Wynajmowanie pojazdów jest normą w świecie biznesu. Flota małych i większych firm to najczęściej samochody brane w leasing, a po zakończeniu umowy nabywane na użytek własny firmy lub odsprzedawane pracownikom.
Druga możliwość to wynajem długoterminowy, który sprawdza się w przypadku, w którym firma zainteresowana jest jedynie użytkowaniem samochodu. Coraz częściej jednak o wynajmie samochodu myślą także osoby prywatne. I nie chodzi wyłącznie o sytuację, kiedy lecimy na urlop i już na miejscu wynajmujemy auto, żeby nie być uzależnionym od transportu zbiorowego i móc dostać się w najmniej uczęszczane rejony państwa/miasta, które planujemy zwiedzać. Także podczas podróży po Polsce wybieramy opcję dojazdu na miejsce pociągiem i wynajęcie samochodu na miejscu.
Nierzadkie są też przypadki, kiedy na wypożyczenie samochodu decyduje się osoba, która często zmienia miejsce pracy – jest mobilna i wie, że specyfika wykonywanego zawodu prędzej czy później rzuci ją w kolejne nowe miejsce. Wynajem samochodu w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, miastach o dużym przepływie pracowników korporacyjnych, studentów ale także turystów, staje się więc normą.
Gdzie szukać samochodu do wynajęcia?
Do wyboru mamy dwie możliwości. Możemy szukać samochodu przeglądając zasoby wyszukiwarek samochodów albo bezpośrednio na stronach wypożyczalni.
Wyszukiwarki samochodów mają tę zaletę, że dają możliwość porównywania cen. Wyszukiwarka/porównywarka gromadzi oferty z całego świata, dając podgląd cenników poszczególnych wypożyczalni. Przeczesując jej zasoby, mamy gwarancję, że przekieruje nas wyłącznie do sprawdzonych i godnych zaufania wypożyczalni.
Czy oznacza to, że poszukiwanie samochodu bezpośrednio na stronach wypożyczalni jest gorszym rozwiązaniem? Oczywiście nie! Problem w tym, że najczęściej nie wiemy, które wypożyczalnie są rzetelne i godne zaufania. Bywa tak, że kuszą one cenami, a my nie wiemy, czy… dać się skusić, czy to oszustwo. Dobrze więc, jeśli decydujemy się korzystać bezpośrednio ze stron www małych wypożyczalni, musimy jednak mieć namiar na sprawdzone obiekty. Możemy wtedy naprawdę sporo zaoszczędzić. Ale, uwaga, także duże wypożyczalnie miewają na stanie auta o niższym standardzie i niższej cenie najmu.
Rezerwacja auta z poziomu wyszukiwarki może – ale nie musi – być obarczona kosztem pośrednictwa.
Na co zwrócić uwagę rezerwując samochód w sieci?
Kilka kliknięć i po sprawie. Tak, rezerwacja samochodu przez internet jest prosta i szybka, ale i obarczona ryzykiem. Możemy czegoś nie doczytać, nie dopatrzyć i kłopot gotowy. Wpatrując się w formularz do wypełnienia na stronie www zwróćmy uwagę na:
- termin rezerwacji; w przypadku rezerwacji samochodu obowiązują te sam zasady, co w przypadku rezerwacji noclegów – im wcześniej, tym taniej. Jeśli więc planujemy wynajem samochodu w Warszawie podczas pobytu wakacyjnego, pora pomyśleć o tym już teraz. Tak, w przypadku wypożyczenia samochodu w ostatniej chwili jesteśmy narażeni na cennik tzw. sezonu wysokiego
- miejsce wynajmu i zwrotu – tak, można oddać samochód w innej wypożyczalni, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami; warto pamiętać, że zwrot wypożyczonego samochodu w nocy bywa tańszy
- liczbę kierowców; jeśli zamierzacie wymieniać się za kierownicą, lepiej uwzględnić to w formularzu. Wprawdzie każdy kolejny kierowca to dodatkowy koszt, ale w przypadku kolizji czy wypadku fakt, że za kierownicą siedziała osobo nieuprawniona może spowodować kłopoty
- wiek kierowcy/ów; każda wypożyczalnia ustanawia swoje własne zasady, w jednej samochody wypożycza się wyłącznie osobom, które ukończyły 21 rok życia, w innych ta granica przesunięta jest aż do 25 urodzin, jeszcze inne pobierają dodatkowe opłaty od kierowców w wieki 21-25 lat
- liczbę miejsc w samochodzie; starajmy się wynajmować takie auto, w którym liczba miejsc jest optymalna – za niewykorzystane miejsca przecież też zapłacimy
Jak zapłacić za wynajem samochodu?
Opłata za wynajęcie samochodu składa się kilku – kilkunastu składowych. Oczywiście nie zawsze zapłacimy je wszystkie, ale warto mieć świadomość, co może się składać na cenę finalną i w razie potrzeby tak sformatować nasze plany wyjazdowe, żeby cena była jak najniższa. Wśród wspomnianych składowych znajdziemy m.in.: opłatę rezerwacyjną, opłatę za paliwo, kaucję (zwrotną), dopłatę za wiek, dopłatę za dodatkowego kierowcę czy za przekroczenie limitu kilometrów – trzeba jednak zaznaczyć, że wypożyczalnie coraz częściej rezygnują z określania limitu.
W związku ze zdarzającymi się przypadkami nieuczciwych klientów, znakomita większość wypożyczalni wymaga dysponowania kartą kredytową bądź debetową. Siadając do wypełniania formularza rezerwacyjnego musimy mieć stosowne środki na koncie – wypożyczalnia pobierze je z karty. Już sama kaucja to znaczna kwota (1000 – 2000 euro). Karta musi należeć do głównego kierowcy – nie ma możliwości korzystania z karty partnera czy rodzica.
Wynajem samochodu w Warszawie czy jakiejkolwiek innej europejskiej stolicy to gwarancja mobilności w mieście i poza jego granicami. Jeśli decydujemy się dotrzeć do miejsca przeznaczenia samolotem/pociągiem, a potem korzystać z wypożyczonego samochodu, to jesteśmy w większości – coraz więcej osób w delegacji czy turystów decyduje się na ten krok.