Zadbaj o porządek w hali magazynowej

Porządek w hali magazynowej to nie tylko wymóg prawny, ale i klucz do sprawnego funkcjonowania firmy. Biznes nie może rozwijać się w chaosie spowodowanym brudem czy bałaganem. Chodzi nie tylko o estetykę, ale i funkcjonalność przestrzeni magazynowych: im bardziej zorganizowane, tym lepsze. Dlatego też dbanie o porządek w hali magazynowej jest bardzo ważne.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Uporządkowany magazyn to magazyn bezpieczny. Jeżeli wszystkie przedmioty, zwłaszcza duże i ciężkie, mają swoje miejsca i na nich się znajdują spada ryzyko wypadku przy pracy. Nikt nie musi się martwić, że nagle coś gdzieś spadnie i ulegnie zniszczeniu albo, co gorsza, zrobi komuś krzywdę. Również przedmioty pozostawione luzem w przestrzeniach magazynowych, na przykład na podłodze, mogą stanowić zagrożenie: potknięcie się o nie czy najechanie na nie wózkiem może spowodować kontuzję pracownika lub uszkodzenie sprzętu.

Czas to pieniądz

Zachowanie porządku sprzyja również sprawnej organizacji pracy. Jeżeli wszyscy wiedzą, gdzie znajdują się poszczególne przedmioty, towary czy narzędzia mogą bez zbędnych opóźnień odnajdywać je i korzystać z nich zgodnie z potrzebą i przeznaczeniem. Przeładunek towarów odbywa się sprawniej, gdy pracownicy wiedzą, co i dokąd nosić, podobnie ma się rzecz z naprawami. Praca jest o wiele efektywniejsza, gdy odbywa się w przestrzeniach zadbanych i posprzątanych.

Jak nas widzą, tak nas piszą

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa pracy, utrzymywanie ładu i porządku w hali magazynowej spełnia jeszcze funkcję wizerunkową. Estetyczna, zadbana hala magazynowa świadczy o firmie i jej podejściu nie tylko do oferowanych towarów czy usług, ale również do samych klientów. Wysokie standardy wpływają na renomę całej firmy i marki jako takiej – a budowanie takowych zaczyna się od podstaw i od zaplecza.

Porządek i sprzątanie

Sprzątanie uporządkowanej hali magazynowej to pikuś. Jeśli wszystkie przedmioty mają swoje miejsce, nie jest wielką sztuką usunięcie kurzu i wymycie podłóg. Wystarczą chętni do pracy ludzi, odpowiedni sprzęt i dobrej jakości detergenty, by kurz i brud zniknęły z magazynu. Dużo trudniejsze jest jednak samo uprzątnięcie hali magazynowej, czyli sprawienie, by rzeczywiście każdy przedmiot leżał na swoim miejscu.

Pomocne w tym karkołomnym przedsięwzięciu mogą okazać się regały przemysłowe, konstrukcje stworzone z myślą o magazynach i halach przemysłowych. Są lekkie, lecz wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki, takie jak niska czy wysoka temperatura, wilgotność czy rdza. Pozwalają na stworzenie swojego własnego systemu magazynowania, ułożenie rzeczy w taki sposób, by jak najlepiej usprawnić pracę.

Warto pomyśleć również o stworzeniu szczegółowego planu czy mapy magazynu z zaznaczeniem co i gdzie się znajduje. Dzięki temu zagubieni pracownicy w każdej chwili będą w stanie odnaleźć szukany obiekt bez konieczności przeszukiwania regałów i przesuwania innych rzeczy, co zaoszczędzi im zarówno pracy, jak i nerwów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *