Wyjazd w delegację – co wrzucisz w koszty poza paliwem?

Wyjazdy służbowe wiążą się z wieloma kosztami, które jednak trzeba ponieść, jeśli zależy nam na nowych rynkach zbytu czy zwiększeniu liczby klientów. Warto więc mieć w firmie budżet, z którego będzie można czerpać na takie wyjazdy. Oczywiście, nie oznacza to wydawania pieniędzy bez kontroli – warto tam, gdzie się da, szukać oszczędności. Każde niewydane pieniądze można przecież później zainwestować.

Planując wyjazdy służbowe warto pamiętać, że w koszty można wrzucać nie tylko paliwo, ale również wszystkie inne wydatki związane z codzienną działalnością i funkcjonowaniem firmy. W koszty bez problemu wrzucimy też wszystkie wydatki reprezentacyjne. Jeśli więc na wyjeździe zapraszamy kontrahentów czy klientów na służbowy obiad czy bankiet, takie wydatki również można sobie wrzucić w koszty. Oczywiście, trzeba pamiętać, aby podczas wyjazdów służbowych na wszystko, za co płacimy, brać faktury. Jeśli do końca nie mamy pewności, czy jakiś wydatek możemy sobie wrzucić w koszty, warto skonsultować się z doświadczonym księgowym, które na bieżąco zna wszystkie przepisy i zasady księgowe i podatkowe.

Spore wydatki na hotel

hotele na heluPodczas wyjazdów służbowych najwięcej płacimy nie tylko za paliwo, ale również za noclegi w obcych miejscach. Oczywiście, warto wybierać noclegi w sprawdzonych i znanych lokalizacjach, aby mieć pewność, że pobyt na pewno będzie udany. Dobrym pomysłem jest też rezerwowanie miejscówek z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu często można trafić na fajne promocje różnych hoteli i pensjonatów. Warto więc zapoznać się z różnymi portalami i stronami podróżniczymi i rezerwacyjnymi. Jeśli dużo podróżujemy i często nocujemy w hotelach, dobrze jest szukać realnych i wymiernych oszczędności.

Dobre jedzenie na wyjazdach

Podczas podróży służbowych i wyjazdów na spotkania z kontrahentami warto również zadbać o sprawdzone restauracje czy knajpki. Bardzo często będąc poza siedzibą firmy zapraszamy bowiem kontrahentów na obiady czy kolacje biznesowe. W każdym miejscu, gdzie często bywamy, dobrze jest mieć sprawdzony lokal, co do którego mamy pewność, że zarówno jedzenie, jak i obsługa będą na najwyższym poziomie. W górach sprawdzonym miejscem może być restauracja w Hotelu Kasprowy Wierch w Zakopanem, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów o każdej porze roku. Gdy biznesowo odwiedzamy Zakopane restauracja powinna być naprawdę na dobrym poziomie. Przy smacznym jedzeniu i w miłej atmosferze wszystkie rozmowy biznesowe będą przebiegały zdecydowanie lepiej i na pewno będą też bardziej owocne. Miejsca w restauracjach również warto rezerwować z większym wyprzedzeniem, szczególnie wtedy, gdy interesuje nas spotkanie w większym gronie klientów czy kontrahentów i chcemy podjąć ich naprawdę na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *