Wykorzystanie technologii GSM w monitorowaniu pozycji pojazdów

W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć oparty na GPS system śledzenia pojazdów, wykorzystujący globalny system pozycjonowania (GPS) i globalny system komunikacji mobilnej (GSM).

Jest to tańsze rozwiązanie niż dwukierunkowy system komunikacji GPS, w którym komunikacja odbywa się na dwa sposoby z satelitami GPS. Ten projekt wykorzystuje tylko jedno urządzenie GPS, a dwukierunkową komunikację uzyskuje się za pomocą modemu GSM. Zwracamy tutaj uwagę na modem GSM z kartą SIM, który wykorzystuje tę samą technikę komunikacji, co w zwykłym telefonie komórkowym. Więcej na temat samej technologii GSM można się dowiedzieć zaglądając tutaj: http://www.gsm.edu.pl/ .

System można zamontować lub zamontować w samochodzie w ukrytym lub odpowiednim przedziale. Po tej instalacji możesz łatwo śledzić pojazd za pomocą telefonu komórkowego, wybierając numer telefonu komórkowego karty SIM podłączonej do modemu GSM. Lokalizację pojazdu otrzymasz automatycznie w formie wiadomości SMS (krótkiej wiadomości) na swój telefon komórkowy.

Ten system umożliwia śledzenie pojazdu w dowolnym miejscu i czasie. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy posiadającej flotę setek pojazdów, czy też posiadasz kosztowny sprzęt i chcesz mieć na nich oko, ten system śledzenia może informować Cię o stanie bez konieczności faktycznej obecności na stronie.

Aplikacje i korzyści

1. Możesz łatwo zlokalizować skradziony pojazd za pomocą telefonu komórkowego bez żadnych dodatkowych kosztów.
2. Można go używać do ciężarówek przewożących cenne towary, aby stale śledzić stan dostawy i lokalizację ciężarówki.
3. Urządzenie zapewnia bezpieczeństwo pojazdu i płynne zarządzanie flotą.
4. Możesz łatwo zainstalować go w dowolnym pojeździe, takim jak samochody, łodzie i motocykle.
SMS poinformuje Cię, czy pojazd stoi, czy jest w ruchu.
5. Możesz go również użyć do kontrolowania sterownika. Ogranicza nadużywanie pojazdów i ostatecznie prowadzi do znacznych oszczędności kosztów dla osób fizycznych, właścicieli flot i tym podobnych.

Przed przystąpieniem do szczegółowej pracy nad projektem warto poznać podstawy technologii GPS.

GPS to system nawigacji satelitarnej. Zapewnia informacje o lokalizacji i czasie we wszystkich warunkach pogodowych, w dowolnym miejscu na Ziemi lub w jej pobliżu. Odbiorniki GPS są powszechnie używane do nawigacji, pozycjonowania, rozpowszechniania czasu i innych celów badawczych.

GPS składa się z satelitów krążących wokół Ziemi. Te satelity są geosynchroniczne z okresem orbity, który jest taki sam jak okres rotacji Ziemi. Utrzymują więc dokładnie tę samą pozycję względem ziemi pod nimi. Wszystkie satelity GPS przesyłają sygnały radiowe, które są następnie przechwytywane przez odbiornik GPS i wykorzystywane do obliczania jego położenia geograficznego. Do obliczenia czterech wymiarów X, Y, Z (szerokość, długość i wysokość) i czasu mogą być wymagane co najmniej cztery satelity. Odbiornik GPS konwertuje odbierane sygnały na pozycję i szacuje czas oraz inne przydatne informacje w zależności od zastosowania i wymagań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *