Nauka jazdy – wszystko co warto wiedzieć

Jeśli chcesz zostać kierowcą i wygodnie poruszać się własnym autem, najpierw musisz zapisać się na kurs. Warto w tej kwestii wybierać szkoły jazdy o ugruntowanej pozycji, cieszące się dobrymi statystykami, jeśli chodzi o poziom zdawalności. W trakcie kursu poznasz zarówno teorię, jak i nauczysz się w praktyce poruszać się po drogach.

Aby rozpocząć kurs prawa jazdy, konieczne będzie na wstępie wyrobienie sobie profilu kandydata na kierowcę, czyli PKK. Wymaga to najpierw wizyty u lekarza orzecznika, który stwierdzi brak przeciwwskazań do bycia kierowcą. Lekarz sprawdza przede wszystkim wzrok i słuch, a także ogólny stan zdrowia. Jeśli wszystko jest w porządku, wystawia zaświadczenie, które wraz z wnioskiem należy zanieść do miejscowego wydziału komunikacji. Z profilem kandydata na kierowcę można rozpocząć poszukiwania dobrej szkoły jazdy i zapisać się na kurs.

Kurs prawa jazdy kategorii B

Podstawowym kursem nauki jazdy jest kurs prawa jazdy kategorii B, który składa się z 30 godzin lekcyjnych nauki teoretycznej oraz 30 godzin zegarowych jazd po placu manewrowym i po mieście. Zanim jednak wsiądziesz za kierownicę, musisz przejść wykłady – nauka jazdy wymaga zaznajomienia się z teorią, zasadami ruchu drogowego, które są dosyć wymagające, pełne szczegółów, przepisów, nauki znaków drogowych i wszelkich innych oznaczeń, jakie spotykamy na drogach. W trakcie zajęć teoretycznych odbywa się również kurs pierwszej pomocy. Po zakończeniu części teoretycznej kursanci zdają w szkole jazdy egzamin wewnętrzny, po którym mogą przystąpić do części praktycznej, czyli rozpocząć jazdy. Składają się one z ćwiczeń na placu manewrowym, w trakcie których można zaznajomić się z budową i funkcjonowaniem auta, oswoić z siedzeniem za kierownicą, a następnie wyjechać na miasto. Niektórzy przyszli kierowcy obawiają się tego momentu, ale zupełnie niepotrzebnie – obok będą mieć doświadczonego instruktora, który nauczy ich wszystkich zasad poruszania się po drogach i bezpiecznej jazdy.

Jak wybrać szkołę nauki jazdy?

Jeśli interesuje Cię prawo jazdy Kraków, wybór będziesz mieć dosyć spory. W stolicy Małopolski mamy kilkadziesiąt szkół jazdy, które systematycznie organizują nowe kursy. Zwykle nie trzeba długo czekać, gdyż zainteresowanie prawem jazdy jest na tyle duże, że stale są chętni do nowych grup na kursach. Dobra nauka jazdy Kraków to przede wszystkim szkoła, która ma profesjonalną salę wykładową do zajęć teoretycznych, wyposażoną we wszelki sprzęt multimedialny. Warto sprawdzić również, gdzie znajduje się plac manewrowy, a także kto zajmuje się organizowaniem wykładów oraz nauki praktycznej. Dobrze jest sprawdzać także szkołę nauki jazdy pod kątem zdawalności oraz opinii byłych kursantów. Kurs nauki jazdy nie należy do tanich, to dosyć spora inwestycja – warto od razu wybrać szkołę, z której będziemy w stu procentach zadowoleni. Im dokładniej przejrzysz ofertę szkół jazdy w Krakowie, tym większą możesz mieć pewność, że kurs będzie efektywny, a egzamin na prawo jazdy będzie jedynie formalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *