Wypadek samochodowy? Zobacz w jakiej formie złożyć wniosek do ubezpieczyciela

201102-w-travel-fees-car-insurance

Każdego dnia na drogach dochodzi do wielu wypadków samochodowych. Jeżeli skutkiem takiego wypadku jest uszkodzenie samochodu lub zostaną odniesione obrażenia ciała, każda osoba poszkodowana w wypadku ma prawo do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z polisy od sprawcy wypadku.

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniu obowiązkowym, każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Zawarcie umowy ubezpieczenia OC powoduje przejście odpowiedzialności za wypłatę świadczeń poszkodowanym w wypadkach bezpośrednio na towarzystwa ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim poszkodowanych w wypadkach, zabezpieczając im świadczenia, ale również ich sprawców, zwalniając ich z konieczności bezpośredniego naprawienia szkody.

W ogólnych warunkach ubezpieczeń zapisane są czynności, które trzeba wykonać i te, których nie wolno robić po wypadku. Nie zastosowanie się do tych zaleceń grozi odmową wypłaty odszkodowania przez towarzystwa ubezpieczeniowe lub jego zmniejszeniem. Niektóre firmy wymagają natychmiastowego telefonicznego zawiadomienia ubezpieczyciela o zdarzeniu. Jeżeli nie ma takiego warunku mamy na to z reguły od 5 do 7 dni po zdarzeniu.

W przypadku stłuczki lub niegroźnego wypadku nie trzeba wzywać policji a wystarczy wspólne oświadczenie z miejsca zdarzenia z reguły napisane przez sprawcę. W każdej innej sytuacji, a także wtedy, gdy nie jest pewne kto jest sprawcą wypadku, należy wezwać policję. Oświadczenie o zdarzeniu drogowym, którego druk zawsze warto mieć w samochodzie ułatwi uzyskanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Oświadczenie powinno zawierać opis przyczyny i miejsca wypadku, zakres spowodowanych szkód. oraz dokładne dane pojazdów i uczestników wypadku wraz z ich czytelnymi podpisami i oczywiście wskazaniem sprawcy. Należy również podać numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz dane ubezpieczyciela.

Proces dochodzenia odszkodowania z ubezpieczenia OC rozpoczyna się. od zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi. Z oświadczeniem o winie należy się udać do firmy w której ubezpieczony jest sprawca. Jeżeli sprawca nie miał OC najlepiej jest zgłosić się do własnego ubezpieczyciela. Szkodę zgłaszać należy na piśmie na obowiązującym druku zgłoszenia szkody, który można pobrać ze strony internetowej towarzystwa.Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają przedstawienia posiadanych dowodów dotyczących zaistniałej szkody, danych dotyczących uczestników zdarzenia i poniesionych kosztów. Jeżeli mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami towarzystwa ubezpieczeniowego, dobrze jest złożyć wszystkie wymagane dokumenty osobiście. Mamy także wygodniejszy sposób kontaktu za pośrednictwem Internetu, a więc drogą elektroniczną. Przesyłamy wówczas skany wymaganych dokumentów. Warto też dołączyć zdjęcia z miejsca kolizji oraz podać dane świadków, co niewątpliwie pomoże w ewentualnym sporze z ubezpieczycielem.

Musimy pamiętać o tym, ze nie można dokonywać naprawy ani korzystać z niezależnego rzeczoznawcy jeśli wcześniej nie zostały przeprowadzone oględziny pojazdu przez przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego.

Na uzyskanie odszkodowania od towarzystwa ustawowo mamy 30 dni lub w przypadku większych szkód 60. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek trudności dotyczące czy to wypłaty odszkodowania, czy też jego wysokości, pamiętajmy o tym, iż są na polskim rynku firmy zajmujące się fachową pomocą poszkodowanym w wypadkach drogowych.

Poradnik opracowano wspólnie z firmą https://kataga.pl/. Dziękujemy za pomoc merytoryczną.

2 komentarze “Wypadek samochodowy? Zobacz w jakiej formie złożyć wniosek do ubezpieczyciela”

  1. Miałem w życiu 2 razy wypadek. Za drugim razem problem z odszkodowaniem. Więc skorzystałem z fachowej porady prawnej kancelarii, która pomogła w uzyskaniu odszkodowania. Nie pamiętam już jej nazwy, ale można sporo an temat walki o odszkodowanie przeczytać np. tutaj http://e-pomoc24.pl/poradnik-poszkodowanego/. Sporo informacji i tam chyba są namiary na kancelarię odszkodowawczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *