Wygrałeś samochód? Nie zapomnij o podatku!

Wygranie nowego samochodu to marzenie wielu fanów loterii. Posiadanie zupełnie nowego zestawu kół bez konieczności płacenia sugerowanej przez producenta ceny detalicznej jest świetną okazją. Zanim jednak rzucisz się na próbę zostania zwycięzcą, powinieneś poczynić pewne plany dotyczące tego, co należy zrobić, gdy wygrasz samochód. Marzenie może zamienić się w koszmar, jeśli nie jesteś gotowy zapłacić podatków od nagrody.

W Polsce zwycięzcy są zobowiązani do płacenia podatków od nagród pieniężnych, które są traktowane jako dochód do celów podatkowych. Oznacza to, że będziesz musiał dodać uczciwą wartość rynkową nagrody do zarobków z pracy i innych źródeł, gdy zgłosisz swoje dochody do urzędu skarbowego.

Kwota, którą będziesz musiał zapłacić, gdy wygrasz samochód, zależy od konkretnych okoliczności, ale możesz oszacować, że podatki wynoszą około 1/3 wartości nagrody. Więc jeśli wygrasz pojazd o wartości 30 000 zł, możesz zapłacić około 10 000 zł podatków.

Samochód za 30 000 zł za 10 000 złto świetna okazja, ale wciąż może być wyzwaniem, aby znaleźć dodatkowe dziesięć tysięcy w swoim budżecie. Nie sądzisz, że możesz sobie na to pozwolić? Zanim odrzucisz nagrodę samochodu z powodu podatków, które będziesz musiał za to zapłacić, oto kilka kreatywnych sposobów na obniżenie tych podatków.

1. Skonsultuj się z doradcą podatkowym

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po wygraniu nowego samochodu (lub jakiejkolwiek innej dużej nagrody loterii), jest skonsultowanie się z doradcą podatkowym. Należy to zrobić, gdy tylko otrzymasz powiadomienie o wygranej, abyś mógł jak najwcześniej zacząć przygotowywać się na podatki. Twój księgowy może udzielić ci porady dostosowanej do twojej konkretnej sytuacji, która jest niezbędna do zapewnienia, że ​​jesteś odpowiednio przygotowany.

Jeśli nie masz doradcy podatkowego, który Ci pomoże, tutaj https://k18wpp.com/ powinieneś znaleźć księgowego, który jest odpowiedni do Twoich potrzeb.

2. Nie panikuj – masz czas na planowanie

Pamiętaj, że zapłacisz podatki od wygranej nowego samochodu w roku, w którym weźmiesz w posiadanie samochód, a nie od dnia, w którym dowiedziałeś się, że jesteś zwycięzcą. Zwłaszcza w przypadku dużych nagród, takich jak samochody, weryfikacja wygranej i przyznanie nagrody wymaga czasu.

Na przykład, jeśli dowiesz się, że wygrałeś pojazd w sierpniu 2019 r. I weźmiesz w posiadanie samochód w lutym 2020 r., Nie będziesz musiał płacić podatków od nagrody, dopóki nie złożysz swoich podatków w 2020 r. – zwykle w kwietniu z roku 2021. Daje to czas na złożenie planu i zaoszczędzenie podatków.

3. Oceń uczciwą wartość rynkową Twojej nagrody

Obywatele Polski muszą płacić podatki od wartości rynkowej każdej nagrody pieniężnej, w tym od nowego samochodu. Wartość ta może być niższa niż przybliżona wartość detaliczna wymieniona w loteriach, zwłaszcza jeśli zabranie pojazdu zajmuje trochę czasu.

Wartości samochodów spadają po tym, jak nowe modele samochodów pojawiają się każdego roku, więc wygrany model 2018 może być tańszy, gdy weźmie się go w posiadanie w 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *