Ile wynosi akcyza za auto z USA?

 

W związku z kryzysem na rynku półprzewodników, który dotknął branżę motoryzacyjną, czas oczekiwania na nowe auto jest mocno wydłużony. Jeśli dodać do tego spory wzrost cen nowych samochodów, dobrym rozwiązaniem jest sprowadzenie samochodu z zagranicy.

Sprowadzanie samochodów z krajów Unii Europejskiej jest popularne od kilkunastu lat i każdy, kto szuka auta z dobrym wyposażeniem, przegląda ofertę na zagranicznych portalach. Od niedawna stale rosnącym zainteresowaniem cieszy się sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Auta dostępne za oceanem są tańsze niż te same modele sprzedawane w Europie. Jeśli zaś ktoś szuka sportowego auta z dużym silnikiem, amerykański rynek może mu sporo zaoferować. Dla miłośników klasyków, zakup auta za oceanem jest właściwie jedyną możliwością na wejście w posiadanie czegoś wyjątkowego.

Ze sprowadzeniem pojazdu wiążą się dodatkowo opłaty: cło oraz akcyza za auto a także podatek. Są one obliczane na podstawie wartości samochodu i wynoszą:

  • cło 10%
  • akcyza za auto z silnikiem do 2000cm3 3,1%, a powyżej 2000 cm3 18,6%
  • podatek 23%

Od stycznia 2020 roku polski ustawodawca wprowadził obniżkę akcyzy na auta z napędem hybrydowym. Wynosi ona:

  • 1,55% wartości samochodu, w którym pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3 oraz
  • 9,3% wartości samochodu, w którym pojemność silnika przekracza 2000 cm3.
  • Samochody elektryczne są całkowicie zwolnione z opłaty akcyzowej.

Akcyza to podatek, który decyzją państwa nakładany jest na określone towary, by w ten sposób regulować ich zakup. W przypadku samochodów dotyczy każdego pojazdu, który będzie po raz pierwszy rejestrowany w Polsce. W związku z tym, że akcyza od samochodu będzie opłacana w złotówkach trzeba przeliczyć jego wartość na naszą walutę. Najlepiej zrobić to po kursie publikowanym na stronie Narodowego Banku Polskiego. Trzeba wziąć pod uwagę kurs z dnia, w którym auto przekroczyło granicę.

Akcyzę za auto należy zapłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu. Dowody wszystkich wpłat (cło, akcyza, podatek) trzeba mieć z sobą, aby zarejestrować pojazd. Podatek akcyzowy za samochód można opłacić osobiście w urzędzie skarbowym albo online, przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: puesc.gov.pl Najpierw na stronie internetowej składa się deklarację, w której trzeba uzupełnić wszystkie dane samochodu i kwotę podatku. Następnie, po opłaceniu akcyzy za auto, można z niej pobrać odpowiednie potwierdzenie.

Mimo obowiązkowych opłat związanych ze sprowadzeniem samochodu oraz samego kosztu jego sprowadzenia, sprowadzanie samochodów z USA jest opłacalne. Znalezienie podobnego modelu na polskim rynku może być bardzo trudne. Nawet jeśli uda się trafić na dobry egzemplarz, jego cena będzie zazwyczaj wyższa niż wszystkie koszty sprowadzenia auta.

Procedura sprowadzenia samochodu zakupionego na rynku amerykańskim: zgromadzenie dokumentacji i transport mogą trwać od 4 do 8 tygodni. Odbywa się on drogą morską do portów zlokalizowanych w Niemczech albo w Polsce (w Gdyni). Podróż samochodu w kontenerze jest monitorowana podobnie do przesyłek kurierskich, więc można na bieżąco śledzić, na jakim etapie podróży znajduje się kupione auto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *