Wynajem kwatery czy nocka na tylnym siedzeniu? O wypoczynku “tirowców”.

Gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie i powiedzieć sobie, jak wspaniały jest sen, z radością przyjęlibyśmy te wszystkie drzemki do których byliśmy zmuszani, gdy byliśmy mali. Jako kierowca ciężarówki, spędzasz wiele godzin na drodze, stresując się przy tych wszystkich napiętych terminach, więc uzyskanie wysokiej jakości snu może być trudne, nawet jeśli pracodawca zapewnia wysokiej jakości pracownicze kwatery u Iwony czy też inne opcje miłego zakwaterowania.

Bez wystarczającej ilości snu mogą przecież zacząć się pojawiać problemy zdrowotne. Oto, dlaczego tak ważne jest, aby dobrze się wysypiać i jak można dobrze wypocząć przed wyruszeniem w drogę.

Jak sen wpływa na Twoje zdrowie?

Dobry sen jest równie ważny, jak prawidłowe odżywianie i ćwiczenia. Kiedy śpisz, twoje ciało regeneruje się i przygotowuje cię na nowy dzień.

Bez tego doładowania możesz doświadczyć:

  • Wolniejszego czasu reakcji. Zdecydowanie nie jest to dobre, gdy jesteś za kierownicą ciężarówki o wadze tylu ton! Może to oznaczać różnicę między zatrzymaniem na czas aby uniknąć samochodu przed tobą lub doprowadzeniem do poważnego wypadku.

  • Mętny umysł lub zły nastrój.

  • Osłabiony układ odpornościowy. Jeśli twoje ciało nie jest w stanie samo się zregenerować, możesz zwiększyć ryzyko rozwoju zakażeń, wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy.

  • Zwiększony apetyt, który może prowadzić do przejadania się, a nawet otyłości.

Jak uzyskać dobry sen będąc w drodze?

Jak więc upewnić się, że jesteś wypoczęty i gotowy do kierowania? Zadbaj przede wszystkim o stworzenie relaksującej rutyny na dobranoc i spokojne otoczenie – które może poprawić sen. Wypróbuj te wskazówki, aby spokojnie przespać noc – jeśli jesteś zmuszony spędzić ją w ciężarówce:

  • Zaparkuj ciężarówkę w miejscu, które jest spokojne i bezpieczne.

  • Zlikwiduj wszelkie światło. Zasuń zasłony i zasłony przeciwsłoneczne lub użyj maski na oczy.

  • Użyj zatyczek do uszu lub sztucznego szumu, takiego jak wentylator, aby zablokować hałas. Włącz telefon na tryb „nie przeszkadzać” lub ustaw telefon tak, aby dzwonił tylko w razie ważnych kontaktów, aby zminimalizować rozproszenie.

  • Trzymaj swoją kabinę lub sypialnię w temperaturze, która jest dla Ciebie najlepsza w kontekście snu.

  • Zainwestuj w wygodny materac i poduszkę. Rozważ modernizację lub wymianę materaca, jeśli jest już stary lub niewygodny.

Już wielu tirowcom pomogły na trasie te pomocne wskazówki. Mam nadzieję, że i dla Ciebie spokojny sen będzie równie łatwy jak zamknięcie oczu, dopóki nie dotrzesz do wyznaczonej przez pracodawcę kwatery bądź do domu po swojej zmianie.

Materac Medivis KołoTak czy inaczej, najważniejszą lekcją z tego wszystkiego jest to, by nie zaniedbywać snu będąc kierowcą tira. Pamiętaj, że to nie jest już wyłącznie kwestia Twojego samopoczucia – to idzie o wiele dalej, to kwestia bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu drogowego. Musisz więc zrobić więc wszystko, co w Twojej mocy – by czuć się jak najbardziej wyspanym zawsze wtedy gdy siadasz za kółkiem. To absolutnie ważna rzecz – właściwie nie tylko dla zawodowych kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *