Wypadek wypożyczonym samochodem? To musisz wiedzieć!

Jeśli planujesz wynająć samochód na zbliżającą się podróż, wiedza o tym, co zrobić w razie wypadku i kto jest odpowiedzialny za opłacenie szkód związanych z wynajmem samochodu, może zaoszczędzić Ci stresu, pieniędzy i czasu.

Co powinieneś zrobić, jeśli ulegniesz wypadkowi z wypożyczonym samochodem?

Udział w wypadku w dowolnym momencie może spowodować duży stres. Wiedza o tym, co zrobić, gdy ulegniesz wypadkowi z wypożyczonym samochodem, może znacznie ułatwić cały proces i zaoszczędzić tysiące złotych. Będziesz chciał podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby uniknąć sporów o to, kto płaci za szkody.

Sprawdź, kto uczestniczył w wypadku

Przede wszystkim: upewnij się, że Ty, Twoi pasażerowie i inne osoby uczestniczące w wypadku są cali i zdrowi. Jeśli ktoś został poważnie ranny, natychmiast zadzwoń po pomoc. Sprawdź stan pojazdów, aby zobaczyć, czy musisz oczyścić teren z powodu niebezpieczeństw, takich jak pożar lub zerwane linie energetyczne.

Rób zdjęcia i zbierz informacje kontaktowe

Uzyskaj dane kontaktowe i informacje o ubezpieczeniu innych kierowców biorących udział w wypadku. Zbierz imiona wszystkich pasażerów i naocznych świadków. Zwróć uwagę na marki i modele wszystkich innych pojazdów oraz ich tablice rejestracyjne.

Przed przeniesieniem wynajętego samochodu w dowolne miejsce uzyskaj informacje o miejscu wypadku, takie jak nazwy ulic, i zrób zdjęcia wszystkiego, co jest ważne na miejscu zdarzenia. Powinieneś również zrobić zdjęcia wszelkich uszkodzeń samochodu z wypożyczalni, ponieważ wiele firm ubezpieczeniowych poprosi Cię o przesłanie zdjęć online podczas składania wniosku o odszkodowanie.

Skontaktuj się z wypożyczalnią samochodów

Następnie skontaktuj się z wypożyczalnią samochodów. Zazwyczaj wypożyczalnia samochodów Tarnów zostawia numer telefonu na naklejce w schowku lub w innym miejscu we wnętrzu pojazdu. Poinformują Cię, jak postępować i odpowiedzą na pytania dotyczące ubezpieczenia, takie jak „Co mam zrobić, uszkodziłem wypożyczony samochód?”

Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem samochodowym

Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby poinformować ich o wypadku. Możesz zadać następujące pytania:

– Czy firma ubezpieczeniowa skontaktuje się z policją, aby złożyć raport o wypadku?
– Czy posiadasz polisę kolizyjną i kompleksową?

Określ, kto jest odpowiedzialny za opłacenie szkód związanych z wynajmem samochodu

Ile musisz zapłacić, zależy od polisy ubezpieczeniowej samochodu, a także od tego, czy wykupiłeś dodatkowe ubezpieczenie za pośrednictwem agencji wynajmu samochodów. Jeśli nie kupiłeś ochrony przed szkodami, takiej jak zrzeczenie się szkody, Twoja firma ubezpieczeniowa zwykle zapłaci wypożyczalni, jeśli Twoja polisa zapewnia ochronę w pierwszej kolejności. Oznacza to, że bez względu na to, czy wypadek był twoją winą, czy nie, będziesz musiał zapłacić firmie wynajmującej udział własny polisy. Jeśli nie masz ubezpieczenia na wynajem, nadal będziesz musiał zapłacić za dodatkowe dni, w których miałeś mieć wypożyczony samochód, nawet jeśli nie możesz z niego korzystać. Jeśli wykupiłeś dodatkowe ubezpieczenie lub zrzeczenie się odszkodowania za wypożyczenie samochodu za pośrednictwem wypożyczalni, Twoje roszczenie będzie traktowane inaczej.

Polecamy:
Nauka jazdy – wszystko co warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *