W XXI wieku, czasie pełnej automatyzacji i mediów internetowych, wysyłanie tradycyjnych listów przechodzi powoli do lamusa. Do wymierających czynności należy już wysyłanie pocztówek z wakacji i nawet duża część korespondencji urzędowej jest dostarczana za pomocą skrzynek mailowych. Są jednak osoby, które trzymają się kurczowo starych, dobrych zwyczajów i ich zdaniem nic nie zastąpi listu pachnącego atramentem i klejem od znaczka pocztowego.
O ile wysyłanie korespondencji listowej w granicach kraju nie przysparza większych problemów, o tyle w przypadku listów adresowanych poza granicę należy przestrzegać kilku zasad i reguł, aby nasza przesyłka dotarła do adresata. W tym tekście odpowiemy na pytanie jak zaadresować list do Holandii?
Adresowanie listów za granicę – główne problemy
Wysyłając list za granicę trzeba być przede wszystkim świadomym obowiązujących w danym kraju standardów. Nie chcemy przecież, aby korespondencja zaginęła lub doszła z bardzo dużym opóźnieniem. Sortowanie listów jest obecnie w pełni zautomatyzowane, więc taki błąd jak przykładowo złe umiejscowienie danych adresata może się okazać poważnym problemem i skutkować niepotrzebnymi pomyłkami.
Warto zatem zorientować się wcześniej jakie są wymogi i procedury odnośnie korespondencji listowej, praktykowane w kraju, gdzie mieszka nasz adresat. Choć w większości przypadków przesłanie listu za granicę niewiele różni się od analogicznej usługi krajowej, jest jednak kilka wyjątków i dodatkowych formalności, o których należy pamiętać. Wzory prawidłowego adresowania listów zagranicznych podane są także na stronie internetowej Poczty Polskiej.
List do Holandii
Jeżeli zamierzamy wysłać list do tego kraju serów i wiatraków, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Adres należy wpisać na środku koperty, a zawierać on powinien w kolejności imię i nazwisko osoby (powinniśmy tutaj dodać skróty zwrotów grzecznościowych: Hr. dla Pana i Mw. dla Pani), nazwę ulicy i domu, następnie pod spodem kod pocztowy (w Holandii zazwyczaj są to 4 cyfry i 2 litery), wreszcie poniżej miasto i kraj. Zwraca tutaj uwagę szczególnie system kodów pocztowych, który konstruowany był tuż po wojnie i dlatego niektóre pary liter nie są nigdy używane – SS, SA.
Warto zwrócić także uwagę, że w wielu miejscach Holandii funkcjonują nietypowe “kolorowe adresy”. Otóż modne domki szeregowe, w których mieszczą się dwa osobne mieszkania, mają ten sam numer, a różnica jest tylko w kolorze. Zapisuje się to zazwyczaj używając nazwy koloru albo jego skrótu (przykładowo rood, w skrócie “rd” – czyli czerwone). Poza tym w kraju tulipanów każdy dom czy każde mieszkanie ma swój osobny numer. Nie stosuje się tam numeracji według schematu blok/mieszkanie. Ponieważ w Holandii ludzie często mieszkają na łodziach, wówczas (jeśli dana łódź mieszkalna nie posiada numeru) list powinno się zaadresować ze zwrotem „AB”, oznaczającym “aan boord”(na łodzi) oraz należy wpisać nazwę jednostki pływającej.
Wracając do naszej koperty, nasze dane umieszczamy w lewym górnym rogu, wpisując kolejno imię i nazwisko, poniżej miejsce zamieszkania i w ostatniej linii kod pocztowy, miejscowość i kraj. Ostatnim elementem, o którym nie wolno zapomnieć jest zakup odpowiedniego znaczka pocztowego. Należy w okienku na poczcie poinformować o tym, że list będzie wysyłany do Holandii i wtedy bez problemu otrzymamy odpowiedni znaczek.
Polecamy:
– Jak wybrać masę uszczelniającą do samochodu?
– Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów ubezpieczeń?