Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Wnętrze pojazdu jest wizytówką jego właściciela, a dobry stan tapicerki to argument za podniesieniem jego ceny na rynku wtórnym. Dowiedz się, jak wyprać tapicerkę samochodową, by prezentowała się nienagannie i odzyskała dawny blask.

Dlaczego należy prać tapicerkę samochodową?

Tapicerka w pojazdach jest mocno narażona na zabrudzenia, ponieważ najczęściej ma kontakt z ludzkim ciałem lub ubraniami – wystarczy wspomnieć o sytuacji, kiedy latem wsiadamy przepoceni do samochodu, czy też zimą lub jesienią opieramy się o oparcie mokrą od deszczu kurtką. Tapicerkę z łatwością mogą zabrudzić również dzieci czy zwierzęta. Aby nie doprowadzić do nieodwracalnego spadku jej jakości, warto czyścić ją na bieżąco.

Pierwszy krok – odkurzanie

Odkurzanie jest bardzo ważnym etapem czyszczenia tapicerki samochodowej. Podobnie sytuacja ma się w przypadku dywaników oraz podsufitki. Jeśli nie usuniesz kurzu, pyłu i innych większych zabrudzeń, prawdopodobnie podczas nakładania preparatu czyszczącego i wody zamienią się one w błoto, które wetrze się w strukturę tapicerki. Na tym etapie najwygodniejszy okaże się odkurzacz samochodowy, który podłączysz do gniazda zapalniczki samochodowej lub wykorzystasz zasilanie akumulatorem.

Przejdź do właściwego prania

Kiedy upewniłeś się, że tapicerka jest już dokładnie odkurzona, możesz przejść do właściwego prania. Możesz wykorzystać w tym celu odkurzacz piorący, który działa na zasadzie ekstrakcji. Oznacza to, że posiada dwa zbiorniki, z których w jednym znajduje się czysta woda z rozcieńczonym preparatem piorącym, natomiast drugi jest przeznaczony do zbierania brudnej wody z zanieczyszczeniami. Woda z preparatem wtryskiwana jest pod ciśnieniem w tapicerkę, rozmiękczając zabrudzenia. Niemal jednocześnie odkurzacz zasysa wodę ze zmiękczonymi zabrudzeniami do zbiornika, pozostawiając tapicerkę delikatnie wilgotną.

Pranie tapicerki bez odkurzacza piorącego

Jeśli nie dysponujesz odkurzaczem piorącym lub wolisz manualne metody, możesz wyczyścić tapicerkę równie skutecznie.

  • Użyj preparatu przeznaczonego do konkretnego materiału, np. welur, alcantara, skóra.
  • Nałóż go na tapicerkę, a następnie ruchami zbierającymi (od tyłu do przodu pojazdu) rozprowadzaj go szmatką z mikrofibry lub innego miękkiego materiału.
  • Kiedy tapicerka całkowicie wyschnie, nie zapomnij o zaimpregnowaniu jej. Specjalne preparaty do impregnacji zapobiegają wchłanianiu wody przez materiał, a także utrudniają osadzaniu się kolejnych zabrudzeń.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem skórzanej tapicerki, preparat do skóry wcieraj szczoteczką z miękkim włosiem ruchami kolistymi, a następnie zbieraj go ściereczką z mikrofibry. Do każdego fotela używaj czystej ściereczki, aby uniknąć wcierania w tapicerkę zebranych wcześniej zabrudzeń.

Polecamy:
Kupujesz kompresor? Sprawdź przenośne modele!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *