Wszystko na temat malowania samochodu

Bez względu na to, czy kupujemy nowy samochód, czy używany, zdarza się, że niezbyt długo cieszymy się idealną karoserią. W trakcie użytkowania auta szybko mogą pojawić się rysy, które prezentują się niezbyt estetycznie. Wtedy warto poszukać rozwiązań, które pozwolą szybko i sprawnie odnowić karoserię.

Rysy na karoserii mogą powstawać nie tylko wtedy, gdy mamy stłuczkę z innym użytkownikiem dróg lub zarysujemy auto na parkingu. Czasem zdarza się, że lakier ściera się czy odpryskuje pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji czy nawet mycia. Im więcej rys na karoserii, tym mniej efektownie nasze auto się prezentuje. Co można na to poradzić? Rozwiązań jest co najmniej kilka.

Pisaki i markery – rozwiązanie krótkotrwałe

Sprawdzonym i dosyć tanim rozwiązaniem jest wykorzystanie do ukrycia rys specjalnych mazaków, markerów czy pisaków, których producenci obiecują bezproblemowe i natychmiastowe ukrycie drobnych i większych zarysowań. Koszt takiego rozwiązania nie jest zbyt wysoki – markery czy pisaki kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych. Niestety, niski koszt idzie jednak w parze z równie niską jakością. Po pierwsze, żaden z tego typu preparatów nie jest w stanie sprawić, by rysa stała się całkiem niewidoczna. Najczęściej też wypłukują się podczas mycia na myjni. Jest to więc rozwiązanie jedynie czasowe. Pisaki, markery czy mazaki sprawdzą się wtedy, gdy chcemy nieco zamaskować rysę do czasu, gdy udamy się do warsztatu samochodowego i oddamy auto w ręce profesjonalnego lakiernika. Na dłuższą metę pisaki czy markery nie są jednak polecane, gdyż po prostu nie działają.

Malowanie samochodu – ile kosztuje lakierowanie pojedynczego elementu?

W przypadku, gdy samochód wątpliwie „zdobi” nie tylko jedna rysa, ale całe mnóstwo szpecących uszkodzeń, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej lakierni. Jest to oczywiście o wiele wyższy wydatek, jednak dzięki temu możemy mieć pewność, że samochód będzie wyglądał jak nowy. Cena lakierowania zależy od tego, jaki element musimy odnowić oraz w jakim warsztacie usługę wykonujemy. W niewielkich warsztatach w mniejszych miastach koszt lakierowania pojedynczego elementu może się zamknąć już w 150-200 zł. Jednak w większych miastach cena jest zdecydowanie wyższe i kształtuje się na poziomie od 300 do nawet 1000 zł. Jeśli natomiast marzy nam się całkowite polakierowanie samochodu i zmiana jego koloru, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu od 3 do 10 tysięcy złotych. W przypadku tanich, używanych samochodów takie rozwiązanie jest więc kompletnie nieopłacalne, gdyż koszt zmiany koloru może czasem przewyższyć cenę samochodu.

Samodzielne lakierowanie nie zawsze wskazane

Kto chce ograniczyć koszty lakierowania, niekoniecznie musi korzystać z usług profesjonalnego lakiernika. Wielu kierowców decyduje się na własnoręczne polakierowanie auta. Nowoczesne lakiery samochodowe są dziś tak dobre i proste w użyciu, że nie trzeba ku temu wielu umiejętności. Niestety, lakierowanie to bardzo precyzyjne i dokładne zajęcie, które trzeba wykonać z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Może się więc okazać, że po samodzielnym lakierowaniu auto jeszcze bardziej będzie wymagało wizyty u profesjonalnego lakiernika. Najlepiej więc gdy malowanie samochodu wykona profesjonalny lakiernik.

Oklejanie samochodu folią

Foliowanie samochodu to aktualnie bardzo dobre rozwiązanie, które jest alternatywą dla tradycyjnego lakierowania. Dzięki folii można ukryć wiele mankamentów i zarysowań na karoserii, a jednocześnie nadać autu zupełnie nowy wygląd. Folia umożliwia chociażby uzyskanie efektu matu lub połysku. Ceny oklejenia samochodu są zdecydowanie niższe niż lakierowania, najczęściej kształtują się na poziomie 2,5-3,5 tys. złotych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w odróżnieniu od lakieru, folia nie jest zbyt długowieczna. Czas jej dobrego wyglądu na aucie to około 5-7 lat. Najlepiej trzyma się na samochodach garażowanych, które nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne ani na negatywne działanie czynników atmosferycznych.

Malowanie z pomysłem

W ostatnich latach bardzo popularne jest również malowanie aerografem aut. Efekt wizualny takiego malowania przypomina nieco graffiti. Jest to opcja dla osób, którym zależy, aby ich auto było oryginalne, niebanalne i jedyne w swoim rodzaju. Trzeba jednak pamiętać, że takie malowanie nie jest tanie, gdyż wykonują je profesjonalni artyści. Za rysunek trzeba zapłacić od półtora tysiąca nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Czasem jednak warto, gdyż można mieć na aucie prawdziwe dzieło sztuki, które będzie przyciągało spojrzenia innych użytkowników dróg.

Materiał przygotowano wspólnie z firmą Multi-Salon REISKI (więcej na stronie https://reiski.pl/uslugi/blacharstwo-lakiernictwo)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *