Kiedy i jak wymienić turbosprężarkę w samochodzie?

Uszkodzenie turbosprężarki to poważny problem, z którym trzeba się udać do profesjonalnego serwisu lub warsztatu. Nie wszyscy właściciele samochodów posiadają odpowiednie umiejętności, aby samodzielnie się tym zajmować. Na wymianę turbosprężarki warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy jej regeneracja okaże się zbyt kosztowna lub w momencie, w którym zaistniałe usterki okażą się zbyt poważne do wyeliminowania. 

Od czego należy zacząć wymianę turbosprężarki? Kluczowe porady

Wymiana turbosprężarki może być dość czasochłonna. Dużo zależy od tego, kto konkretnie zajmie się realizacją wskazanej czynności. Profesjonaliści nie mają z tym najmniejszych problemów. Na samym początku należy dokładnie wypłukać układ smarowania. Następnie przechodzi się do wymiany filtru i oleju, a później do uruchomienia silnika. Kluczowe jest zdiagnozowanie problemu. Jeśli zainteresowani nie będą wiedzieć czemu ich dotychczasowa turbosprężarka przestała działać, może dojść do sytuacji, w której po przejechaniu kilkuset kilometrów nowy element również ulegnie awarii.

Rozwiązaniem jest fachowa naprawa turbosprężarek, gdyż profesjonaliści doskonale wiedzą jakie czynności mają wykonać na samym wstępie oraz jak diagnozować ewentualne awarie. Dużą wagę przywiązuje się m.in. do sprawdzenia ciśnienia oleju oraz drożności przewodów olejowych. Konieczne może okazać się oczyszczenie przewodu odpowietrzania skrzyni korbowej.

Wymiana turbosprężarki – jak się za to zabrać?

Wymieniając turbosprężarkę nie powinno się zapominać o żadnej z ważniejszych czynności, a konkretniej:

  • o wyczyszczeniu układu dolotowego i zasysania spalin,
  • o sprawdzeniu stanu technicznego osłony turbosprężarki i obudowy przewodów olejowych (niekiedy trzeba je usztywnić),
  • o sprawdzeniu szczelności wszystkich połączeń i wymienieniu uszczelek (bez używania substytutów oraz past montażowych).

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby podjąć się takich prac w pojedynkę zawsze może udać się do renomowanego serwisu. Wystarczy wyjaśnić problem i zlecić zadanie fachowcom.

Montaż nowej turbosprężarki powinien przebiegać powoli oraz bardzo cierpliwie. Istotne jest prawidłowe podłączenie wszystkich przewodów oraz wymienienie oleju silnikowego. W pierwszych dniach po zamontowaniu nowego podzespołu nie można sobie pozwolić na zbyt intensywną eksploatację turbosprężarki i silnika. Najlepiej po pokonaniu około 100-150 kilometrów udać się na sprawdzenie ich stanu technicznego do wybranego warsztatu. Jednocześnie serwisanci skontrolują wszelkie szczelności oraz połączenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *