Wykorzystanie narzędzi i stołów warsztatowych

workshop-full-of-tools

Każdy majsterkowicz wie, jak ważny jest właściwy dobór narzędzi. Bez podstawowego, a zarazem sprawnego ekwipunku, nie uda nam się niczego zreperować, wymienić, wywiercić czy przykręcić. Wobec tego jakie narzędzia powinny znaleźć się w domowym warsztacie i jak je właściwie przechowywać, aby zawsze mieć je pod ręką?

Jakie narzędzia powinny znaleźć się w każdym domu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że specjalistyczne sklepy oferują w asortymencie gotowe zestawy narzędzi. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie poświęcają czasu na kupowanie każdego przedmiotu z osobna. Najczęściej jednak dobieranie i nabywanie pojedynczych elementów jest korzystniejsze cenowo, a dodatkowo umożliwia dopasowanie narzędzi do naszych potrzeb.

Narzędzia są jednymi z pierwszych elementów wyposażenia domowego. Są one niezbędne na etapie remontu, dlatego już wtedy zaczynamy je kompletować.

W każdym domu musi znajdować się młotek. Przyjmuje się, że powinien on ważyć maksymalnie pół kilograma. Jest to nierzadko używane narzędzie, którego używamy znacznie częściej niż tylko przy zaawansowanych pracach budowlanych. To samo tyczy się wkrętaka, zarówno izolowanego używanego przy instalacji elektrycznej, jak i prostego, najlepiej wyposażonego w wymienną końcówkę, tak aby dopasowywał się do każdego rodzaju śruby. W przeciwnym razie powinniśmy posiadać kilka śrubokrętów, co jednak okaże się droższym rozwiązaniem. Dodatkowo będą one zajmować więcej miejsca, które przyda się na inne potrzebne narzędzia, takie jak kombinerki. Służą one m.in. do odkręcania różnych śrubek, wyjmowania gwoździ oraz przytrzymywania przedmiotów, ale również do bardziej zaawansowanych czynności, tj. zdejmowanie izolacji z przewodu. Do tego zestawu musi być dołączona również wiertarka. Jest to najdroższy, ale niezbędny element, bez którego nie uda nam się przeprowadzić żadnego remontu. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, lecz do wykonywania prostych zadań wystarczy nam jej podstawowa wersja ręczna. Do wywiercania otworów niezbędne będą również wiertła, których koszty sięgają zaledwie kilku złotych. Tyle samo zapłacimy również za zwykłą miarkę zwijaną, zwaną również metrówką, niejednokrotnie przydatną np. do odmierzania odległości. Obowiązkowo też powinniśmy mieć na wyposażeniu co najmniej jeden klucz nastawny. Tak powinien prezentować się najprostszy zestaw narzędzi, za który powinniśmy zapłacić około 150-200 złotych.

W jaki sposób właściwie przechowywać narzędzia?

Niektórzy porównują zawartość skrzynek z narzędziami do damskiej torebki. Prawdopodobnie znajdziemy tam wszystko, co nas interesuje, lecz będziemy musieli poświęcić czas na dokładne odszukanie danego przedmiotu. Każdy, kto chociaż raz trzymał w ręku wymienione wyżej narzędzia, zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ich odpowiednie przechowywanie.

W tym celu najczęściej wykorzystujemy specjalnie przeznaczone do tego skrzynki. Posiadają one niewielkie, kompaktowe rozmiary, dlatego łatwo wygospodarujemy na nie miejsce. W celu dokładniejszego uporządkowania narzędzi, najlepiej zakupić skrzynkę posiadającą specjalne półeczki, aby każdy przedmiot w niej miał swoje określone miejsce.

Niektórzy majsterkowicze przechowują narzędzia na specjalnych stołach roboczych. Ważne jest jednak to, aby jego powierzchnia była oświetlona i na tyle duża, aby można było na niej ułożyć kilkadziesiąt różnych narzędzi.

Jeśli nasze wyposażenie jest znacznie większe, powinniśmy zastanowić się nad specjalną szafką narzędziową na kółkach. Takie produkty oferuje m.in. firma Beta (http://beta-narzedzia.pl/). Jej wózki posiadają siedem szuflad, dzięki którym z łatwością przechowamy nawet kilkaset narzędzi! Wybierając droższy wariant, otrzymamy już skompletowany i dokładnie ułożony zestaw akcesoriów. Szafki są dostępne w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych.

pol_pl_Stoly-warsztatowe-z-tablica-narzedziowa-MasterCargo-2745_1

Niezależnie od tego, jaki rodzaj przechowywania narzędzi wybierzemy, musimy wcześniej pamiętać o ich klasyfikacji, według rozmiarów lub częstotliwości używania. Wykorzystując takie rozwiązania, zaoszczędzimy mnóstwo czasu na ciągłe poszukiwanie konkretnego narzędzia, a dodatkowo łatwiej nam będzie utrzymywać je w porządku i czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *