Jak zarobić mając własną firmę? To pytanie zadaje sobie dziś bardzo wielu Polaków. Możliwość wzbogacenia się jest bowiem na wyciągnięcie ręki, ale musimy mieć świadomość że posiadanie własnej działalności to zupełnie coś innego od pracy na etacie. Przede wszystkim to od nas zależy co będziemy robić we własnej działalności, dlatego musimy mieć dobry pomysł na biznes. Jeden z nich, jakim jest możliwość stworzenia floty samochodów przemysłowych na wynajem, opiszemy w dalszej części.
Pojazdy, które mogą przydać się na budowach to głównie wywrotki, betoniarki, ciężarówki zdolne przewozić ładunki typu pustaki, cegły, kostkę brukową i tak dalej. Tego typu samochody są bardzo drogie i zazwyczaj nawet duże firmy budowlane kupują je z drugiej ręki. Niemniej trzeba tu jasno powiedzieć, że utrzymanie tak dużej floty jest bardzo kosztowne i dlatego mniejsze przedsiębiorstwa najczęściej muszą liczyć się z koniecznością wynajmu takich pojazdów.
– źródło: Leca.pl – beton lekki
I tutaj właśnie rodzi się świetny pomysł na dobry biznes. Można stworzyć własną flotę pojazdów którymi będzie interesowało się budownictwo, a później prowadzić wynajem tych samochodów i pobierać za to sowite wynagrodzenie. Niemniej trzeba pamiętać, że jest to bardzo duża inwestycja, niemniej ryzyko że “nie pójdzie” nie jest szczególnie duże. Takie pojazdy zawsze będą potrzebne i zawsze znajdą się chętni na ich wynajmowane, nawet jeżeli będziemy musieli początkowo wejść na rynek poprzez oferowanie niższych cen, i tak wyjdziemy na plus.
Niemniej potrzebne są duże środki by stworzyć odpowiednią flotę.
Powinniśmy mieć takich pojazdów przynajmniej kilka na start, wynajmowanie jednego może być nieopłacalne – minie bardzo dużo czasu zanim inwestycja zacznie nam się zwracać. Potrzebne są więc odpowiednio duże pieniądze, które możemy uzyskać na przykład biorąc kredyt na start własnej działalności gospodarczej. To jednak nie koniec zmartwień. Pojazdy, które będziemy wydawać do użytkowania firmom lub osobom prywatnym, będą na dłuższy lub krótszy czas znikać nam z oczu. Jak wiemy auta które dużo pracują zużywają się, tak już niestety funkcjonuje cała motoryzacja. Gdy pojazd wróci do nas po ukończeniu kolejnej umowy wynajmu, trzeba będzie przeprowadzić gruntowny serwis i przeprowadzić ewentualne naprawy. Trzeba dobrze skonstruować umowę z naszymi kontrahentami, tak by było wiadomo za co oni odpowiadają finansowo, a za co my. Może się zdarzyć, że pojazd ulegnie awarii w czasie okresu wynajmu, wtedy umowa powinna jasno rozstrzygać kto pokrywa koszty naprawy – zazwyczaj robi to ten kto jest winny awarii. Niemniej zdarzają się sytuacje sporne i na to też trzeba zwrócić uwagę.
Podsumowując, wynajmowanie samochodów budowlanych może przynieść nam spore zyski, ale z drugiej strony musimy być świadomi że działalność tego typu będzie wymagała od nas regularnego podejmowania ważnych decyzji. Najważniejsze będzie zdobycie pieniędzy na stworzenie floty pojazdów, konstrukcja umów z wynajmującymi. Warto będzie rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym, a także kancelarią prawną. Nie jest to działalność polecana dla początkujących przedsiębiorców, ale jeśli ktoś czuje się na siłach może zarobić duże pieniądze w krótkim czasie.