Wybieramy szampon samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Zwolennicy ręcznego mycia auta doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie ma bardziej uniwersalnego preparatu od szamponu. Co jednak trzeba podkreślić, środek ten ma swoje rodzaje. Wybór szamponu samochodowego warto przemyśleć, aby potem się niepotrzebnie nie rozczarować.

Skład i pH szamponu

Wybór szamponu samochodowego warto sprawdzić od dokładnej analizy składu. Sprawdź, co znajduje się w preparacie, a przede wszystkim to, jakie ma pH. Najlepsze dla karoserii jest pH neutralne, bo na pewno jej nie uszkodzi. Należy jednak uważać, bo nie zawsze neutralność pH idzie w parze ze skutecznością szamponu. Warto więc zawsze sprawdzić opinie o środku danej marki. W ten sposób szybko i łatwo zweryfikujemy, czy producent nie robi nas w konia.

Jeśli zależy Ci na pewności, że szampon jest bezpieczny i dla auta, i dla ciebie, i dla środowiska, sprawdź, czy preparat posiada pozytywne atesty. Informacja o tym powinna się znajdować na opakowaniu.

Szampon delikatny czy agresywny?

Prosta sprawa: są szampony mniej lub bardziej agresywne. Pierwsze sprawdzą się najlepiej do mycia samochodu na co dzień lub doraźnie, gdy pojawi się jakieś zabrudzenie. Mocno czyszczących szamponów należy używać rzadziej i na zabrudzeniach trudnych do usunięcia. Po czym poznać, do której kategorii należy środek? Po pierwsze, informacja o tym powinna być umieszczona na opakowaniu. Po drugie, cennych informacji dostarcza też skład.

Pamiętaj jednak, że chemikiem być nie musisz. Jeśli działanie danego szamponu budzi Twoje wątpliwości, możesz zapytać o zdanie sprzedawcę. W dobrym sklepie (również w sklepie online) znajdziesz szampony do mycia samochodu sprzedawane przez auto detailerów, nie przez przypadkowych sprzedawców. Dzięki temu uzyskasz informacje z pierwszej ręki.

Z woskiem czy bez?

Na rynku dostępne są szampony z woskiem i bez wosku. Każdy musi odpowiedzieć sobie sam, jakie rozwiązanie preferuje, ale warto podkreślić, że szampony z woskiem mają mniejsze działanie czyszczące. Nabłyszczają karoserię i delikatnie ją zabezpieczają, ale jeśli liczysz, że jednocześnie usuną kilkumiesięczne zabrudzenia, rozczarujesz się.

Szampon bez wosku jest polecany do przeprowadzenia generalnego czyszczenia. Takiego, które dopiero przygotuje lakier do woskowania.

Mycie samochodu – czy szampon wystarczy?

Warto wspomnieć, że do usuwania zabrudzeń na co dzień szampon w zupełności wystarczy. Natomiast do kompleksowego mycia samochodu, np. przygotowującego do zabiegu zabezpieczającego, przydadzą się też inne środki (m.in. cleaner) oraz akcesoria (gąbki, mikrofibry).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *