcy pozostawał z nim w separacji.

ZCHOWEK, A ROZWÓD

Załóżmy, że spadkodawca wniósł pozew o rozwód z wyłącznej winy swojego małżonka, ale sprawa nie znalazła swojego finału przed jego śmiercią. W tej sytuacji, małżonek może zostać wyłączony z prawa do dziedziczenia i do uzyskania zachowku. Taką decyzję podejmuje sąd. Co ważne, powództwo w takiej sprawie złożyć musi którykolwiek z pozostałych spadkobierców. Ma na to 6 miesięcy, od dnia w którym dowiedział się o otwarciu spadku, pod warunkiem, że od śmierci spadkodawcy nie minął rok.

DAROWIZNA MOŻE WYKLUCZYĆ ZACHOWEK

Istnieje jeszcze jedna szczególna sytuacja, która może pozbawić zstępnych spadkodawcy prawa do zachowku. Świadczenie to nie przysługuje osobie, która za życia spadkodawcy otrzymała od niego darowiznę o określonej wartości. Wartość ta musi być co najmniej równa wysokości należnego zachowku.

Kancelaria Securum ma ogromne doświadczenie, związane z prawem spadkowym. Nasza obsługa prawna Wrocław obejmuje pomoc przy sporządzeniu testamentu, podział majątku, uzyskanie prawa do zachowku lub pomoc przy wydziedziczeniu, a  także odrzuceniu spadku. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *