Wyjeżdżasz samochodem na wakacje – zrób gruntowny przegląd, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek

hotel władysławowo

Wraz z nadejściem letnich miesięcy rozpoczyna się sezon urlopów. Jak większość nie możemy doczekać się upragnionych kilku dni wyciszenia i naładowania baterii na cały rok. Jeżeli na wakacje wybieramy się się samochodem, koniecznie powinniśmy się o niego zatroszczyć, oddając pojazd do przeglądu. Długie podróże w wysokich temperaturach to spore wyzwanie – odpowiednie przygotowanie zapobiegnie sytuacji, w której samochód odmówi posłuszeństwa w połowie drogi na tygodniowy urlop. Poza zminimalizowaniem ryzyka awarii, taki przegląd i ewentualne poprawki zapewnią dużo większy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Niektóre serwisy i zakłady oferują przeglądy wakacyjne w bardzo atrakcyjnych cenach, może się zatem okazać, że nie poniesiemy bardzo dużych kosztów, za to na wakacje pojedziemy bez strachu o wystąpienie usterki – stwierdza specjalista z firmy Dekar. – Warto jednak pamiętać, żeby nie robić takiego przeglądu na parę dni przed ewentualnym wyjazdem. Dwa tygodnie to idealny okres, klient załatwia wszystkie inne sprawy związane z urlopem, natomiast mechanik ma czas na dokładne przeprowadzenie przeglądu i naprawę ewentualnych usterek.

Jak powinien przebiegać przegląd?

Przede wszystkim kontroli powinien zostać poddany układ hamulcowy, czyli kontrola klocków, tarcz, szczęk hamulcowych, tzw. cylinderków oraz poziomu płynu hamulcowego. Nie wszyscy wiedzą, że niesprawny układ hamulcowy to większe zużycie paliwa, a poza tym mniejsze bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Pozytywny wynik kontroli amortyzatorów zapewni nas o odpowiednim kontakcie koła z nawierzchnią oraz krótszym czasie hamowania. Kontrola zawieszenia, ze względu na polskie trudne warunki jazdy obejmuje także przegląd osłon silnika i termicznych oraz mocowania układu wydechowego.

Opony

Stan bieżnika oraz ciśnienie w oponach wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Zbyt niski bieżnik – poniżej 1,6 mm – to podstawa do wymiany opon w danej osi samochodu. Jeśli tego nie zrobimy, na mokrej nawierzchni warstwa wody zacznie oddzielać oponę od jezdni, co grozi utratą przyczepności, poślizgiem lub wydłużoną drogą hamowania. Istotną kwestią jest dopasowanie ciśnienia w oponach do obciążenia auta (które w trakcie wakacji, przez bagaż, może stać się nawet dwukrotnie cięższe niż normalnie).

Układ chłodzenia

Kontrola układu chłodzenia jest szczególnie ważna, jeżeli zależy nam na sprawnej wentylacji (co może być latem dość istotne). Mechanik powinien zbadać napełnienie systemu, szczelność i czystość filtrów, a w razie potrzeby przeprowadzić dezynfekcję. W trakcie przeglądu powinny zostać sprawdzone wszystkie światła, na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą zapasowy komplet żarówek. Podstawową kwestią jest także kontrola stanu oleju silnikowego.

Części samochodowe

Istotnym elementem przeglądu jest dobór odpowiednich części samochodowych, których jakość musi być najwyższa. Popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z oferty sklepów internetowych, w których ceny są przeważającej większości niższe niż w sklepach stacjonarnych. Osobiście sprawdziliśmy kilka sklepów i nasz wybór padł na ofertę hurtowni motoryzacyjnej Czesci24.pl. Oferta tej firmy po wyrywkowym sprawdzeniu z paroma innymi hurtowniami wypada najkorzystniej.

Podejrzanie duży ubytek wymaga natychmiastowego ustalenia przyczyny, bo pozostawiony sam sobie, może okazać się objawem poważnej usterki. – Mechanik powinien udzielić nam rady co do tego, jaki płyn eksploatacyjny będzie najlepszy na dłuższe wyjazdy – radzi specjalista Dekar.Jeżeli zapomnieliśmy o przeglądzie, lub samochód przechodził go niedawno, możemy przeprowadzić podstawową kontrolę sami, czyli sprawdzić poziom płynu, opony i światła. Ponadto musimy być pewni, że w pojeździe znajduje się koło zapasowe, kamizelki i trójkąty na wypadek awarii, gaśnica, apteczka itd. Dopiero pewność co do kondycji samochodu i jego wyposażenia zapewni nam komfort psychiczny i bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *