Gdzie zadzwonić, kiedy dojdzie do stłuczki na drodze?

Na drogach każdego roku przybywa samochodów, a w godzinach szczytu jest ich naprawdę dużo, co doprowadza do korków ulicznych i częstych stłuczek. Przez własną nieuwagę, roztargnienie, zbyt dużą prędkość bądź śliską nawierzchnię, na drodze może dojść do stłuczki, wtedy potrzebna jest odpowiednia interwencja. Co należy zrobić, gdy dojdzie do stłuczki drogowej? Czy zawsze trzeba dzwonić po policję, czy pomoc drogową? Odpowiadamy na wszelkie wątpliwości.

Czy to na pewno tylko stłuczka drogowa?

Kiedy dojdzie do kolizji drogowej bądź do wypadku drogowego, a różnica obu pojęć polega na uszkodzeniu samych pojazdów mechanicznych bądź i pojazdów i osób jadących w nich, trzeba się upewnić czy nikomu nic się nie stało. Jeżeli uszkodzeniu uległy tylko pojazdy uczestniczące w stłuczce, można ją zaliczyć do kategorii kolizji drogowej i nie trzeba wzywać policji ani pogotowia ratunkowego. Kierowcy obu pojazdów mogą spisać oświadczenie, na podstawie którego kierowca winny danej stłuczki poniesie wszystkie koszt naprawy uszkodzonego samochodu. W momencie kiedy kierowcy nie mogą dojść do porozumienia, obaj twierdzą, że to nie z ich winy doszło do kolizji drogowej, konieczne jest wezwanie policji, która rozstrzygnie to zdarzenie na drodze.

Zabezpieczenie miejsca wypadku

Po pierwszych oględzinach i sprawdzeniu czy nikomu nic się nie stało, trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku, tak aby było ono widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. W sytuacji kiedy dojdzie do stłuczki na trasie szybkiego ruchu, może być niezbędne holowanie warszawa, albowiem jazda uszkodzonym samochodem po autostradzie jest niedozwolona. W takiej sytuacji należy zadzwonić po lawetę, można przy tym skorzystać z własnej polisy ubezpieczeniowej, bądź jeżeli nie ma tej usługi w pakiecie, wezwać zaufaną pomoc drogową.

Jak spisuje się oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Jak już wspomnieliśmy, gdy dojdzie do kolizji drogowej, w której nikt nie ucierpi, a jedynie będą to mechaniczne szkody na samochodach czy innych pojazdach, kierowcy mogą spisać wspólne oświadczenie. Po wstępnych ustaleniach, zrobieniu kilku zdjęć na dowód zaistniałej stłuczki drogowej, podpisaniu deklaracji o pokryciu kosztów zniszczeń pojazdów, można odjechać z miejsca zdarzenia. Jeżeli samochód jest poważnie uszkodzony i nie może sam odjechać z miejsca zdarzenia, konieczne może być holowanie Warszawa.

Nie zawsze strony mogą dojść do porozumienia

Czasem zdarza się, że na drodze dochodzi do niewielkiej stłuczki, i kierowcy mogliby jedynie spisać oświadczenie i odjechać z miejsca zdarzenia, jednak nie zawsze obie strony zdarzenia potrafią dojść do porozumienia. W takiej sytuacji należy wezwać policję, to ona rozstrzygnie o winie w stłuczce, a także nałoży na winnego kierowcę dodatkowe koszty związane z mandatem za spowodowanie kolizji drogowej. Oczywiście łatwiej jest się porozumieć, ale jeżeli obie osoby twierdzą że są bez winy, potrzebna będzie pomoc służb policyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *